Zrzut ekranu z Facebooka z 20 maja 2020 r.

Nie, ten wiersz został napisany wiosną 2020 roku

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wielu myślało, że utwór o domowej izolacji został napisany w XIX wieku i został przedrukowany podczas pandemii hiszpańskiej grypy. Ale to nieprawda. Wiersz powstał w marcu 2020 r., a napisała go emerytowana nauczycielka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Utwór razem z fotografią dwóch zamaskowanych kobiet pojawił się na Facebooku 17 maja i był udostępniany ponad 7 tys. razy. - Historia się powtarza - czytamy. - Znalazłam ten wiersz napisany w 1869 r, ponownie wydrukowany podczas pandemii w 1919 roku. To jest ponadczasowe - pisze użytkowniczka Facebooka. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 20 maja 2020 r.

Wiersz mówi m.in. o samoizolacji, spędzaniu czasu w domu. Jak dowiadujemy się z treści, autorką tego wiersza miała być Kathleen O'Meara.

Wiersz był publikowany również przez wielu innych użytkowników (1, 2, 3, 4) Facebooka oraz na Twitterze.

Pojawił się w czasie, kiedy świat nadal walczy z epidemią koronawirusa. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa od wybuchu pandemii to prawie 5 mln. Najwięcej przypadków zakażeń jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii. W Polsce, jak podaje ministerstwo zdrowia, liczba zakażonych to prawie 20 tys., z czego zmarło 965 osób

Twierdzenie, że wiersz powstał w 1869 r. jest nieprawdziwe. 

Wiersz pochodzi z bloga o nazwie „The Daily Round” i został opublikowany w połowie marca. Jego autorką rzeczywiście jest Catherine M. O’Meara. Ale jest to emerytowana nauczycielka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, a nie poetka żyjąca w XIX wieku. 

Na blogu można przeczytać, że „prawa autorskie do wszystkich materiałów wizualnych i pisemnych należą wyłącznie do Catherine M. O’Meara”. 

Nauczycielka pod koniec marca napisała, że bardzo się cieszy, że jej wiersz mógł być inspiracją dla innych artystów. Na swoim blogu podzieliła się różnymi piosenkami i filmami, w których występuje jej utwór. 

W tym samym czasie, na stronie magazynu Oprah Winfrey - „O, The Oprah Magazine” pojawiła się rozmowa z autorką wiersza. - Byłam trochę smutna, bo nic nie mogłam zrobić. Bardzo się martwiłam o swoich przyjaciół, a nie mogłam im pomóc. Wtedy mój mąż powiedział „pisz” - mówiła 16 marca dla magazynu. - Cały czas publikuję podobne utwory. Nigdy nie zyskują na popularności. Ale ten znalazł swoja niszę - dodała. 

Inne wiersze Catherine O’Meara o pandemii były opublikowane w marcu i kwietniu 2020 r. 

COVID-19