Nie, zdjęcie willi Kaczyńskiego jest sprzed pięciu lat

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Grupa policjantów miała patrolować dom Jarosława Kaczyńskiego „w nocy”. Wyjaśnień w sprawie tej fotografii domaga się od samego premiera Mateusza Morawieckiego poseł Platformy Obywatelskiej. Tylko, że to zdjęcie nie jest aktualne. Pochodzi sprzed kilku lat.

Post ze zdjęciem domku jednorodzinnego pojawił się na jednej z facebookowych grup w poniedziałek, 14 kwietnia. Ma on prawie 5 tys. udostępnień oraz 248 komentarzy.

Zrzut ekranu z Facebooka z 16 kwietnia 2020 r.

To tak naprawdę zrzut ekranu tweeta jednego z posłów Platformy Obywatelskiej, Sławomira Nitrasa. — Naprawdę tylu policjantów pilnuje domu J.Kaczyńskiego? Czy pan Morawiecki może to wyjaśnić — pisze w swoim tweecie poseł. 

Wśród komentarzy na Facebooku pojawiała się krytyka i oburzenie na tak zastaną sytuację. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 15 kwietnia 2020 r.

Niektórzy postanowili sami sprawdzić, jak obecnie wygląda wspomniany budynek i dzielili się zdjęciami w komentarzach. Zrzut ekranu komentarza jednej z użytkowniczek poniżej:

Zrzut ekranu z Facebooka z 15 kwietnia 2020 r.

Zdjęcie sprzed kilku lat

Postanowiliśmy sprawdzić, czy zdjęcie nie pojawiało się wcześniej w sieci. Wprowadziliśmy fotografię do wyszukiwarki obrazów Google Images. Już w pierwszym wyniku wyszukiwarka podpowiedziała, że fotografia była używana w artykule Newsweeka, który został opublikowany jesienią 2017 r. Autorem zdjęcia jest Rafał Guz.

Artykuł powstał po głośnej publikacji „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, z której wynikało, że „teren wokół domu Jarosława Kaczyńskiego był chroniony dwadzieścia cztery godziny na dobę przez funkcjonariuszy w cywilu”. Z artykułu można było się również dowiedzieć o kosztach na ochronę prezesa Prawa i Sprawiedliwości. 

Policja: to nie jest fotografia z ostatnich dni

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami policji w sprawie fotografii. — Zdjęcie pochodzi sprzed kilku lat. Nie jest to fotografia z ostatnich dni — informuje Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP.

Rzecznik policji dodaje, że fotografia pochodzi z jednego z protestów, jaki miał miejsce przed tym domem.

Skontaktowaliśmy się z fotografem Rafałem Guzem. — Na pewno nie jest to zdjęcie z ostatnich dni — wyjaśnia. Tłumaczy, że zdjęcie robił podczas manifestacji, która miała miejsce 13 grudnia 2015 r. Przeciwnicy partii rządzącej protestowali wtedy przed domem Kaczyńskiego w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak czytamy na stronie „Polska the times”, demonstracja „miała nawiązywać do podobnych wieców, jakie każdego roku w rocznicę stanu wojennego organizowane były pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego”.

W środę po południu sprawdziliśmy, czy posesję ochraniają policjanci. Udało nam się potwierdzić, że wokół posesji nie ma tego typu ochrony.

Podsumowując, fotografia pokazująca kordon policjantów pilnujących budynek została wykonana kilka lat temu podczas jednego z protestów przed domem prezesa PiS.