Te zwierzęta to jednak mit
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 03/12/2019, 15:50
- Zaktualizowane w 03/12/2019, 16:44
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Meksyk
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Zdjęcie pojawiło się na jednym z fanpejdży, który ma ponad 73 tys. obserwujących i uzyskało 347 polubień oraz 28 komentarzy.
Podobne zdjęcia były udostępniane również w języku angielskim, a także hiszpańskim.
Ciemny pigment
- Czarne lwy nigdy nie istniały - mówi AFP biolog Gerardo Ceballos. Biolog ma na swoim koncie ponad 3 tys. publikacji naukowych i 28 napisanych książek. Pracuje w Instytucie Ekologii w Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Meksyku.
Jak mówi, niektóre ssaki, m.in. te należące do rodzaju panthera leo, czyli jaguary i lamparty, mogą cierpieć na melanizm, który polega na zwiększonej zawartości melaniny - ciemnego pigmentu w skórze. Naukowcy jednak nigdy nie zaobserwowali takiego koloru maści u lwów. Częściej występuje u nich leucyzm - czyli częściowy lub całkowity brak obydwu rodzajów melaniny. Choroba powoduje u nich białe przebarwienia na skórze i grzywie.
Lew Sawanny
Pierwotnie zdjęcie czarnego lwa na tle Sawanny zostało opublikowane na stronie społeczności internetowej dla artystów DeviantArt, w czerwcu 2012 r. Autor grafiki napisał: „Nigdy nie przypuszczałem, że przerobione przeze mnie zdjęcie będzie tak popularne, ale wiele osób prosiło o tapetę z czarnym lwem. Więc ją zrobiłem”.
Oryginalne zdjęcie wykonał Keith Levit. Znajduje się ono również na stronie fotografa.
Portret lwa
Inne zdjęcie również przedstawiające czarnego lwa zostało opublikowane przez brytyjskiego zoologa Karla Shuckera w czerwcu 2012 r.
„Zasmucę tych, którzy mają nadzieję, że te dwa zdjęcia pokazują ważne zoologiczne odkrycie. Rzeczywistość pokazała, że nie są one niczym więcej, jak tylko przerobionymi w Photoshopie grafikami” - pisał na swojej stronie zoolog.
Autorem oryginalnego zdjęcia jest brytyjski fotograf Leo Palmer, który uchwycił lwa w Namibii. Na swojej stronie nie podaje daty zdjęcia, ale opisał okoliczności, w których udało mu się uchwycić dostojnego lwa.
Lew biały
Inne ze zdjęć pokazuje lwa, który leży na trawie wśród skał. Zostało opublikowane na stronie DeviantArt w marcu 2012 r. Oryginalne zdjęcie wykonał Dennis Painting, który opublikował je na stronie Flickr w 2011 r. Według niego fotografia pokazuje najrzadszy gatunek białego lwa z rezerwatu przyrody Timbavati, który spędza swoje pozostałe dni w ośrodku opieki nad zwierzetami - Cango Wildlife Ranch, w Republice Południowej Afryki.
W 2013 r. przedstawiciele ośrodka napisali na Facebooku, że czarne lwy nigdy nie istniały, a fotografia to przerobiona wersja zdjęcia z białym lwem. Przedstawiciele ośrodka zaznaczyli też, że gatunek białego lwa jest zagrożony, a ośrodek robi wszystko, by zapewnić lwom jak najlepszą opiekę.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami