
Trzynastolatek zmarł w wyniku tragicznego wypadku w Irlandii w 2017 r. Nie z powodu Covid-19
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 08/06/2021, 11:00
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: AFP Australia, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Publikacja sugeruje, że tradycyjne media specjalnie zawyżają liczbę zgonów z powodu Covid-19 przez wykorzystanie zdjęcia jednej osoby w różnych sytuacjach.
„Młody chłopak umiera na koronę, cztery razy w czterech różnych krajach…” – czytamy w publikacji udostępnionej 18 maja 2020 r. Post, który miał 2,5 tys. udostępnień został opublikowany ponad rok temu, ale ostatnio zyskuje na popularności.
Kim jest chłopiec ze zdjęcia?
Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google’u udało nam się stwierdzić, że fotografia została zrobiona na długo przed pandemią Covid-19. Odnaleźliśmy ją w artykule „Irish Times” z 16 maja 2017 r. „Conor Wilmot znalazł w internecie coś, co poszło nie tak” – czytamy w tytule.
Jak czytamy w treści artykułu, trzynastoletni Conor Wilmot zmarł w wyniku niebezpiecznej, a popularnej wśród nastolatków „zabawy w podduszanie”, o której chłopiec dowiedział się z internetu. Metoda ma wywoływać podobne efekty do tych, które można osiągnąć dzięki niektórym substancjom psychoaktywnym.
Podczas pogrzebu w miejscowości Sixmilebridge, odprawiający ceremonię proboszcz ks. Harry Bohan miał powiedzieć, że ciało syna znalazł jego ojciec – Greg Wilmot.
Poniżej zrzut ekranu artykułu „Irish Times”.

Na zdjęciu powyżej widać ojca Grega Wilmota z synem Rossem, którzy trzymają portrety zmarłego Conora. Ponad rok po śmierci syna, ojciec chłopca odebrał sobie życie.
Informację o pogrzebie Conora Wilmota można znaleźć również w irlandzkim nekrologu oraz na stronie, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy.
AFP skontaktowała się z ks. Harrym Bohanem, który potwierdził, że Conor zmarł w 2017 r.
Lokalna irlandzka gazeta „Clare Echo” opisywała 6 kwietnia 2021 r. jak bardzo rodzina Wilmotów ucierpiała z powodu niewłaściwego wykorzystania zdjęcia Conora.
„Z powodu zdjęć młodszego brata, Melanie Wilmot wyraziła swoją frustrację w internecie: «Jesteśmy zdruzgotani, że mogą to robić. Szczerze mamy dosyć. Po prostu zostawmy Conora w spokoju»” – czytamy w artykule „Clare Echo”.
Wniosek: informacje o tym, że chłopiec zmarł z powodu koronawirusa są nieprawdziwe. Trzynastoletni Conor Wilmot zmarł z powodu tragicznego wypadku w 2017 r.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami