Zrzut ekranu z Facebooka z 5 maja 2020 r.

Wszystkie dzieci Billa i Melindy Gates są zaszczepione

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawiają się informacje, że popularny miliarder nigdy nie zaszczepił swoich dzieci. To nieprawda. Trójka dzieci Billa i Melindy Gates jest zaszczepiona. 

Zdjęcie Billa Gatesa z rodziną pojawiło się na Facebooku 4 maja i było udostępniane na różnych fanpage’ach (1,2,3,4). 

Z treści grafiki dowiadujemy się, że jeden z lekarzy, który zajmował się dziećmi przedsiębiorcy, miał powiedzieć, że Gates odmówił szczepienia swoich dzieci. Grafika ma już 439 udostępnień. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 maja 2020 r.

W treści materiału nie ma żadnych informacji dotyczących personaliów prywatnego lekarza Billa Gatesa, który rzekomo miał poinformować na sympozjum w Seattle, że Gates nigdy nie szczepił swoich dzieci. Brakuje również daty oraz nazwy przywołanego sympozjum.

Kim jest Bill Gates?

To założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wspólnie z żoną Melindą Gates prowadzi największą fundację filantropijną na świecie, która zajmuje się m.in. walką z AIDS oraz biedą nękającą Trzeci Świat. Gates i jego żona zainwestowali miliardy dolarów w badania i opracowanie szczepionek, by zmniejszyć śmiertelność dzieci na świecie. 

Informacje przywołane w materiale źródłowym były rozpowszechniane w 2018 r za sprawą serwisu Your News Wire (od niedawna News Punch), który był znany z rozsiewania fałszywych informacji i teorii spiskowych. 

W kwietniu 2019 r. Melinda Gates pisała na Facebooku, że wszystkie jej dzieci były szczepione. 

- Szczepionki działają - czytamy w jej poście. - Kiedy mniej osób decyduje się na szczepienie, wszyscy stajemy się bardziej podatni na choroby (...) - pisała. 

O szczepieniu jednej ze swoich córek, Melinda Gates pisała w 2018 r. na Instagramie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

When my first child, Jenn, was born, over 800,000 children were dying each year of rotavirus—a preventable, curable disease. It broke my heart to imagine watching your child get sick and knowing that medicine could save her—if only you had access to it. That was a clarifying moment for me. No child should die a preventable death. Bill and I have dedicated our lives to reducing the number who do. #TBT

Post udostępniony przez Melinda Gates (@melindafrenchgates)

O sprawie pisały wcześniej inne portale fact-checkingowe m.in. Reuters i Politifact, a także Demagog.