Zrzut ekranu z Facebooka z 5 maja 2020 r.

Wszystkie dzieci Billa i Melindy Gates są zaszczepione

Na Facebooku pojawiają się informacje, że popularny miliarder nigdy nie zaszczepił swoich dzieci. To nieprawda. Trójka dzieci Billa i Melindy Gates jest zaszczepiona. 

Zdjęcie Billa Gatesa z rodziną pojawiło się na Facebooku 4 maja i było udostępniane na różnych fanpage’ach (1,2,3,4). 

Z treści grafiki dowiadujemy się, że jeden z lekarzy, który zajmował się dziećmi przedsiębiorcy, miał powiedzieć, że Gates odmówił szczepienia swoich dzieci. Grafika ma już 439 udostępnień. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 maja 2020 r.

W treści materiału nie ma żadnych informacji dotyczących personaliów prywatnego lekarza Billa Gatesa, który rzekomo miał poinformować na sympozjum w Seattle, że Gates nigdy nie szczepił swoich dzieci. Brakuje również daty oraz nazwy przywołanego sympozjum.

Kim jest Bill Gates?

To założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wspólnie z żoną Melindą Gates prowadzi największą fundację filantropijną na świecie, która zajmuje się m.in. walką z AIDS oraz biedą nękającą Trzeci Świat. Gates i jego żona zainwestowali miliardy dolarów w badania i opracowanie szczepionek, by zmniejszyć śmiertelność dzieci na świecie. 

Informacje przywołane w materiale źródłowym były rozpowszechniane w 2018 r za sprawą serwisu Your News Wire (od niedawna News Punch), który był znany z rozsiewania fałszywych informacji i teorii spiskowych. 

W kwietniu 2019 r. Melinda Gates pisała na Facebooku, że wszystkie jej dzieci były szczepione. 

- Szczepionki działają - czytamy w jej poście. - Kiedy mniej osób decyduje się na szczepienie, wszyscy stajemy się bardziej podatni na choroby (...) - pisała. 

O szczepieniu jednej ze swoich córek, Melinda Gates pisała w 2018 r. na Instagramie.

O sprawie pisały wcześniej inne portale fact-checkingowe m.in. Reuters i Politifact, a także Demagog.

Natalia Sawka