Amerykańscy eksperci nie zalecają golić brody, w celu uniknięcia koronawirusa

Pod koniec lutego polskie media informowały o grafice przygotowanej przez amerykańskie instytucje dla mężczyzn noszących brody - z zaleceniami i nowymi metodami zapobiegania koronawirusowi. Według doniesień są oni rzekomo bardziej narażeni na zakażenie. Jest to mylące: grafika dotycząca zarostu ma ponad dwa lata i nie ma związku z niedawnym wybuchem epidemii.

„Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób ostrzegają, że mężczyźni noszący brodę mogą być bardziej narażeni na koronawirusa” - czytamy na stronie Wprost Zdrowie i Medycyna.

Image
Zrzut ekranu ze strony Wprost Zdrowie i Medycyna z 10 marca 2020 r.

Pod koniec lutego podobne informacje powielały również inne media m.in. radio Tok FM, WP i Viva (1, 2, 3, 4, 5, 6) udostępniając tę samą grafikę, która pokazuje twarze mężczyzn z różnymi stylizacjami zarostu.

Grafika sprzed lat

Tyle że udostępniana grafika pochodzi z listopada 2017 r. Została zatem opublikowana przez Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Stanach Zjednoczonych (NIOSH) dwa lata przed tym, gdy nowy koronawirus rozprzestrzenił się z Chin na resztę krajów świata.

NIOSH prowadzi badania i wydaje zalecenia w zakresie zapobiegania urazom i chorobom związanym z pracą. Jest także częścią Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które jest agencją rządu federalnego Stanów Zjednoczonych.

„CDC obecnie nie zaleca stosowania masek lub respiratorów w ochronie przed #COVID-19. Grafika @NIOSH jest przeznaczona dla pracowników, którzy noszą szczelnie przylegające maski z filtrem - czytamy w komunikacie CDC przesłanym 28 lutego na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu tweetu CDC z 10 marca 2020 r.

Publikacja z 2017 r. była skierowana dla osób, które biorą udział w corocznych akcjach zapuszczania wąsów takich jak No-Shave November i Movember, które mają podnosić świadomość społeczną na temat nowotworów czy problemów zdrowotnych mężczyzn m.in. raka prostaty. 

W tej chwili na stronie CDC widoczny jest alert w czerwonej ramce, który mówi, że infografika jest z 2017 r. i była skierowana dla pracowników, którzy noszą maseczki w pracy. 

Image
Zrzut ekranu ze strony CDC z 10 marca 2020 r.

„Badania wykazały, że nawet jedno- lub dwudniowy zarost mogą zmniejszać ochronę. Eksperci wskazują, że obecność zarostu powoduje od 20 do 1000 razy większą możliwość przeniknięcia gazów i oparów [przyp. red] w porównaniu z osobami, które się golą” - czytamy dalej na stronie CDC, gdzie również jest udostępniona infografika z różnymi stylizacjami, które nie kolidują z noszeniem masek z filtrem. 

Podczas gdy CDC nie zaleca noszenia masek ludziom, którzy nie wykazują objawów choroby, to jednak w niektórych przypadkach rekomenduje ich stosowanie. 

"Maski powinny być używane przez osoby, które mają objawy COVID-19, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne osoby. Ich stosowanie ma również kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób, które opiekują się bliskimi w domu lub w placówce służby zdrowia - czytamy na stronie CDC.

Podsumowując, amerykańskie instytucje nie ostrzegają, że mężczyźni z brodą mogą być bardziej narażeni na koronawirusa. Infografika jest z 2017 r. i nie ma związku z obecną epidemią. Była stworzona dla pracowników, którzy biorą udział w akcjach polegających na zapuszczaniu wąsów i miała im pomóc w znalezieniu odpowiedniej stylizacji, która byłaby dopasowana do maski chroniącej ich podczas wykonywania obowiązków zawodowych. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami