Czy można stawiać więcej krzyżyków na jednej liście? Tak, ale to bez znaczenia
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 11/10/2019, 17:12
- Zaktualizowane w 11/10/2019, 22:45
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Od kilku dni na Facebooku krąży grafika zachęcająca wyborców PiS do skreślania na liście wyborczej wielu kandydatów, by zwiększyć ich szansę na wygraną. Grafika w ciągu kilku dni zyskała ponad 1,1 tys. reakcji, ponad 100 komentarzy i 1,9 tys. udostępnień.
W piątek, 9 października udostępnił ją członek fanpage’a Fani Wolnej Polski. Rada o podobnej treści jest również popularna na Twitterze.
W poście czytamy:„Wyborco PiS, pamiętaj, że skreślając dwóch a nawet trzech swoich ulubieńców na karcie znacznie zwiększysz ich szanse na wygraną!”
Czarne litery na pomarańczowym tle skutecznie przyciągały uwagę internautów. Post był bardzo popularny w ostatnich godzinach przed ciszą wyborczą. Zaczyna się ona o północy z piątku na sobotę i potrwa do końca głosowania w niedzielę.
A co mówi prawo wyborcze?
Wśród wyborców panuje przekonanie, że głosując do Sejmu można postawić krzyżyk tylko przy jednym kandydacie by głos był ważny.
To skadinąd słuszne myślenie wynikające z Art. 227. § 1 prawa wyborczego który mówi, że wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów.
Ale inny przepis, Art. 227. § 5. mówi, że w ramach jednej listy można wybrać kilku kandydatów. Oba artykuły zaznaczyliśmy w ramce na czerwno. Jednolity tekst prawa wyborczego możemy znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W Rozdziale 5 określony jest sposób głosowania i warunki ważności głosu.
Mało profesjonalny fejk
Poprosiliśmy profesora Stanisława Mocka, socjologa, rektora Collegium Civitas o komentarz.
„Niewykluczone, że autor tego posta nie miał dokładnej wiedzy o prawie wyborczym. Nie wiedział, że można w ramach jednej listy głosować na kilka nazwisk. Liczył tym samym, że wprowadzi wyborców PiS-u w błąd. To dość mało profesjonalny fejk”, powiedział nam profesor.
Obusieczna broń
Komentarze Internautów świadczą o tym, że wielu przeciwników PiS-ma nadzieje na zmarnowane głosy wśród wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego. Zaznaczyliśmy te głosy na czerwono. Ale są też tacy, którzy zdają sobie sprawę, że taka rada może być też obusieczną bronią a wyborcy innych ugrupowań postąpią podobnie.
Diabeł tkwi w szczegółach
Jeszcze tego samego dnia, Tygodnik Nie opublikował na Facebooku dwa pozornie identyczne posty, ale o różnej treści. Jeden mówi o tym, by podczas wyborów zaznaczyć krzyżyk na karcie do głosowania przy dwóch kandydatach PiS. Drugi zaś o tym, by zaznaczyć na karcie do głosowania jednego kandydata PiS i jednego kandydata Konfederacji.
Ten pierwszy brzmi tak:
„Jeśli chcesz od przyszłego miesiąca dostawać 1000+ koniecznie zaznacz na karcie co najmniej 2 kandydatów tej partii. Da ci to 2 x 500 zł!”, czytamy w jednym z nich.
Drugi:
„Jeśli chcesz od przyszłego miesiąca dostawać 1000+ koniecznie zaznacz na karcie 1 kandydata PiS i 1 Konfederacji. Da ci to 2 x 500 zł!”, czytamy.
Czy oddanie dwóch głosów na kandydatów z tej samej partii będzie głosem nieważnym?
Do głosowania na dwóch kandydatów z tej samej partii, zachęca grafika po lewej stronie. Tak jak pisaliśmy wcześniej, takie głosowanie nie spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.
Jeśli jednak oddamy dwa głosy na dwóch kandydatów z dwóch różnych list, czyli np. na kandydata PiS oraz na kandydata Konfederacji, wtedy oddamy głos nieważny. Mówi o tym Art. 227. § 2. Prawa wyborczego, który przytaczaliśmy w pierwszej części artykułu.
Pod koniec dnia, pojawiła się jeszcze kolejna wersja „dobrej rady wyborczej”, tym razem skierowana zarówno do wyborców PiS jak i wyborców Koalicji.
„Wyborco PiS i PO pamiętaj, że skreślając dwóch a nawet trzech swoich ulubieńców na karcie znacznie zwiększysz ich szanse na wygraną” czytamy w poście użytkownika, który określił siebie słowem „szalony”. Jest to nieprawdą, jak już to wcześniej wytłumaczyliśmy.
Po takich instrukcjach wyborczych, wyniki wyborów 13 października mogą przynieść pewne niespodzianki, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę głosów nieważnych.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami