Zrzut z Facebooka z 15 października 2019 r.

Nie, prezydent nie klęczy przed prezesem PiS

Copyright AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ostatnich dniach na Facebooku pojawiło się zdjęcie pokazujące klęczącego w kościele prezydenta Andrzeja Dudę przed Jarosławem Kaczyńskim. To fotomontaż. Użyto do niego zdjęcia sprzed czterech lat, kiedy to prezydent odwiedzał średniowieczne opactwo w Jędrzejowie, w województwie świętokrzyskim.

Fotografia, na której widać klęczącego prezydenta przed prezesem PiS, została opublikowana w piątek, 11 października przez fanpage „PiS na Księżyc”. Podpis pod fotografią brzmi: „Zdjęcie, które powinien zobaczyć każdy Polak. Jedno zdjęcie, które mówi więcej o dzisiejszej Polsce niż tysiąc słów”.

Zrzut ekranu z Facebooka z 15 października 2019 r.

Grafika, która na Facebooku ma ponad 2 tys. reakcji, 338 komentarzy i 5,4 tys. udostępnień, to fotomontaż. Oryginalne zdjęcie można znaleźć w Google.

Jak znaleźliśmy fotografię?

Znalezienie oryginału nie jest łatwe. Najpierw zapisaliśmy grafikę, która krąży na Facebooku, na dysku i próbowaliśmy wyszukać oryginał za pomocą odwrotnego wyszukiwania w Google. Wszystkie zdjęcia, które nam podsunęła wyszukiwarka niestety były tym samym fotomontażem. Oryginału nie udało nam się również wyszukać za pomocą narzędzia TinEye. 

W związku z tym postanowiliśmy wyszukać zdjęcie za pomocą jednego z fragmentu. Wycięliśmy część fotografii, na której widać tylko Andrzeja Dudę i spróbowaliśmy ponownie wyszukać oryginał. Niestety to również nie zadziałało. 

Ale przeglądając różne strony trafiliśmy na dyskusję na stronie joemonster.org, gdzie oryginalne zdjęcie podesłał jeden z użytkowników forum.

Zrzut ekranu ze strony joemonster z 15 października 2019 r.

Zdjęcie powyżej jest oryginalną fotografią, mimo to wciąż nie wiedzieliśmy, gdzie i kiedy zostało wykonane oraz kto jest autorem. 

Zapisaliśmy powyższe zdjęcie na dysku i spróbowaliśmy jeszcze raz wyszukać je za pomocą odwrotnego wyszukiwania w Google. Dzięki temu udało nam się dowiedzieć trochę więcej o zdjęciu, m.in. że było robione w Jędrzejowie podczas wizyty Andrzeja Dudy w Archiopactwie Cystersów w 2015 r.

Zrzut ekranu z Google'a z 15 października 2019 r.

Wśród wielu zdjęć autorstwa Pawła Małeckiego nie udało nam się znaleźć oryginału. 

Wiedząc, że nie tylko fotoreporterzy Agencji Gazety mogli robić prezydentowi zdjęcie, wpisaliśmy do wyszukiwarki hasło „Jędrzejów Andrzej Duda PAP”.

Zrzut ekranu z 15 października 2019 r.

Trzecim wynikiem w wyszukiwarce był artykuł Interii napisany na podstawie źródła PAP. Do niego były załączone cztery zdjęcia, a wśród nich oryginał. Autorem fotografii jest Andrzej Grygiel.

Zrzut ekranu z portalu Interia z 15 października 2019 r.

Wybory w 2015 r.

W Jędrzejowie Duda odniósł duże zwycięstwo jeśli chodzi o drugą turę wyborów prezydenckich w 2015 r. To w tej miejscowości uzyskał 60 proc. głosów, a w całym powiecie ponad 68 proc. Jego rywal Bronisław Komorowski miał niecałe 40 proc. głosów.

Jak informuje strona diecezji kieleckiej, prezydent wizytował opactwo cztery dni po objęciu urzędu. Spędził tam dwie godziny, modlił się, rozmawiał z mnichami i poznawał dzieje klasztoru. 

Natalia Sawka