Zrzut ekranu z Twittera z 10 października 2019 r.

Nie, Olga Tokarczuk nie ma konta na Twitterze

Copyright © AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Polska noblistka nie ma konta na Twitterze. Konto @TokarczukAuthor nie jest kontem polskiej noblistki. 

W czwartek, 10 października Olga Tokarczuk została ogłoszona laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

Jeszcze tego samego dnia, użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że Olga Tokarczuk pisze na Twitterze z konta o nazwie „@TokarczukAuthor”.

Zrzut ekranu z Twittera z 10 października 2019 r.

Konto obserwuje 679 osób oraz ma 157 obserwujących i zostało założone we wrześniu. Dotychczas wypuściło 10 tweetów.

Pierwszy z nich pojawił się 6 października.

Zrzut ekranu z Twittera z 10 października 2019 r.

W tłumaczeniu na język polski brzmi on mniej więcej tak: „Bardzo się cieszę, że jestem na Twitterze. Dziękuję wszystkim obserwującym”. Tylko, że „Thanks all folllowers” jest gramatycznie źle napisane. To kalka z języka polskiego. 

W kolejnym tweecie rzekome konto Tokarczuk popełnia kolejny błąd. Pisze „a greatest news”. Osoby anglojęzyczne raczej, by powiedziały „great news”. 

Zrzut ekranu z Twittera z 10 października 2019 r.

Dalej pojawia jeszcze więcej błędów. W tweecie konto pisze, że Tokarczuk odebrała telefon od Matsa Malma, członka Akademii Szwedzkiej, który poinformował ją o nagrodzie. 

W następnym, który pojawił się w czwartek 10 października, pojawiają się takie słowa: „Wysłałam swojego tweeta o Nagrodzie Nobla dwie godziny przed oficjalnym ogłoszeniem. Nie wiedziałam, że Szwedzka Akademia na to nie pozwala. Naprawdę przepraszam”. 

Zrzut ekranu z Twittera z 10 października 2019 r.

To fake

Skontaktowaliśmy się z polską noblistką. Pisarka powiedziała AFP, że nie posiada konta na Twitterze. - To jest fake. Nie mam konta na Twitterze - mówi Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk to pisarka, ma 57 lat, urodziła  w Sulechowie w woj. lubuskim, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Nie waha się angażować w życie społeczne. Zabierała głos w sprawie uchodźców i praw mniejszości. Jest autorką kilkunastu powieści, tomów opowiadań i esejów, nagrodzonych, oprócz Nobla, innymi prestiżowymi nagrodami, w tym The Man Booker International Prize oraz dwukrotnie Nike.

Natalia Sawka