Magazyn TIME nie opublikował okładki z Władimirem Putinem, który przypomina Hitlera

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące udostępnień w mediach społecznościowych na całym świecie miała rzekoma okładka magazynu TIME przedstawiająca prezydenta Rosji Władimira Putina z charakterystycznym wąsem Adolfa Hitlera. Internauci udostępniali ją w ramach reakcji na inwazję rosyjską, która trwa na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. Nie jest to jednak okładka magazynu, a montaż Patricka Muldera.

„Świeża okładka magazynu Time” – czytamy w publikacji z 28 lutego 2022 r. – w piątym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę – z udostępnioną rzekomo okładką magazynu TIME, na której widać wizerunek prezydenta Rosji Władimira Putina z wąsami nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Hitlera.

Grafikę udostępnił również poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Podobne publikacje były udostępniane w języku angielskim, arabskim, portugalskim, hiszpańskim, rumuńskim i francuskim.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 2 marca 2022 roku

Aby ustalić, skąd pochodzi udostępniona w mediach społecznościowych okładka, możemy przyjrzeć się dacie publikacji, która widoczna jest w prawym górnym rogu magazynu – „28 lutego/7 marca 2022”. Data sugeruje, że będzie to najnowsze wydanie magazynu.

Taka okładka nie pojawia się w archiwum pierwszych stron magazynu TIME, które można znaleźć na stronie internetowej magazynu, i w którym wymienione są wszystkie wydania opublikowane od 1923 r. Na pierwszej stronie z datą „28 lutego /7 marca 2022” nie widnieje okładka z Władimirem Putinem, lecz jedenastoletni chłopiec, Orion James, którego TIME określił mianem „Dziecka Roku”.

Zrzut ekranu okładki magazynu Time z 28 lutego / 7 marca 2022 roku, pobrany ze strony Time 1 marca 2022 roku

Okładka kolejnego wydania magazynu, datowanego na 14-21 marca 2022 r., nie jest jeszcze dostępna na stronie archiwum. Jednak TIME opublikował ją 25 lutego na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Tytuł oraz podtytuł: „Powrót historii, czyli jak Putin zniszczył marzenia Europy” na okładce są takie same jak na grafice udostępnianej w mediach społecznościowych. Nie ma na niej portretu Władimira Putina, widać natomiast opancerzony pojazd wojskowy z mężczyznami w hełmach ubranymi w mundury polowe.

Zrzut ekranu z Twittera wykonany 1 marca 2022 roku

Projekt walijskiego grafika

Kiedy przyjrzymy się okładce ze zdjęciem prezydenta Rosji, zauważymy, że w prawym dolnym rogu widnieje podpis „by Patrick Mulder”. Co więcej, w podtytule wykorzystano inną czcionkę niż tą, której używa magazyn TIME.

Porównanie dwóch okładek. Po lewej montaż, a po prawej zrzut ekranu autentycznej okładki przedstawionej w tweecie magazynu Time, wykonano 2 marca 2022 roku

Patrick Mulder posiada konto na Twitterze, gdzie przedstawia się jako artysta zamieszkały w Walii. 27 lutego 2022 r. zamieścił tą grafikę oraz krótki film pokazujący etapy powstawania montażu.

28 lutego napisał o swojej pracy, że chciał „stworzyć coś, co wniesie coś do dyskusji wokół inwazji na Ukrainie oraz uchwyci nastroje opinii publicznej.

„Początkowo nie miała to być okładka TIME'a. Ostateczny obraz był tak mocny, że uznałem, iż zasługuje na równie mocną prezentację i oprawę. Uważam, że oficjalna okładka TIME'a jest nijaka i pozbawiona inspiracji w świetle bezprecedensowych wydarzeń, które rozgrywają się na naszych oczach. Pomyślałem o porównaniu do Hitlera, ponieważ Putin stosuje podobną strategię, twierdząc, że Ukraina jest częścią Rosji” – napisał w oficjalnym oświadczeniu i dodał, kończąc swoją wiadomość, że „dziękuje za udostępnienie” swojej pracy.

24 lutego 2022 roku, po miesiącach eskalacji napięć między Rosją a krajami Zachodu, Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. Pięć dni później, 1 marca, armia ukraińska stanęła w obliczu ofensywy sił rosyjskich na Kijów, Charków, port w Mariupolu i inne miasta w kraju, w kontekście narastających sankcji zachodnich wobec Rosji.

Mapy Ukrainy z porównaniem obszarów pod kontrolą Rosji od 24 lutego do 1 marca ( Laurence Saubadu, Sophie Ramis, Cléa Péculier / AFP / )

Wniosek: rzekoma okładka magazynu TIME z portretem Władimira Putina, przedstawiająca go jako Adolfa Hitlera, to projekt stworzony przez artystę pod koniec lutego 2022 roku.

Tłumaczenie:
Konflikt ukraińsko-rosyjski