Nagranie brazylijskiej youtuberki z silikonową lalką reborn w roli głównej nie ukazuje technologii klonowania ludzi

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wideo, w którym widać ubraną w biały żakiet kobietę pochyloną nad przezroczystym workiem wypełnionym transparentnym płynem i zanurzonym w nim modelem ludzkiego płodu , wraz z twierdzeniem, że rzekomo przedstawia ono technologię klonowania człowieka, obejrzały miliony użytkowników na świecie, również i w Polsce. Twierdzenie to nie jest prawdziwe: brazylijska youtuberka przekazała AFP, że w nagraniu użyła silikonowej lalki, by pokazać, jak wyglądają narodziny dziecka, i że worek nie był torbą do tworzenia ludzkich klonów. Nie są obecnie dostępne wiarygodne doniesienia naukowe o klonowaniu człowieka.

49-sekundowy film opublikował 8 lipca 2022 roku jeden z polskich użytkowników Twittera. Film zyskał 25 tys. wyświetleń, a 223 użytkowników podało go dalej. Część użytkowników twierdzi, że nagranie przedstawia rzekomo technologię klonowania człowieka, która pozwoli „ wyhodować dziecko w torbie”.

Zrzut ekranu z tweeta zrobiony przez AFP 26 lipca 2022 r.

Pokazując worek, kobieta głaszcze jego zawartość rękoma. Widać, że zwraca się do kamery, jednak w nagraniu słychać podłożony głos mężczyzny, który mówi w języku angielskim. Twierdzi on, że nagranie pokazuje nowy „sposób na poczęcie ... dzieci”.  Twierdzi też, że metodę stosuje się już „od dłuższego czasu”, a obecnie „trafia ona do konsumentów”.     

Komentarze pod tweetem sugerują, że wielu użytkowników mediów społecznościowych uwierzyło, iż w filmie przedstawiony jest prawdziwy ludzki płód.  „Potworne!!!”, „Nie mam słów”, „ świat zwariował totalnie” – pisali internauci.. Użytkownicy Facebooka również  nie kryli oburzenia. 

Zrzut ekranu z komentarzy pod postem na Facebooku zrobiony przez AFP 26 lipca 2022 r. Kółeczka pochodzą od AFP.

Film z podobnym twierdzeniem, który miał blisko milion wyświetleń, krążył w języku chińskim , japońskim, angielskim, oraz na Facebooku po polsku ( 1 , 2, 3) po angielskuszwedzku a także na Instagramie, TikTokuYouTubie.

Twierdzenie to jest fałszywe.

Lalka reborn jak żywa

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u w połączeniu ze słowami kluczowymi z publikacji na Twitterze udało nam się odnaleźć nagranie, które 26 kwietnia 2022 roku opublikowała brazylijska youtuberka i tiktokerka umieszczająca swoje produkcje audiowizualne jako Sweet Carol. Jej prawdziwe nazwisko to Mariane Carolina Rossi.

Tytuł filmu przetłumaczony z portugalskiego na polski to: „Poród en caul, pęknięcie worka owodniowego u lalki reborn.” 

W opisie czytamy po portugalsku: „ ASMR z porodu możesz  obejrzeć cały film na kanale!”, i dalej po angielsku, „Poród z lalką reborn”.

W oryginalnym nagraniu słychać głos youtuberki a nie głos narratora twierdzącego, że w filmie pokazany jest sklonowany człowiek. 

Na początku nagrania Rossi mówi: „Hej, dzisiejsze  ASMR jest z porodu en caul.  Zobacz jakie piękne, super realistyczna lalka reborn w worku”.

Poród en caul, (narodziny dziecka w worku owodniowym) jest rzadkim przypadkiem w medycynie, kiedy dziecko rodzi się w nienaruszonej owodni, czyli błonie płodowej.

Reborn baby to niezwykle realistyczna lalka silikonowa, która wyglądem przypomina żywe dziecko. 

ASMR, czyli Autonomous Sensory Meridian Response (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych – przyp. red.)  to nowa metoda relaksacji w sieci za pomocą bodźców internetowych, wykorzystywana przez youtuberów m.in. takich jak Rossi, i która przyciąga miliony użytkowników, pomagając im odczuć przyjemność i lepiej się poczuć.  

Sama Rossi, która nazywa siebie twórczynią  ASMR, opublikowała tego samego dnia to samo nagranie na swoim zweryfikowanym koncie na TikToku oraz na Instagramie.

Poniżej porównaliśmy zrzuty ekranu z filmu dołączonego do publikacji wprowadzającej w błąd (po lewej) z autentycznym filmem z YouTube (po prawej): 

Zrzuty ekranu z filmu dołączonego do publikacji wprowadzającej w błąd (po lewej) oraz z autentycznego filmu na YouTube (po prawej) zrobione przez AFP

AFP skontaktowała się też  z youtuberka. Rossi przekazała 20 lipca 2022 r: „Ten film miał na celu symulację ASMR, w której odegrana rola pokazuje, jak wygląda normalny poród.”

„To nie jest klon człowieka, to wyglądająca  realistycznie lalka" - dodała. „Kupiłam ją jako lalkę w sklepie dla przyszłych matek u nas w Brazylii” – dodała.

Technologia klonowania człowieka nie istnieje

Wielokrotne wyszukiwanie słów kluczowych w Google nie naprowadziło nas na żadne wiarygodne doniesienia, że naukowcy z sukcesem sklonowali człowieka. 

„Mimo że pojawiło się kilka mocno nagłośnionych publikacji, klonowanie człowieka nadal wydaje się fikcją" - stwierdza amerykański National Human Genome Research Institute na swojej stronie poświęconej tej tematyce.

„Z punktu widzenia technicznego klonowanie ludzi i innych naczelnych jest trudniejsze niż w przypadku innych ssaków” –  czytamy.

„Obecnie nie dysponujemy wiarygodnymi dowodami naukowymi, że ktokolwiek sklonował ludzkie embriony” – dodano.

Tłumaczenie: