
Nagranie brazylijskiej youtuberki z silikonową lalką reborn w roli głównej nie ukazuje technologii klonowania ludzi
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 27/07/2022, 14:36
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: AFP Hongkong, AFP Polska
- Tłumaczenie: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
49-sekundowy film opublikował 8 lipca 2022 roku jeden z polskich użytkowników Twittera. Film zyskał 25 tys. wyświetleń, a 223 użytkowników podało go dalej. Część użytkowników twierdzi, że nagranie przedstawia rzekomo technologię klonowania człowieka, która pozwoli „ wyhodować dziecko w torbie”.

Pokazując worek, kobieta głaszcze jego zawartość rękoma. Widać, że zwraca się do kamery, jednak w nagraniu słychać podłożony głos mężczyzny, który mówi w języku angielskim. Twierdzi on, że nagranie pokazuje nowy „sposób na poczęcie ... dzieci”. Twierdzi też, że metodę stosuje się już „od dłuższego czasu”, a obecnie „trafia ona do konsumentów”.
Komentarze pod tweetem sugerują, że wielu użytkowników mediów społecznościowych uwierzyło, iż w filmie przedstawiony jest prawdziwy ludzki płód. „Potworne!!!”, „Nie mam słów”, „ świat zwariował totalnie” – pisali internauci.. Użytkownicy Facebooka również nie kryli oburzenia.

Film z podobnym twierdzeniem, który miał blisko milion wyświetleń, krążył w języku chińskim , japońskim, angielskim, oraz na Facebooku po polsku ( 1 , 2, 3) po angielsku, szwedzku a także na Instagramie, TikToku i YouTubie.
Twierdzenie to jest fałszywe.
Lalka reborn jak żywa
Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u w połączeniu ze słowami kluczowymi z publikacji na Twitterze udało nam się odnaleźć nagranie, które 26 kwietnia 2022 roku opublikowała brazylijska youtuberka i tiktokerka umieszczająca swoje produkcje audiowizualne jako Sweet Carol. Jej prawdziwe nazwisko to Mariane Carolina Rossi.
Tytuł filmu przetłumaczony z portugalskiego na polski to: „Poród en caul, pęknięcie worka owodniowego u lalki reborn.”
W opisie czytamy po portugalsku: „ ASMR z porodu możesz obejrzeć cały film na kanale!”, i dalej po angielsku, „Poród z lalką reborn”.
W oryginalnym nagraniu słychać głos youtuberki a nie głos narratora twierdzącego, że w filmie pokazany jest sklonowany człowiek.
Na początku nagrania Rossi mówi: „Hej, dzisiejsze ASMR jest z porodu en caul. Zobacz jakie piękne, super realistyczna lalka reborn w worku”.
Poród en caul, (narodziny dziecka w worku owodniowym) jest rzadkim przypadkiem w medycynie, kiedy dziecko rodzi się w nienaruszonej owodni, czyli błonie płodowej.
Reborn baby to niezwykle realistyczna lalka silikonowa, która wyglądem przypomina żywe dziecko.
ASMR, czyli Autonomous Sensory Meridian Response (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych – przyp. red.) to nowa metoda relaksacji w sieci za pomocą bodźców internetowych, wykorzystywana przez youtuberów m.in. takich jak Rossi, i która przyciąga miliony użytkowników, pomagając im odczuć przyjemność i lepiej się poczuć.
Sama Rossi, która nazywa siebie twórczynią ASMR, opublikowała tego samego dnia to samo nagranie na swoim zweryfikowanym koncie na TikToku oraz na Instagramie.
@sweetcarolyt Estourando a bolsa do parto empelicado #asmrmedical#partoempelicado#partonormal#medicina#sweetcarol♬ som original - Sweet Carol
Poniżej porównaliśmy zrzuty ekranu z filmu dołączonego do publikacji wprowadzającej w błąd (po lewej) z autentycznym filmem z YouTube (po prawej):

AFP skontaktowała się też z youtuberka. Rossi przekazała 20 lipca 2022 r: „Ten film miał na celu symulację ASMR, w której odegrana rola pokazuje, jak wygląda normalny poród.”
„To nie jest klon człowieka, to wyglądająca realistycznie lalka" - dodała. „Kupiłam ją jako lalkę w sklepie dla przyszłych matek u nas w Brazylii” – dodała.
Technologia klonowania człowieka nie istnieje
Wielokrotne wyszukiwanie słów kluczowych w Google nie naprowadziło nas na żadne wiarygodne doniesienia, że naukowcy z sukcesem sklonowali człowieka.
„Mimo że pojawiło się kilka mocno nagłośnionych publikacji, klonowanie człowieka nadal wydaje się fikcją" - stwierdza amerykański National Human Genome Research Institute na swojej stronie poświęconej tej tematyce.
„Z punktu widzenia technicznego klonowanie ludzi i innych naczelnych jest trudniejsze niż w przypadku innych ssaków” – czytamy.
„Obecnie nie dysponujemy wiarygodnymi dowodami naukowymi, że ktokolwiek sklonował ludzkie embriony” – dodano.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami