Kurdej-Szatan nie została nominowana do tytułu „osobowości roku” na Białorusi

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 16/08/2022, 11:46
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Znana polska aktorka Barbara Kurdej-Szatan nie została nominowana do tytułu „osobowość roku” na Białorusi, wbrew twierdzeniu, które było udostępniane setki razy wraz ze zdjęciem przedstawiającym ją w białoruskiej telewizji. Na Białorusi nie ma tego rodzaju publicznie uznawanej nagrody. Co więcej, nieścisłość tego twierdzenia potwierdza menedżer aktorki. Zdjęcie rzeczywiście pochodzi z białoruskiej telewizji, ale jest z 2021 roku i nie ma nic wspólnego z rzekomą nominacją. 

„Barbara Kurdej-Szatan została nominowana do tytułu Osobowość roku na Białorusi” – czytamy w publikacji z 9 sierpnia 2022 r., która miała 361 udostępnień na Facebooku. Post był także udostępniany tutaj i na TikToku, a także na Twitterze zyskując 542 retweetów. 

„Brawo Basia! Pozostaje życzyć dalszych sukcesów! A panom Owsiakowi i Trzaskowskiemu pogratulować wyjątkoweg ViP-a na Campus Polska i Pol’and’Rock Festival” – czytamy dalej w publikacji.

Do twierdzenia dołączono fotografię aktorki pokazaną w białoruskiej telewizji, co sugerowało, że tamtejsze media informowały o rzekomej nominacji aktorki.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 12 sierpnia 2022 roku

Komentujący zdawali się wierzyć w prawdziwość tej informacji: „żaden zaszczyt”, „tam jest jej miejsce, skoro nie potrafi uszanować Polski” – pisali internauci.

Podane w publikacji informacje na temat aktorki są jednak nieprawdziwe. To dezinformacja wymierzona w Kurdej-Szatan, która w listopadzie 2021 r. podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej określiła polskich pograniczników „mordercami” i „maszynami bez serca”. Kilka dni później przeprosiła za swój wpis, ale Telewizja Polska zakończyła z nią współpracę. Aktorka grała m.in. w emitowanym przez TVP popularnym serialu „M jak Miłość”.

Za znieważenie funkcjonariuszy aktorka stanie przed sądem – grozi jej grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przeszukując wyszukiwarkę Yandex, agencja AFP nie trafiła na żadne wzmianki o nominacji aktorki. Nie donosiły o tym również żadne wiarygodne media.

Informacja powstała prawdopodobnie po tym, jak aktorka ponownie zabrała głos w sprawie kryzysu na granicy podczas festiwalu Pol’and’Rock w sierpniu 2022 r. Jeden z uczestników spotkania, który był żołnierzem, poprosił ją o odniesienie się do sprawy. „W prawie europejskim jest zapisane, że zadań, które są niezgodne z prawem, żołnierz nie musi wykonywać. Ja straciłam niejedną pracę za to, co powiedziałam. Rozumiem, że oni boją się o swoją pracę, ale pushbacki są nielegalne” – mówiła aktorka podczas festiwalu.

Wykorzystany w publikacjach kadr udało nam się odnaleźć dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazów w Google’u. O tym, że wypowiedzi aktorki komentowały białoruskie media, informował portal TVP Info. W artykule znaleźliśmy to samo zdjęcie, co w fałszywych postach.

Image
Porównanie zdjęcia z białoruskiej stacji telewizyjnej w artykule na portalu TVP Info (po lewej) ze zdjęciem zamieszczonym w fałszywym poście (po prawej)

Białoruska telewizja w wiadomościach w listopadzie 2021 r. komentowała wypowiedź aktorki o polskiej straży granicznej (01:18). Kadr pochodzi z serwisu informacyjnego stacji Belarus 24 (świadczy o tym logo w prawym górnym rogu), kiedy to białoruska telewizja informowała w swoim materiale o wypowiedzi Kurdej-Szatan. Fragmenty materiałów z białoruskiej telewizji zostały opublikowane także na YouTubie. W żadnym z nich nie ma mowy o tym, by Kurdej-Szatan była nominowana do tytułu „Osobowości roku” na Białorusi. Podkreślają one jedynie, że aktorka za swoje wypowiedzi spotkała się z krytyką.

Jak udało się ustalić agencji AFP, Barbara Kurdej-Szatan nigdy też nie mogła otrzymać nagrody „Osobowość Roku” na Białorusi po prostu dlatego, że taka nagroda tam nie istnieje.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka rozdaje coroczne nagrody świąteczne za „odrodzenie duchowe” ale polska aktorka takiej nie dostała.

Fakt, że aktorka nie otrzymała takiego wyróżnienia potwierdza również menedżer aktorki: „Basia nie jest nominowana do żadnej białoruskiej nagrody” – napisał agencji AFP w wiadomości elektronicznej 11 sierpnia 2022 r. Kuba Szwedowski z agencji reprezentującej Kurdej-Szatan.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami