Mobilizacja włoskich rolników? Nie, ten film pokazuje festiwal traktorów w Piemoncie

Nagranie pokazujące festiwal rolników zostało udostępnione tysiące razy w kilku językach z mylnymi twierdzeniami, że pokazuje protest włoskich rolników. Mimo że ostatnio rolnicy rzeczywiście protestowali we Włoszech, to nagranie, o którym mowa, zostało wyrwane z oryginalnego kontekstu: pokazuje tak naprawdę festiwal poświęcony traktorom i piwu. Wydarzenie zorganizowano w lipcu 2022 roku w małym miasteczku w Piemoncie w północno-zachodnich Włoszech.

„To włoscy rolnicy też zaczeli swoje protesty!” – czytamy w publikacji z 30 lipca 2022 roku, która miała 364 tys. Wyświetleń na Facebooku. Publikacja była udostępniana również na Twitterze, gdzie zyskała 688 polubień i 30 retweetów. Towarzyszy jej nagranie, w którym widać dziesiątki zaparkowanych obok siebie traktorów, które trąbią i błyskają światłami. W filmie można również wyraźnie zauważyć włoską flagę.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 12 sierpnia 2022 roku

Film był również udostępniany w języku rumuńskim, czeskim i francuskim. W postach mogliśmy przeczytać, że nagranie przedstawia „włoskich rolników protestujących przeciwko inflacji, wysokim cenom paliwa oraz kosztom życia”. Film stał się popularny w momencie, gdy stopa inflacji w strefie euro pobiła rekord, osiągając w lipcu 8,9 proc. Co więcej, Włochom nie udało się uniknąć tego wzrostu kosztów życia.

Jedna z publikacji udostępnianych w Polsce wspomina również o holenderskich rolnikach, którzy ostatnio protestują przeciwko rządowemu planowi ograniczenia emisji azotu o 50 proc. do 2030 roku, co może doprowadzić w ostateczności do konfiskaty ziemi przez opornych rolników.

Pomimo tego, że włoscy rolnicy w ostatnich tygodniach również protestowali, to – jak wynika z analizy AFP – zamieszczone w mediach społecznościowych nagranie nie pokazuje protestu, a „festiwal piwa i traktorów” w małym miasteczku w północno-zachodnich Włoszech.

Festiwal traktorów

Nasze poszukiwania w Google’u z użyciem filmu i słów kluczowych o tym, że nagranie pokazuje rzekomy protest rolników we Włoszech, pozostały bezowocne – w sieci nie znaleźliśmy żadnych artykułów opublikowanych we włoskich mediach na ten temat.

Zamiast tego znaleźliśmy artykuł opublikowany przez internetowy dziennik „Torino Oggi” z 20 lipca 2022 r., którego tytuł brzmiał: „Villafranca Piemonte celuje wysoko z Tractor Beer Fest”. W artykule napisano, że 23 lipca 2022 r. w miejscowości Villafranca w regionie Turynu we włoskim Piemoncie, ma się odbyć po raz pierwszy „największe zgromadzenie traktorów, jakie kiedykolwiek zorganizowano” w tym regionie.

Intencją pierwszej edycji „festiwalu piwa i traktorów” było „podkreślenie znaczenia rolnictwa” w regionie północno-zachodnich Włoch. Inicjatywa wyszła od grupy przyjaciół, do której dołączyły władze miasta, we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem turystycznym „Pro Loco” oraz miejską Grupą Obrony Cywilnej.

Informacje o wydarzeniu opublikowała gmina na swojej stronie wraz z poświęconym mu plakatem. Według informacji zawartych na plakacie imprezy, podczas festiwalu odbyła się parada, błogosławieństwo ciągników, wręczenie nagród wystawcom, a także festyn.

Stowarzyszenie „Pro Loco” publikowało informacje na temat festiwalu na Facebooku 19 i 23 lipca (tutaj i tutaj), a także 25 lipca opublikowało to samo nagranie, które później było udostępniane z fałszywym twierdzeniem w mediach społecznościowych. Nagraniu nie towarzyszy żadna informacja, jednak zaczyna się ono od zbliżenia na koszulkę jednego z uczestników, gdzie możemy przeczytać „Tractor Beer Fest”.

Franca Alciato, prezes lokalnego stowarzyszenia „Pro Loco” powiedział AFP 12 sierpnia 2022 roku, że „nagranie pokazuje festiwal piwa i traktorów i nic więcej”.

AFP porównała filmy opublikowane przez stowarzyszenie „Pro Loco” z wideo zamieszczonym na polskim Facebook. Kilka elementów, wskazanych poniżej, pokazuje, że zarówno obrazy uchwycone w dzień, jak i wieczorem są identyczne w obu nagraniach. Oryginalne wideo zostało więc wyrwane z kontekstu.

Image
Zrzut ekranu filmu zamieszczonego na Facebooku z fałszywym twierdzeniem z 10 sierpnia 2022 roku. Kolorowe kółka zostały dodane przez AFP
Image
Zrzut ekranu z oryginalnego wideo zamieszczonego na Facebooku przez "Pro Loco" 10 sierpnia 2022 r. Kolorowe kółka zostały dodane przez AFP

Poniżej publikujemy porównanie zdjęć z lotu ptaka wykonanych w nocy również z filmu opublikowanego przez stowarzyszenie „Pro Loco” .

Image
Zrzut ekranu filmu zamieszczonego na Facebooku z fałszywymi twierdzeniami z 10 sierpnia 2022 roku. Kolorowe kółka zostały dodane przez AFP
Image
Zrzut ekranu z oryginalnego wideo zamieszczonego na Facebooku przez Pro Loco 10 sierpnia 2022 r. Kolorowe kółka zostały dodane przez AFP

Zdjęcia z festiwalu publikowała włoska lokalna prasa, a także uczestnicy festiwalu. Pokrywają się one z tymi opublikowanymi przez stowarzyszenie „Pro Loco”.

Protest rolników na południu Włoch

Jak podają lokalne media, rolnicy rzeczywiście protestowali ostatnio na południu Włoch. Na przykład 21 lipca 2022 roku ponad 300 traktorów zatrzymało ruch na drodze dojazdowej do głównej siedziby regionu Kalabria w południowo-zachodnich Włoszech, a około 600 rolników wyraziło swoje niezadowolenie z powodu rosnących kosztów surowców.

Jeszcze tego samego dnia rolnicy z okolic Caserty, również na południu Włoch, wjechali traktorami do Neapolu w proteście przeciwko planom władz regionu Kampania dotyczących walki z brucelozą i gruźlicą u bydła, które zakładają zabicie zakażonych zwierząt. Podczas protestu rolnicy wylali przed siedzibą regionu Kampania kilkadziesiąt litrów mleka bawolego.

Natomiast 6 lipca 2022 r., odbył się inny protest w Lamezia Terme, również w południowych Włoszech, gdzie rolnicy jeździli traktorami, aby zwrócić uwagę na trudności ich sektora.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami