To nagranie nie pokazuje pożaru autobusu elektrycznego w londyńskiej strefie czystego transportu
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/11/2023, 12:48
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Eko sreko nie zajedziesz daleko. Elektryczny autobus w «strefie czystego transportu» wczoraj w Londynie” – czytamy w publikacji z 10 października 2023 roku, która miała ponad 3 tys. udostępnień na Facebooku. Podobne posty były także udostępniane na Telegramie i Twitterze.
Nagranie, na którym widać płonący na ulicy autobus, było również udostępniane w języku angielskim.
Niektórzy użytkownicy wyśmiewali w komentarzach strefy czystego transportu oraz korzystanie z pojazdów elektrycznych. „Eko terroryzm, nic więcej” – pisał jeden z użytkowników. „Ten dym jest super eko” – pisał ktoś inny.
Agencja AFP już wcześniej obaliła nieprawdziwe twierdzenia dotyczące pojazdów elektrycznych, można je znaleźć tutaj, tutaj lub tutaj.
Pożar autobusu w Bradford, nie w Londynie
Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwania obrazów, udało nam się odnaleźć film na TikToku, które umieszczono wraz z takim opisem: „Pożar autobusu w Bradford”. Dzięki podanej lokalizacji udało nam się później odnaleźć artykuł BBC, który opisywał to wydarzenie, a także inne artykuły lokalnych mediów, np. tutaj lub tutaj.
Zarówno firma będąca właścicielem autobusu, jak i służby ratownicze oraz media podawały, że pożar miał miejsce na ulicy Brodway, w centrum miasta Bradford.
Dzięki dopasowaniu punktów orientacyjnych widocznych na nagraniu, mogliśmy odnaleźć dokładną lokalizację pożaru na Google Maps. Charakterystyczne budynki oznaczyliśmy kolorami:
Firma autobusowa: pojazd był napędzany silnikiem diesla. Policja: pożar traktowany jako „podejrzany incydent”, nie jak wypadek
Operator autobusowy „First Bus” poinformował agencję AFP w emailu 16 października, że w pożarze spłonął autobus o numerze 607. Ogień ogarnął górne piętro autobusu podczas jego postoju na pętli. „Na pokładzie nie było pasażerów” – przekazała firma, dodając, że był to „niskoemisyjny pojazd z silnikiem diesla”.
Wstępne ustalenia dotyczące wydarzenia prowadziła straż pożarna (West Yorkshire Fire & Rescue Service), która przekazała dochodzenie policji (West Yorkshire Police).
Policja przekazała w emailu do AFP 3 listopada 2023 roku, że incydent „traktowany jest jako podejrzany”. Ani straż pożarna, ani policja nie podały szczegółów dotyczących typu płonącego autobusu.
Ustalenia dotyczące typu autobusu
W lokalnych mediach, gdzie można było znaleźć zdjęcia pożaru, wyraźnie było widać tablicę rejestracyjną pojazdu. Widoczne numery to: MD71 EOF.
Kiedy wpisaliśmy numery rejestracyjne na nieoficjalnej stronie bustimes.org, gromadzącej informacje o transporcie, okazało się, że według tego portalu typ autobusu to „Wright StreetDeck Micro Hybrid”.
Numery pojazdu wpisaliśmy również na stronie brytyjskiej Agencji ds. Licencji Kierowców i Pojazdów (ang. UK's Driver and Vehicle Licensing Agency) i okazało się, że jest ona wymieniona jako pojazd z silnikiem diesla.
Czym jest mikrohybryda?
Strona The Wright Bus przedstawia typ piętrowego autobusu w tych samych kolorach (jasno- i ciemnoniebieski) jak ten, który spalił się w Bradford. Czytamy w artykule, że nazwa autobusu to tzw. StreetDeck Ultroliner EU6 i jest to pojazd napędzany silnikiem diesla z „technologią silnika mikrohybrydowego”.
Nie oznacza to jednak, że był to pojazd elektryczny lub w pełni hybrydowy – jak przekazał agencji AFP Felix Leach, profesor nauk inżynieryjnych na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Mikrohybryda to „nazwa handlowa stosowana przy nazewnictwie pojazdów, które wykorzystują wyposażenie w system start/stop pozwalający wyłączyć silnik podczas zatrzymania pojazdu (np. w korkach, przyp. red.)” – przekazał Leach agencji AFP 31 października.
Sprzyja to oszczędzaniu paliwa, ale nadal „pojazd napędzany jest wyłącznie silnikiem spalinowym” – powiedział ekspert i dodał: „Tego typu pojazdy zazwyczaj są tańsze od pełnych hybryd, ale oferują mniejszą od nich oszczędność paliwa”.
Jak wyjaśniono na stronie Infineon Technologies, niemieckiej firmy zajmującej się podzespołami elektronicznymi, mikrohybrydy wykorzystują technologię start/stop, by odzyskiwać energię podczas hamowania. „Pojazdy te są wyłącznie napędzane silnikiem spalinowym, co wyjaśnia, dlaczego mikrohybrydy nie są uważane za hybrydy w większości klasyfikacji napędów” – czytamy na stronie. Innymi słowy, mikrohybrydy to smamochody z tradycyjnym układem spalinowym, które posiadają inteligentne rozwiązania elektroniczne, których oszczędność paliwa jest stosunkowa niska.
W pełni hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV), o których mówi Leach, łączą silniki spalinowe z silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatorów, oferując wysoką oszczędność paliwa, niską emisję spalin i wszechstronność konwencjonalnych pojazdów.
Pojazdy elektryczne wykorzystują jedynie akumulator i silnik elektryczny, w dodatku muszą być regularnie ładowane.
Leach twierdzi, że według jego wiedzy „pojazdy mikrohybrydowe z technologią start/stop nie były związane ze wzrostem liczby pożarów takich pojazdów ponad to, co można by uznać za «normalne» w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym (ICE)”.
Zdaniem naukowców pojazdy elektryczne zapalają się rzadziej niż pojazdy napędzane benzyną, jednak gdy litowo-jonowe akumulatory ulegają zapłonowi, to takie pożary są trudne do ugaszenia.
Promocja pojazdów elektrycznych jest częścią brytyjskiego dążenia do zerowej emisji dwutlenku węgla netto w celu ograniczenia zagrożenia związanego ze zmianami klimatycznymi.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami