Nagranie z Paryża fałszywie pokazuje dewastację tramwaju w Warszawie

Film nakręcony w Paryżu, na którym widać mężczyznę łamiącego wycieraczki kabiny motorniczego, krąży od początku lipca 2024 roku w polskich mediach społecznościowych z fałszywym przesłaniem, że pokazuje on migranta niszczącego tramwaj w Warszawie. Nasze dochodzenie wykazało jednak, że filmik został nakręcony na przedmieściach Paryża w 2019 roku i że przez ostatnie lata był błędnie wykorzystywany w Internecie do szerzenia ksenofobicznych twierdzeń w różnych krajach Europy.

Nagranie pojawiło się w języku polskim na początku lipca na Facebooku (tutaj i tutaj) i serwisie X tutaj, i pokazuje czarnoskórego mężczyznę jadącego rowerem między torami tramwajowymi, który w pewnym momencie zsiada z roweru, podchodzi do kabiny motorniczego i łamie wycieraczki przedniej szyby. Podpis w języku polskim brzmi: „Subsaharyjski specjalista ds. torów, podczas kontrolowania stanu technicznego infrastruktury torowej na Warszawskim Mokotowie” – czytamy we wpisach.

W rasistowskich wpisach pojawiających się w polskich mediach społecznościowych migranci i osoby innego niż biały koloru skóry określani są prześmiewczo jako „inżynierowie” lub „specjaliści”.

Jednak korzystając z narzędzi geolokalizacyjnych i potwierdzając doniesienia francuskich mediów, udało nam się ustalić, że wideo zostało nakręcone w Villeneuve-la-Garenne, na północ od Paryża, we wrześniu 2019 roku, na trasie linii tramwajowej T1. 

Migracja była jednym z dominujących tematów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 roku. Po śmierci polskiego żołnierza ranionego tuż przed wyborami na granicy z Białorusią przez usiłującego wtargnąć do Polski mężczyznę, anty-imigranckie wpisy zalały polskie media społecznościowe, (o czym pisały polskie media tutajtutaj). 

Image
Zrzut ekranu z fałszywym postem na Facebooku. Czerwone przekreślenie dodane przez AFP/03.07 2024 r.

To samo nagranie było również rozpowszechniane w języku rumuńskim z pytaniem w opisie „Co o tym myślisz?”.

Użytkownik serwisu X pod tweetem pozostawił ostrzeżenie wskazujące, że wideo pochodzi z 2019 roku z Francji.

Korzystając z metody odwrotnego wyszukiwania obrazów mogliśmy stwierdzić, że wideo krążyło już w 2019 roku na Facebooku z twierdzeniem, że pokazuje „Marokańczyka we Włoszech”. Przesłanie zostało wówczas obalone przez włoską stronę fact-checkingową (link do archiwum tutaj ). Twierdzono również, że scena wydarzyła się w Czechach, co zostało obalone przez czeskich dziennikarzy (link do archiwum tutaj ), w Hiszpanii i to również zostało obalone (link do archiwum tutaj). Najstarsza wersja filmu, jaką udało nam się znaleźć, pochodzi z 14 września 2019 r.

Wyszukiwanie według słów kluczy w języku francuskim (cycliste  T1 Villeneuve-la-Garenne) przekierowało nas do kilku artykułów we francuskich mediach tutaj,  tutaj, tutaj), ostatni z nich nosi tytuł: „Po odmowie wpuszczenia do pojazdu mężczyzna blokuje tramwaj i niszczy go w Villeneuve-la-Garenne”. (linki do archiwum tutaj,  tutaj, tutaj)

Geolokalizacja

Gazeta Le Parisien (link do archiwum tutaj ) i inne redakcje podają szczegółowe informacje na temat miejsca zdarzenia: „avenue de Verdun w Villeneuve-la-Garenne na linii T1, w pobliżu przystanku Chemin-des-Reniers”. Odnaleźliśmy to miejsce przy pomocy Google Maps i okazało się, że istotnie zajście nie miało miejsca w Warszawie.

Image
Po lewej, post z Facebooka, po prawej zrzut z Google Maps. W kolorze fioletowym te same elementy architektoniczne. Zestawienie wykonane przez AFP/4.07. 2024 r.

Paryskie tramwaje potwierdzają: to Paryż

Poprosiliśmy spółkę transportu miejskiego dla aglomeracji Paryża RATP o potwierdzenie czy film jest z Paryża i czy pochodzi z 2019 roku. „Mogę potwierdzić, że jest to stare nagranie. To zdarzenie miało miejsce na linii tramwajowej obsługiwanej przez RATP w regionie paryskim.” – odpowiedziało biuro prasowe w mailu do AFP z 4 lipca.

Media pisały też, że RATP potępiło agresywne zachowanie mężczyzny i złożyło skargę na niego za zniszczenie mienia, nie podając więcej informacji na temat jego tożsamości.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami