Posty o skazaniu na śmierć 229 chrześcijańskich misjonarzy w Afganistanie krążą od lat

Setki udostępnień miały na Facebooku posty, według których 229 chrześcijańskich misjonarzy miało zostać skazanych na śmierć przez afgańskich islamistów w połowie sierpnia 2021 roku, kiedy talibowie przejęli kontrolę nad Kabulem. To nieprawda. Posty z podobnymi fałszywymi twierdzeniami krążą w mediach społecznościowych na całym świecie już od lat. Nie potwierdzono do tej pory faktu skazania ani śmierci 229 misjonarzy w Afganistanie.

„Prosze, modlcie sie za 229. misjonarzy chrzescijanskich, ktorzy dzis po poludniu zostana skazani na smierc przez afganskich islamistow. Prosze, przekazcie te wiadomosc tak szybko, jak to mozliwe, aby wiele osob moglo sie modlic. Ta wiadomosc zostala wyslana przez JUDITH CARMONA, misjonarke z Chihuahua, ktora przebywa w Afryce" - czytamy w publikacji udostępnionej 18 sierpnia 2021 r. - bez polskich znaków diakrytycznych.

W poście prosi się również o połączenie „w pilnej modlitwie, takze dlatego, ze radykalna grupa islamska wlasnie zajela Quaragosh, najwieksze chrzescijanskie miasto w Iraku."

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku z 18 sierpnia 2021 ze zdjęciem kobiet z krzyżem. ( AFP 30.08.2021 r / )

Ten sam tekst krąży również w języku portugalskim i hiszpańskim. W języku angielskim udostępniono tę samą wersję i inną, w której skazanych na śmierć jest 22 chrześcijańskich misjonarzy zamiast 229.

Pochodzenie twierdzenia

Według serwisu weryfikacyjnego Snopes wiadomość zaczęła krążyć w języku angielskim już w 2009 roku za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ta wersja prosiła o modlitwę za „22 rodziny misjonarskie”, które miały zostać stracone przez islamistów w Afganistanie.

Pochodzenie tych twierdzeń jest prawdopodobnie związane ze schwytaniem w 2007 roku przez talibów 23 południowokoreańskich misjonarzy. Jak donosiła AFP w tym czasie, dwóch zakładników zostało zabitych, a reszta zwolniona pod koniec sierpnia 2007 roku.

Wyszukiwanie słów kluczowych w wyszukiwarkach i sieciach społecznościowych w języku angielskim ujawniło, że twierdzenie to ponownie krąży co najmniej od września 2017 r., choć zmieniono liczbę misjonarzy z 22 lub 23 na 229. Mowa jest też o bliżej nieokreślonej chrześcijańskiej wolontariuszce z Meksyku o imieniu Judith Carmona mieszkającej w Afryce, która miała pierwsza podać te rzekomą informacje. Dziennikarze AFP Sprawdzam nie znaleźli żadnego postu napisanego przez osoby o takim imieniu i nazwisku. Nasza anglojęzyczna redakcja fact-checkingowa, AFP Fact Check informowała już w 2019 roku, że nie znalazła potwierdzenia doniesień z mediów społecznościowych o 22 chrześcijańskich misjonarzach skazanych na śmierć w Afganistanie.

W poście pojawia się również nazwa „Quaragosh”, co jest błędną transkrypcją irackiego miasta Qaraqosh, osady chrześcijańskiej okupowanej przez dżihadystyczną grupę tzw. Państwo Islamskie (nie przez talibów) od 2014 roku do końca 2016 roku.

Zdjęcie w poście nie ma nic wspólnego z Afganistanem. Zostało wykonane w sąsiednim Pakistanie przez fotografa Associated Press Iruma Asima w październiku 2018 roku w mieście Multan i pokazuje pakistańskich chrześcijan modlących się za Asię Bibi, katolicką matkę pięciorga dzieci skazaną na śmierć w 2010 roku za bluźnierstwo. W skutek presji międzynarodowej Bibi została uwolniona w 2018 roku.

Chrześcijanie w Afganistanie

Emal Haidary, jeden z reporterów AFP w Kabulu, potwierdził, że chrześcijanom nie wolno szerzyć swojej wiary w Afganistanie.

„Chrześcijańska działalność misjonarska w Afganistanie jest nielegalna, ponieważ podstawą wszystkich tutejszych praw jest islamski szariat, który nie zezwala ani na chrześcijańską pracę misyjną ani na apostazję (wyrzeczenie się wiary muzułmańskiej)” – wyjaśnił reporter, tłumacząc zasady szariatu, czyli prawa, które normuje życie wyznawców islamu.

„Jednak są chrześcijańscy misjonarze, którzy działają potajemnie w niektórych częściach kraju, głównie pod szyldem organizacji charytatywnych. W Kabulu jest też kilku misjonarzy afgańskich. Ale muszą działać w wielkiej tajemnicy, inaczej będą mieli problemy,” powiedział nam.

W przeszłości talibowie zabijali ludzi oskarżonych o to, że są chrześcijańskimi misjonarzami. Zaatakowali też rodzinę południowoafrykańską mieszkającą w Kabulu w 2014 roku. Według bliskich, członkowie tej rodziny byli praktykującymi chrześcijanami, ale nie misjonarzami. W 2010 roku talibowie przyznali się do zamordowania grupy pracowników służby zdrowia, twierdząc również, że byli chrześcijańskimi misjonarzami.

Od przejęcia pałacu rządowego w Kabulu przez talibów 15 sierpnia 2021 roku sytuacja w kraju jest niepewna i niestabilna, a tysiące ludzi stara się opuścić kraj.

Wniosek: To nieprawda, że 229 chrześcijańskich misjonarzy zostało skazanych na śmierć w Afganistanie po przejęciu kraju przez talibów w sierpniu 2021 roku. Zdjęcie użyte do zilustrowania postu, zostało zrobione nie w Afganistanie ale w Pakistanie w 2018 roku.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami