Historia bramkarza Samiego Bartrama i mgły wydarzyła się naprawdę, ale zdjęcie pochodzi z 1954 roku

Historia, która przydarzyła się angielskiemu bramkarzowi Samowi Bartramowi w 1937 roku od kilku lat krąży w mediach społecznościowych. W publikacjach czytamy, że „Bartram przez 10 minut bronił bramki, nie wiedząc, że mecz przerwano z powodu gęstej mgły”. Historia ta wydarzyła się naprawdę, bramkarz Charltonu sam ją opisał w swojej autobiografii. Ale to nie on jest na dołączonym do publikacji zdjęciu. Wyjaśniamy.

„Na fotografii bramkarz Charltonu Sam Bartram, który przez 10 minut bronił bramki, nie wiedząc, że mecz przerwano z powodu gęstej mgły. O przerwaniu meczu poinformował Bartrama dopiero policjant robiący obchód stadionu” - czytamy w poście, który został opublikowany na Facebooku 11 lipca 2021 r a także przez innych polskich użytkowników tej sieci (1, 2).

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku ze zdjęciem bramkarza we mgle z 11 lipca 2021 r. ( AFP 16.09.2021 r. / )

To samo zdjęcie z podobnym opisem zostało udostępnione w języku hiszpańskim i portugalskim. Publikowali je również użytkownicy Twittera , w tym po polsku i użytkownicy Reddita.

Publikacje tej treści pojawiły się już w 2017 roku poangielsku i w 2018 roku po polsku.

Historia jest prawdziwa

Wyszukując w kilku wyszukiwarkach słów kluczowych „sam bartram + 1937” natrafiliśmy na kilka publikacji z informacją na temat bramkarza, między innymi na stronie sportowej ESPN. Inne artykuły opisywały historię wiralnego zdjęcia, między innymi po portugalsku, po francusku, czy też po angielsku, np. w brytyjskim The Guardian.

Angielski klub Charlton Athletic, w którym grał Bartram w latach 30-tych, potwierdził dziennikarzom AFP, że opisana historia wydarzyła się naprawdę.„Historia jest całkowicie prawdziwa”, wydarzyła się 25 grudnia 1937 roku - napisał klub w mailu 14 września 2021 roku.

„Krótko po rozpoczęciu meczu zgęstniała mgła, powodując zatrzymanie meczu. Mecz po jakimś czasie został wznowiony. Jednak mgła znów zgęstniała. Na murawie zapanowała cisza, ale Bartram pozostał w bramce” - przekazał nam klub.

Po dłuższej chwili „z mgły wyłoniła się przede mną jakaś postać. To był policjant i patrzył na mnie z niedowierzaniem. Co ty tu do cholery robisz - powiedział” - czytamy w autobiografii Bartrama, cytowanej przez angielski klub. „Mecz został odwołany kwadrans temu, boisko jest zupełnie puste” - powiedział policjant bramkarzowi. AFP nie udało się odnaleźć kopii wypowiedzi lub zdigitalizowanych fragmentów autobiografii.

O historii Bartmana z mgłą, wspomina w filmie dokumentalnym Ben Hayes, kustosz Muzeum klubu w Londynie. W minucie 1.40 filmu mówi, że bramkarz na fotografii to nie Bartram, ale Jack Kelsey.

Image
Zrzut ekranu z dokumentu filmowego (1:40 min.) o bramkarzu Samie Bartramie ze zdjęciem innego piłkarza z 1954 roku ( AFP 16.09.2021 r. / )

Kim jest bramkarz ze zdjęcia?

Zdjęcie z postów ani nie pochodzi z 1937 roku ani nie przedstawia Sama Bartrama. Kim jest zatem bramkarz ze zdjęcia? Kiedy je zrobiono? Wyszukując w wyszukiwarkach słów kluczowych „Jack Kelsey + arsenal +mgła”, natrafiliśmy na zdjęcie z omawianych przez nas publikacji. Zdjęcie to znajduje się wśród innych fotografii opublikowanych przez gazetę The Guardian, z opisem: „2 stycznia 1954 roku: Bramkarz Arsenalu Jack Kelsey spogląda w mgłę, wypatrując niewidocznej piłki. Mgła była tak gęsta, że mecz został ostatecznie przerwany. Po wielkim smogu z 1954 roku przyjęto kilka ustaw dla aglomeracji Londynu (Act z 1954 roku oraz Clean Air Acts z 1956 i 1968 roku). Ustawy te zakazywały spalania węgla w aglomeracji miejskiej i nakazywały mieszkańcom obszarów miejskich i operatorom fabryk przejście na inne paliwa niż węgiel. Fot: PA”.

Zdjęcie można również znaleźć w bazie agencji fotograficznej Getty Images. W obu źródłach, znajduje się informacja, że jej autorem jest fotograf brytyjskiej agencji The Press Association (PA media obecnie). Na stronie internetowej agencji można znaleźć zdjęcie Kelsey'a z takim samym podpisem jak w gazecie The Guardian.

Wniosek: Historia Sama Bartrama z mgłą przydarzyła się naprawdę w 1937 roku. Bartram rzeczywiście przez 10 minut bronił bramki, nie wiedząc, że mecz przerwano z powodu gęstej mgły. Opowiada o tym w swojej biografii. Jednak wiralowe zdjęcie przedstawia innego angielskiego bramkarza Jacka Kelsey'a. Zrobiono je w 1954 roku.