Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2020 r.

Eksperci: koronawirus nie jest kolejną epidemią, która pojawia się, co sto lat

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Grafika pokazująca daty pandemii nawiedzających świat, od połowy marca zdobywa coraz większą popularność na Facebooku. Według niej, epidemie dżumy, cholery, hiszpanki czy koronawirusa występowały po kolei, co sto lat. Jest to nieprawda. Infografika nie zawiera dokładnych informacji o historycznych ogniskach wirusów i ignoruje też inne epidemie, które nie pasują do założonego wzoru. Medycy i eksperci przekonują, że podczas gdy niektóre wirusy mają charakter sezonowy, to nie ma podstaw, by twierdzić, że ogniska wirusów występują raz na sto lat.

Grafika została opublikowana na Facebooku we wtorek 25 marca i była udostępniana ponad 200 razy, również za granicą, także na Twitterze

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2020 r.

 - Przypadek? - pisze użytkownik i udostępnia grafikę, z której wynika, że wszystkie z wymienionych pandemii występowały na świecie w każdym stuleciu, poczynając od dżumy w 1720 r., cholery w 1820 r., hiszpańskiej grypy w 1920 r. i kończąc na koronawirusie w 2020 r.  

Pierwsze wzmianki o koronawirusie COVID-19 pojawiły się po raz pierwszy pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan. Liczba zakażonych na całym świecie to ponad 450 tys. osób. Łączny bilans zmarłych to już ponad 21 tys. osób.

Jak się okazuje, przesłanie grafiki jest nieprawdziwe. Ogniska epidemii wymienione w grafice są opisane niedokładnie, albo zgoła fałszywie. 

--- Historia kryzysów zdrowotnych ---

Według amerykańskiego raportu Krajowego Instytutu Badań nad Ludzkim Genomem (National Human Genome Research Institute), czarna śmierć, czyli termin określający epidemię dżumy, po raz pierwszy wybuchła między 1347 a 1351 r., czyli 400 lat wcześniej niż mówi infografika. Jak zauważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dżumę roznosiły bakterie, a nie wirusy. 

Zgodnie z raportem opublikowanym w brytyjskim, prestiżowym piśmie medycznym „The Lancet”, pandemie cholery występowały na świecie sześć razy między 1817 a 1923 r. i również również rozprzestrzeniały je bakterie, a nie wirusy. Ostatnia, siódma pandemia cholery rozpoczęła się w 1961 r. i trwa nadal.

Na stronie amerykańskiej agencji federalnej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) można przeczytać, że pandemia hiszpańskiej grypy miała miejsce w 1918 r., czyli dwa lata wcześniej niż zostało to ukazane we wspomnianej grafice. 

Jeden z artykułów AFP, wymienia siedem innych poważnych epidemii, które wystąpiły w ubiegłym wieku m.in. Ebolę, ptasią grypę, SARS i AIDS - które nie pasują do wzorca opisanego w infografice.

--- Nie ma wzorca ---

Eksperci zdrowia również nie zgadzają się z tezą przedstawioną w grafice. - Nie ma takiego wzorca - mówi AFP dr Susan Mercado, ekspertka ds. zdrowia publicznego na Filipinach. 

- Ale jeśli pytanie dotyczy tego, czy niektóre wirusy są sezonowe, to są - dodaje. 

Z kolei rzecznik WHO powiedział AFP, że podczas gdy „epidemie niektórych chorób są cykliczne”, to trwająca pandemia COVID-19 „jest nieprzewidywalna, a to dlatego, że choroba jest nowa”.