Zrzut ekranu z Facebooka z 23 marca 2020 r.

Fotografia przedstawia trumny zmarłych migrantów, którzy zginęli u wybrzeży Włoch w 2013 roku

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 24/03/2020, 17:34
  • Zaktualizowane w 24/03/2020, 17:52
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Sri Lanka, AFP Polska
Zdjęcie, na którym widać drewniane trumny, było udostępniane na Facebooku zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wiele osób twierdzi, że są to trumny zmarłych z powodu koronawirusa, który od końca stycznia nawiedza Europę. Twierdzenie jest nieprawdziwe, w rzeczywistości zdjęcie przedstawia trumny zmarłych migrantów, którzy próbowali przypłynąć do Włoch siedem lat temu. 

Zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych w piątek, 20 marca. - Popatrz spacerowiczu nadwiślańskich promenad i zastanów się. To 700 trumien - efekt dwóch dni działania wirusa w Bergamo - napisała jedna z użytkowniczek Facebooka. Post (1, 2, 3, 4) ma prawie 4 tys. udostępnień i był popularny również na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 23 marca 2020 r.

We Włoszech liczba zmarłych na koronawirusa to ponad 6 tys. osób, a ponad 63 tys. jest zakażonych (stan na 24 marca). W całej Europie liczba zakażonych sięgnęła już 200 tys., włączając w to ponad 10 tys. zgonów. Z najnowszych informacji ministerstwa zdrowia wynika, że w Polsce jest 844 zakażonych, z czego 9 osób zmarło. 

Katastrofa u wybrzeży Lampedusy

Oryginalne zdjęcie udało nam się odnaleźć za pomocą odwrotnego wyszukiwania w Yandexie. Było ono po raz pierwszy opublikowane na stronie Getty Images 5 października 2013 r. Poniżej zrzut ekranu zdjęcia:

Image
Zrzut ekranu oryginalnej fotografii z 24 marca 2020 r.

W podpisie do zdjęcia czytamy m.in. o tym, że na fotografii widać trumny w hangarze na lotnisku na Lampedusie 5 października 2013 r., po zatonięciu łodzi, które kosztowała życie 366 osób, głównie z Somalii i Erytrei. Autorem zdjęcia jest Alberto Pizzoli, fotograf AFP.

Poniżej porównanie obu fotografii, po lewej fotografia z Facebooka, a po prawej z Getty Images.

Image
Porównanie obu zdjęć

Na temat zdjęcia pisały również inne portale fact-checkingowe m.in. Fakenews.pl.  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami