Film jest z 2019 r. i pokazuje robota witającego gości na największych na Bliskim Wschodzie targach przemysłu obronnego

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące wyświetleń miał udostępniony na Facebooku, Instagramie i Twitterze film, na którym widać władcę królestwa nad Zatoką Perską w towarzystwie robota. Polscy użytkownicy żartowali, że to jego ochroniarz. W rzeczywistości to nagranie jest z targów IDEX z 2019 r. i przedstawia robota o imieniu Tytan, który witał gości podczas wydarzenia w Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Film został opublikowany na Facebooku 13 sierpnia 2020 r. - Emir Bahrajnu i jego robot - napisał użytkownik.

Zrzut ekranu z Facebooka z 13 sierpnia 2020 r.

Film udostępnił na swoim profilu na Twitterze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany z krytycznych głosów zarówno wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości jak i części kościoła katolickiego. Opisał na swoim blogu sprawę molestowania dzieci przez jednego z hierarchów diecezji tarnowskiej. 

Wśród polskich użytkowników film nie był tak popularny jak w Azji, gdzie obejrzało go kilka tysięcy internautów z Indonezji i Malezji. Był też popularny wśród francuskojęzycznych, hiszpańskojęzycznychanglojęzycznych i arabskojęzycznych użytkowników. 

Największe targi na Bliskim Wschodzie

Twierdzenie jest jednak fałszywe i niektórzy dali się nabrać. 

Nagranie wyszukaliśmy w internecie. Zapisaliśmy najpierw na dysku kilka klatek z nagrania, które następnie wyszukaliśmy przy użyciu odwrotnego wyszukiwania w Google Images oraz według kluczowych haseł. Okazało się, że film w dłuższej wersji trwający blisko cztery minuty, pojawił się na YouTubie już 24 lutego 2019 r. Nosi tytuł: „Dwuipółmetrowy robot Tytan wita gości na wystawie IDEX, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”. Po porównaniu obu filmów widać, że przedstawiają tę samą sytuację. 

Tytan to robot opracowany przez brytyjską firmę Cyberstein Robots.

Targi IDEX to największe na Bliskim Wschodzie targi przemysłu obronnego. Celem wystawy jest ukazanie najnowszych technologii w sektorach obrony lądowej, morskiej i powietrznej. Odbywają się co dwa lata w krajowym centrum wystawowym w Abu Dabi. Według pisma Polska Zbrojna, to jedne z największych targów przemysłu obronnego na świecie.

Poniżej zrzuty ekrany z obu filmów. Po lewej film z postów. Po prawej film z YouTube'a z 2019 r.

Porównanie: zrzuty ekranu z obu filmów. Po lewej, film z prześmiewczych postów. Po prawej, film z YouTube z 2019 r.

Człowiek, którego widać na filmie i za którym kroczy robot, nie jest emirem Bahrajnu Hamadem bin Isa Al Chalifą, tak jak pisali internauci w opisie do filmu. (Emir czyli po arabsku władca.) Od 2002 r. Al Chalifa jest władcą Królestwa Bahrajnu, niewielkiego państwa arabskiego w Zatoce Perskiej, które swoje bogactwo zawdzięcza głównie wydobyciu ropy naftowej. 

Poniżej publikujemy zdjęcie monarchy pochodzące ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bahrajnu:

Zdjęcie emira Bahrajnu Hamada bin Isa Al Khalifa ze strony ambasady Królestwa Bahrajnu w Londynie. Zrzut ekranu z 20 sierpnia 2020 r.

Anglojęzyczny dziennik Khaleej Times, z redakcją w Dubaju, tak pisał o robocie 19 lutego 2019 r. Wideo: dwuipółmetrowy robot Tytan wita gości na wystawie IDEX, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” - czytamy w nagłówku.

Słynny chodzący robot o nazwie Tytan, mierzy 2,4 m. i waży 60 kg. Jest pierwszym na świecie robotem rozrywkowo-artystycznym i został opracowany przez brytyjską firmę Cyberstein - czytamy w artykule. Firma z Newquay, w Kornwalii, specjalizuje się w produkcji dużych rozmiarów robotów. Ostatnio zdobyła kontrakt wartości 250 tys. funtów na chińskim rynku.

Robot Tytan to jedyny tego rodzaju wynalazek na świecie. Jest używany przez firmy ewentowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na całym świecie, aby wnieść coś unikalnego, a zarazem wesołego do spotkań korporacyjnych, imprez festiwalowych lub przyjęć. Pojawia się też dla rozrywki w centrach handlowych. Dzieci i dorośli uwielbiają jego wybryki” - czytamy w artykule.