Nie, amerykański Senat nie stwierdził, że pandemia Covid-19 to kłamstwo

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Od połowy czerwca tysiące użytkowników Facebooka w Polsce i na świecie udostępniają nagranie z konferencji prasowej pięciu republikańskich senatorów. „Senat USA ogłosił, że korona to kłamstwo” - twierdzą autorzy wpisów. Senatorowie krytykują blokowanie przez platformy społecznościowe teorii o laboratoryjnym pochodzeniu SARS-CoV-2, jednak nie poddają w wątpliwość istnienia pandemii. Ich wystąpienie nie jest też „oficjalnym” stanowiskiem całego Senatu.

Post z filmem został opublikowany przez polskich użytkowników 12 czerwca (1, 2, 3). Łącznie film miał blisko tysiąc udostępnień i ponad 40 tysięcy wyświetleń.

„To jest oficjalne. Senat Stanów Zjednoczonych ogłosił dziś: korona to kłamstwo! Media ukrywają prawdę – Big Pharma, Big Tech, Big Media, WHO i inni zdrajcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. To są prawdziwe. Udostępnij, jeśli Ci zależy ” - czytamy w jednym z postów (Zachowaliśmy oryginalną pisownię z posta).

Zrzut ekranu z Facebooka (Fot. AFP z 16 czerwca 2021 r.)„Senat Stanów Zjednoczonych Ameryki ogłosił dzisiaj: Coronavirus to kłamstwo. Media zatuszowały prawdę. Wirus uciekł z laboratorium. Big Pharma i WHO są odpowiedzialni!!!” - czytamy w artykule na stronie GłosGminny, dołączonym w linku do postów (Zachowaliśmy oryginalną pisownię).

Na trwającym 15 minut nagraniu widzimy kilka osób na tle trzech amerykańskich flag wypowiadających się do przedstawicieli mediów.

Film z podobnym twierdzeniem, że „Korona to kłamstwo” pojawił się w wielu innych językach, m.in. po angielsku ( 1 ) niemiecku ( 1, 2, 3) i francusku (1, 2 ), a także po węgiersku (1).

W dniu 10 czerwca 2021 r. odbyła się w Waszyngtonie konferencja prasowa pięciu republikańskich senatorów: kolejno głos zabierają: Marsha Blackburn senatorka ze Stanu Tennessee, Mike Braun z Indiany, Roger Marshall z Kansas, Ron Johnson z Wisconsin i Roger Wicker z Mississippi.

Krótszy fragment z tej samej konferencji prasowej Senator Blackburn zamieścił na YouTubie i opublikował na swojej stronie internetowej.

Forbes i Fox News również zamieściły w swoich serwisach informacyjnych wypowiedzi senatorów.

Co powiedzieli senatorowie?

Od początku pandemii Covid-19 toczy się gorąca dyskusja na temat pochodzenia wirusa Sars-CoV-2.

Według jednej z tez został on przeniesiony z nietoperzy na ludzi. Według drugiej, został on sztucznie wyprodukowany i uwolniony w laboratorium w Wuhan w Chinach.

Wstępny raport Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) ze stycznia 2021 r. określał tezę o wycieku wirusa z chińskiego laboratorium jako „skrajnie nieprawdopodobną”.

Opublikowany w marcu raport WHO nie dawał jednoznacznych odpowiedzi, choć za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznał przeniesienie koronawirusa w naturalny sposób z nietoperza na człowieka.

W mediach (anglojęzycznych i polskich) pojawiają się też argumenty za laboratoryjnym pochodzeniem SARS-CoV-2.

Senatorka Blackburn od momentu wybuchu pandemii wielokrotnie poruszała kwestię pochodzenia wirusa i odpowiedzialności Chin za pandemię. Przytaczamy jej dwa wpisy.

Dyskusja na temat pochodzenia wirusa przybrała na sile po publikacji przez Washington Post, na początku czerwca, korespondencji mailowej amerykańskiego wirusologa i doradcy medycznego Białego Domu Anthony'ego Fauciego.

Konferencja prasowa senatorów z 10 czerwca poruszała kwestie genezy wirusa w kontekście ograniczeń przez media społecznościowe wszystkich tych przekazów, które mówią, że wirus wyciekł z chińskiego laboratorium.

Wypowiadająca się w nagraniu jako pierwsza Senatorka Blackburn mówi: „Wiele powiedziano o cenzurze Big Tech. Padają różne głosy o pochodzeniu wirusa, pytania skąd pochodzi wirus, jak doszło do pandemii? Ale co mówiono Amerykanom? (...) Wiemy też już, że Facebook odwołał swoją decyzję o usuwaniu treści mówiących, że wirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. Youtube usunął wypowiedzi lekarza kwestionującego zasadność lockdownu. (...) Big Tech przekroczył pewną granicę” (w cenzurowaniu treści przyp. red.).

Pozostali mówcy również krytykowali ograniczenia nałożone przez główne media społecznościowe, takie jak Facebook, YouTube i Twitter i domagali się odtajnienia informacji z raportów wywiadowczych o pochodzeniu wirusa.

W żadnym miejscu senatorowie nie stwierdzili, że „korona to kłamstwo”.

Senatorowie nie kwestionują pandemii

O tym, że senatorowie nie kwestionują pandemii, świadczą ich wcześniejsze wypowiedzi. W większości opowiadają się oni za szczepieniami. Apelują też o przestrzeganie zasad sanitarnych w czasie pandemii.

W filmie z marca 2021 r. Blackburn powiedziała: „Upewnij się, że umyłeś ręce, użyj środka dezynfekującego, załóż maskę i poświęć trochę czasu na zrobienie tego, co ja już zrobiłam: umów się na wizytę i zaszczep się”.

Senator Roger Marshall apelował w kwietniu 2021 r. do Amerykanów, by się szczepili przeciwko Covid-19. Senator Mike Braun rekomendował szczepienie w kwietniu 2021 roku, a Roger Wicker napisał na swojej stronie internetowej w marcu 2021 r .: „nasze szczepionki są niezwykłym sukcesem”. Senator Ron Johnson jest krytycznie nastawiony wobec szczepień, wiadomo jednak, co potwierdziło jego biuro w październiku 2020 r., że sam senator był chory na koronawirusa.

Senat USA

Senat Stanów Zjednoczonych to wyższa izba amerykańskiego Kongresu. Zgodnie z konstytucją USA, składa się ze stu senatorów, po dwóch z każdego stanu. Od stycznia 2021 roku Demokraci mają 50 senatorów, a Republikanie 48 (dwóch senatorów jest niezależnych). Senat uczestniczy w procesie legislacyjnym (ma jednak większą rolę niż w Polsce, każda ustawa musi uzyskać poparcie zarówno w Senacie, jak i Izbie Reprezentantów.) Pełni też ważne funkcje kontrolne wobec Prezydenta.

Obie partie - Demokraci i Republikanie mają swojego przewodniczącego. W tej kadencji, liderem większości jest Chuck Schumer, senator z ramienia Demokratów ze stanu Nowy Jork, a liderem republikańskiej mniejszości jest Mitch McConnell ze stanu Kentucky.

AFP poprosiła liderów obu partii o komentarz do twierdzień, że Senat USA oficjalnie ogłosił, że koronawirus to kłamstwo. Lider Demokratów Chuck Schumer 14 czerwca napisał w mailu do AFP, że wypowiedzi pięciu senatorów nie są stanowiskiem Senatu. „Senatorowie partii Demokratycznej nie wierzą, że COVID-19, który pozbawił życia blisko 600 tysięcy Amerykanów, jest kłamstwem. Błędem jest sugerowanie, że oświadczenie takiej treści przyjął Senat”.

Do chwili publikacji tekstu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od lidera Republikanów.

Poszczególni senatorowie nie wypowiadają się w imieniu całego Senatu, lecz jedynie w swoim własnym. Na konferencji prasowej, pięciu senatorów wyraziło swoje osobiste poglądy polityczne, które niekoniecznie muszą podzielać pozostali członkowie Senatu.

Wniosek: Senat Stanów Zjednoczonych nie oświadczył, że „Korona to kłamstwo”, jak twierdzą autorzy wpisów dołączonych do popularnego w sieci nagrania. Senatorowie republikańscy wypowiadający się w nagraniu, nie kwestionują też istnienia samego wirusa. Krytykują sposób, w jaki duże platformy ograniczają publikacje głoszące teorię, według której wirus SARS-CoV-2 miałby pochodzić z laboratorium.

17 czerwca 2021 Aktualizacja: poprawiono nieaktywne linki
Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI