Des véhicules sont submergés sur la route B265 à Erftstadt, dans l'ouest de l'Allemagne, le 17 juillet 2021, après les fortes pluies qui ont frappé certaines parties du pays, provoquant des crues mortelles. ( AFP / SEBASTIEN BOZON)

Zdjęcie zalanego samochodu w Niemczech z obraźliwym napisem wobec Grety Thunberg to fotomontaż

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące udostępnień miała fotografia zalanego podczas powodzi w Niemczech samochodu z obraźliwym napisem pod adresem szwedzkiej działaczki ekologicznej Grety Thunberg. To fotomontaż. Napis „Spierd… Greta” został dodany. Na oryginalnym zdjęciu, opublikowanym w niemieckim dzienniku Bild, nie ma żadnego napisu na tylnej szybie pojazdu.

„Karma wraca…” - czytamy w poście ze zdjęciem zalanego na wpół samochodu opublikowanym 16 lipca. „Kolejna doskonała metafora dzisiejszego świata” - dodał inny internauta publikując to samo zdjęcie. (1, 2, 3, 4) Pojawiło się również na Twitterze i Wykopie.

Zrzut ekranu z Facebooka ( AFP 19 lipca 2021 r. / )

Zdjęcie z podobnymi wpisami było rozpowszechniane w języku m.in. portugalskim i francuskim.

Captures d'écran prises le 18/07/21

Burze i ulewne deszcze, które zalały 14 i 15 lipca Nadrenię-Palatynat i Nadrenię Północną-Westfalię powodując ponad sto pięćdziesiąt ofiar śmiertelnych, zaowocowały przy okazji zalewem fake newsów w sieci. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć z zalanych ulic, zniszczonych powodzią domów, do połowy zatopionych samochodów. Część z nich to fotomontaże.

Greta Thunberg, znana szwedzka aktywistka klimatyczna, ostrzegła 15 lipca na Twitterze, że to dopiero początek tego typu zjawisk pogodowych.

„Śmiertelne fale upałów, powodzie, burze, pożary, susze, klęski nieurodzaju…To nie jest nowa norma. Znajdujemy się na samym początku klimatycznego i ekologicznego stanu wyjątkowego, a ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej.” skomentowała Thunberg na Twitterze.

Zdjęcie z Bilda

Jak zwykle wyszukaliśmy zdjęcie przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazem i słów kluczowych. Okazało się, że zdjęcie samochodu marki BMW na wpół stojącego w wodzie, opublikowała niemiecka gazeta Bild 16 lipca wraz z artykułem na temat powodzi. Zdjęcie wykonał fotograf David Young. W artykule opublikowanym na temat możliwości uzyskania odszkodowań przez właścicieli samochodów, które zostały uszkodzone w wyniku powodzi, pojawia się kilka zdjęć zatopionych samochodów, w tym oryginalne zdjęcie BMW. Samochód nie ma za tylną szybą żadnego napisu. Obraźliwy napis został dodany cyfrowo do zdjęcia Younga.

Zrzut ekranu z Facebooka ( AFP 18 lipca 2021 r. / )
Zrzut ekranu z artykułu Bilda ( Bild / )

 

 

Naklejki z podobnymi napisami były sprzedawane za 3 euro na Amazonie, czytamy w szwajcarskiej gazecie Le Temps. Amerykańska sieć sprzedaży internetowej wycofała je w lipcu 2019 roku. Inne platformy sprzedają je nadal.

Zrzut ekranu z sieci sklepu internetowego Amazon ( AFP 18 lipca 2021 r. / )

Ponad sto sześćdziesiąt ofiar śmiertelnych w Niemczech

Bilans tragedii wzrósł w poniedziałek do 165 ofiar śmiertelnych i wielu zaginionych według danych policji. Mowa jest też o co najmniej 670 rannych. Zarówno politycy jak i eksperci spodziewają się wzrostu liczby ofiar. Podczas gdy w wielu miejscach woda powoli ustępuje, sytuacja na zaporach jest nadal krytyczna.

„Obawiamy się, że będzie więcej ofiar” - przekazała policja w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, który w niedzielę odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Drugiego dnia po ulewnych deszczach premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) mówił o „katastrofie powodziowej na historyczną skalę”.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Niemiec ucierpiało w wyniku opadów, które spowodowały poważne zniszczenia domów oraz odcięcia od prądu, gazu i linii telefonicznych. Woda zniszczyła również drogi i mosty, odcinając dojazd do wielu miejscowości.

Zdjęcie z lotu ptaka na zniszczoną powodzią dzielnicę Blessem w Erftstadt, zachodnie Niemcy ( AFP 16 lipca 2021 r / )

Rządowy pakiet pomocowy

Rząd ogłosił rządowy pakiet pomocowy dla poszkodowanych.

„Jest to sytuacja surrealistyczna i upiorna, powiedziałabym wręcz, że język niemiecki z trudem znajduje słowa, by opisać zniszczenia, do których doszło” - powiedziała Angela Merkel, odwiedzając jedną z dotkniętych miejscowości, obiecując, że „rząd federalny i regiony będą działać wspólnie, by stopniowo przywrócić porządek” - na zniszczonych terenach.

Wniosek: Zdjęcie samochodu zalanego wodą zostało podrobione. Dodano do niego obraźliwy napis pod adresem szwedzkiej działaczki ekologicznej Grety Thunberg.

Tłumaczenie:
Climate