
Zdjęcie zalanego samochodu w Niemczech z obraźliwym napisem wobec Grety Thunberg to fotomontaż
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 19/07/2021, 18:21
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Juliette MANSOUR, AFP Francja, AFP Polska
- Tłumaczenie: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Karma wraca…” - czytamy w poście ze zdjęciem zalanego na wpół samochodu opublikowanym 16 lipca. „Kolejna doskonała metafora dzisiejszego świata” - dodał inny internauta publikując to samo zdjęcie. (1, 2, 3, 4) Pojawiło się również na Twitterze i Wykopie.

Zdjęcie z podobnymi wpisami było rozpowszechniane w języku m.in. portugalskim i francuskim.

Burze i ulewne deszcze, które zalały 14 i 15 lipca Nadrenię-Palatynat i Nadrenię Północną-Westfalię powodując ponad sto pięćdziesiąt ofiar śmiertelnych, zaowocowały przy okazji zalewem fake newsów w sieci. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć z zalanych ulic, zniszczonych powodzią domów, do połowy zatopionych samochodów. Część z nich to fotomontaże.
Greta Thunberg, znana szwedzka aktywistka klimatyczna, ostrzegła 15 lipca na Twitterze, że to dopiero początek tego typu zjawisk pogodowych.
Deadly heatwaves, floods, storms, wildfires, droughts, crop failures...
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) July 15, 2021
This is not “the new normal”.
We’re at the very beginning of a climate and ecological emergency, and extreme weather events will only become more and more frequent.#FaceTheClimateEmergency
„Śmiertelne fale upałów, powodzie, burze, pożary, susze, klęski nieurodzaju…To nie jest nowa norma. Znajdujemy się na samym początku klimatycznego i ekologicznego stanu wyjątkowego, a ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej.” skomentowała Thunberg na Twitterze.
Zdjęcie z Bilda
Jak zwykle wyszukaliśmy zdjęcie przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazem i słów kluczowych. Okazało się, że zdjęcie samochodu marki BMW na wpół stojącego w wodzie, opublikowała niemiecka gazeta Bild 16 lipca wraz z artykułem na temat powodzi. Zdjęcie wykonał fotograf David Young. W artykule opublikowanym na temat możliwości uzyskania odszkodowań przez właścicieli samochodów, które zostały uszkodzone w wyniku powodzi, pojawia się kilka zdjęć zatopionych samochodów, w tym oryginalne zdjęcie BMW. Samochód nie ma za tylną szybą żadnego napisu. Obraźliwy napis został dodany cyfrowo do zdjęcia Younga.


Naklejki z podobnymi napisami były sprzedawane za 3 euro na Amazonie, czytamy w szwajcarskiej gazecie Le Temps. Amerykańska sieć sprzedaży internetowej wycofała je w lipcu 2019 roku. Inne platformy sprzedają je nadal.

Ponad sto sześćdziesiąt ofiar śmiertelnych w Niemczech
Bilans tragedii wzrósł w poniedziałek do 165 ofiar śmiertelnych i wielu zaginionych według danych policji. Mowa jest też o co najmniej 670 rannych. Zarówno politycy jak i eksperci spodziewają się wzrostu liczby ofiar. Podczas gdy w wielu miejscach woda powoli ustępuje, sytuacja na zaporach jest nadal krytyczna.
„Obawiamy się, że będzie więcej ofiar” - przekazała policja w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, który w niedzielę odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel.
Drugiego dnia po ulewnych deszczach premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) mówił o „katastrofie powodziowej na historyczną skalę”.
Dziesiątki tysięcy mieszkańców Niemiec ucierpiało w wyniku opadów, które spowodowały poważne zniszczenia domów oraz odcięcia od prądu, gazu i linii telefonicznych. Woda zniszczyła również drogi i mosty, odcinając dojazd do wielu miejscowości.

Rządowy pakiet pomocowy
Rząd ogłosił rządowy pakiet pomocowy dla poszkodowanych.
„Jest to sytuacja surrealistyczna i upiorna, powiedziałabym wręcz, że język niemiecki z trudem znajduje słowa, by opisać zniszczenia, do których doszło” - powiedziała Angela Merkel, odwiedzając jedną z dotkniętych miejscowości, obiecując, że „rząd federalny i regiony będą działać wspólnie, by stopniowo przywrócić porządek” - na zniszczonych terenach.
Wniosek: Zdjęcie samochodu zalanego wodą zostało podrobione. Dodano do niego obraźliwy napis pod adresem szwedzkiej działaczki ekologicznej Grety Thunberg.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami