Nie, mężczyzna poprosił pielęgniarkę o powtórkę szczepienia, żeby nakręcić pamiątkowy film

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 40 tys. wyświetleń miał film z Izraela, na którym widać, jak pielęgniarka wkłuwa igłę w kołnierzyk koszuli mężczyzny. Nagranie z upozorowanego szczepienia ma być dowodem na fałszywą pandemię koronawirusa. To nieprawda. W rzeczywistości mężczyzna wpierw się zaszczepił przeciwko Covid-19, po czym poprosił pielęgniarkę o powtórzenie czynności, by nakręcić pamiątkowy film ze szczepienia. Udostępnianie filmu bez tego kontekstu może wprowadzać w błąd. Izraelscy ratownicy medyczni z organizacji Magen David Adom (MDA) potwierdzili AFP, że mężczyzna na nagraniu rzeczywiście został zaszczepiony.

Wśród polskojęzycznych użytkowników Facebooka nagranie pojawiło 2 marca. Od tego czasu zyskało 20 tys. wyświetleń. Publikowane było również na Wykopie z opisem „W Izraelu szczepi się w kołnierz koszuli”.

Zrzut ekranu z Facebooka z nagrania z upozorowanego szczepienia w Izraelu ( AFP 22 lipca 2021 r. / )

Na nagraniu widać pielęgniarkę trzymającą w ręku strzykawkę, która jednak nie wbija igły w ramię siedzącego obok niej mężczyzny, a jedynie pozoruje wykonanie zastrzyku. W kadrze filmu widać drugiego mężczyznę nagrywającego całą scenę telefonem komórkowym. Dodany został napis „Kein corona”, co po niemiecku znaczy żadna korona.

Ostatnio wideo pojawiło się 9 lipca wśród słowackich użytkowników Facebooka. „Koszulka zaszczepiona. Tak okłamują Cię elity” – napisała słowacka internautka. W postach w językach indonezyjskim i arabskim pojawiły się nawet twierdzenia, że siedzący mężczyzna wysyłał „tajne wiadomości” z jarmułki poprawiając ją na głowie.

Jak zwykle wyszukaliśmy wcześniejsze publikacje nagrania. Można o nim przeczytać w artykule z 2 marca na rosyjskojęzycznym portalu informacyjnym z wiadomościami o Izraelu newsru.co.il. Kadr z nagrania opatrzono ostrzeżeniem „FAKE” .

W artykule (zrzut ekranu poniżej) czytamy: „W poniedziałek, 1 marca, na portalach społecznościowych pojawił się film nakręcony w mobilnym punkcie szczepień, zorganizowanym we współpracy z gminą Bat Yam i służbami ratowniczymi Magen David Adom w centrum handlowym Bat Yam. Nagranie zostało wykonane z najwyższego piętra centrum handlowego. Rosyjskojęzyczni autorzy tego nagrania twierdzili, że pracownik MDA nie wstrzyknął szczepionki jednemu z mężczyzn odwiedzających punkt szczepień przeciwko Covid-19, lecz wylał na jego ubranie”. Autor artykułu przestrzega przed „manipulacją”.

Zrzut ekranu z portalu newsru.co.il z artykułu na temat nagrania ( AFP 22 lipca 2021 r. / MAJA CZARNECKA)

Autentyczny film wyrwany z kontekstu

Biuro AFP w Jerozolimie skontaktowało się z ratownikami medycznymi w Izraelu z organizacji Magen David Adom (należącej do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża). Jej rzecznik Nadav Metzner przekazał AFP w rozmowie telefonicznej 19 marca 2021 roku, że mężczyzna na nagraniu rzeczywiście został zaszczepiony na początku roku w centrum handlowym w Tel-Awiwie. Mężczyzna wpierw się jednak zaszczepił przeciwko Covid-19, po czym poprosił pielęgniarkę o powtórzenie czynności, a swego kolegę (który widoczny jest na nagraniu) poprosił, by telefonem komórkowym nakręcił pamiątkowy film z wydarzenia, „by szczepienie pokazać znajomym”.

Służby ratownicze MDA zaangażowane są w masową akcję szczepień w tym kraju. Izrael szczyci się najwyższym stopniem wyszczepienia na świecie .

„To fake news najniższego lotu. Ratownicy Magen David Adom, którzy zaszczepili ponad milion Izraelczyków, od czasu do czasu spełniają prośby pacjentów o utrwalenie procesu szczepienia na zdjęciu lub filmie. W tym przypadku pacjent nie miał czasu na sfilmowanie procesu szczepienia, dlatego poprosił pracownika MDA o pozorowanie wstrzyknięcia szczepionki przy użyciu pustej strzykawki. Jakiekolwiek twierdzenie, że jest to pełna strzykawka, jest całkowitym kłamstwem” – stwierdził Metzner w oświadczeniu prasowym.

Gmina Bat Yam udostępniła oświadczenie na swojej stronie Facebooku 1 marca 2021 r.

W dyskusji pod postem o akcji szczepień przeciwko Covid-19 w centrum handlowym, użytkowniczka przedstawiająca się jako Maja Majów zamieściła dłuższą wersję tego samego filmu i napisała, że „szczepienia w Bat Yam to jedno wielkie kłamstwo”. Strona gminy Bat Yam na FB zareagowała publikując dementi MDA i napisała, że nadal „będzie działać, by mieszkańcy byli szczepieni, aby ratować ich życie."


Zrzut ekranu z dyskusji pod postem na Facebooku na stronie gminy Bat Yam. Komentarz przetłumaczony automatycznie z hebrajskiego na angielski. ( AFP 19 lipca 2021 r. / )

O wyrwanym z kontekstu nagraniu pisał też indonezyjski portal informacyjny Medcom.id.

Wniosek: popularny film z Izraela, na którym widać, jak pielęgniarka wkłuwa igłę w kołnierzyk koszuli mężczyzny nie jest dowodem na fałszywą pandemię. Służby ratownicze MDA w Izraelu poinformowały AFP, że mężczyzna wpierw zaszczepił się przeciwko Covid-19, po czym poprosił pielęgniarkę o powtórzenie czynności, co sfilmował jego kolega na pamiątkę. To częsta prośba ze strony szczepiących się. Udostępnianie filmu bez tego kontekstu wprowadza użytkowników internetu w błąd.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI