
Nie, mężczyzna poprosił pielęgniarkę o powtórkę szczepienia, żeby nakręcić pamiątkowy film
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 22/07/2021, 17:12
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Robert BARCA, AFP Słowacja, AFP Polska
- Tłumaczenie: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Wśród polskojęzycznych użytkowników Facebooka nagranie pojawiło 2 marca. Od tego czasu zyskało 20 tys. wyświetleń. Publikowane było również na Wykopie z opisem „W Izraelu szczepi się w kołnierz koszuli”.

Na nagraniu widać pielęgniarkę trzymającą w ręku strzykawkę, która jednak nie wbija igły w ramię siedzącego obok niej mężczyzny, a jedynie pozoruje wykonanie zastrzyku. W kadrze filmu widać drugiego mężczyznę nagrywającego całą scenę telefonem komórkowym. Dodany został napis „Kein corona”, co po niemiecku znaczy żadna korona.
Ostatnio wideo pojawiło się 9 lipca wśród słowackich użytkowników Facebooka. „Koszulka zaszczepiona. Tak okłamują Cię elity” – napisała słowacka internautka. W postach w językach indonezyjskim i arabskim pojawiły się nawet twierdzenia, że siedzący mężczyzna wysyłał „tajne wiadomości” z jarmułki poprawiając ją na głowie.
Jak zwykle wyszukaliśmy wcześniejsze publikacje nagrania. Można o nim przeczytać w artykule z 2 marca na rosyjskojęzycznym portalu informacyjnym z wiadomościami o Izraelu newsru.co.il. Kadr z nagrania opatrzono ostrzeżeniem „FAKE” .
W artykule (zrzut ekranu poniżej) czytamy: „W poniedziałek, 1 marca, na portalach społecznościowych pojawił się film nakręcony w mobilnym punkcie szczepień, zorganizowanym we współpracy z gminą Bat Yam i służbami ratowniczymi Magen David Adom w centrum handlowym Bat Yam. Nagranie zostało wykonane z najwyższego piętra centrum handlowego. Rosyjskojęzyczni autorzy tego nagrania twierdzili, że pracownik MDA nie wstrzyknął szczepionki jednemu z mężczyzn odwiedzających punkt szczepień przeciwko Covid-19, lecz wylał na jego ubranie”. Autor artykułu przestrzega przed „manipulacją”.

Autentyczny film wyrwany z kontekstu
Biuro AFP w Jerozolimie skontaktowało się z ratownikami medycznymi w Izraelu z organizacji Magen David Adom (należącej do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża). Jej rzecznik Nadav Metzner przekazał AFP w rozmowie telefonicznej 19 marca 2021 roku, że mężczyzna na nagraniu rzeczywiście został zaszczepiony na początku roku w centrum handlowym w Tel-Awiwie. Mężczyzna wpierw się jednak zaszczepił przeciwko Covid-19, po czym poprosił pielęgniarkę o powtórzenie czynności, a swego kolegę (który widoczny jest na nagraniu) poprosił, by telefonem komórkowym nakręcił pamiątkowy film z wydarzenia, „by szczepienie pokazać znajomym”.
Służby ratownicze MDA zaangażowane są w masową akcję szczepień w tym kraju. Izrael szczyci się najwyższym stopniem wyszczepienia na świecie .
„To fake news najniższego lotu. Ratownicy Magen David Adom, którzy zaszczepili ponad milion Izraelczyków, od czasu do czasu spełniają prośby pacjentów o utrwalenie procesu szczepienia na zdjęciu lub filmie. W tym przypadku pacjent nie miał czasu na sfilmowanie procesu szczepienia, dlatego poprosił pracownika MDA o pozorowanie wstrzyknięcia szczepionki przy użyciu pustej strzykawki. Jakiekolwiek twierdzenie, że jest to pełna strzykawka, jest całkowitym kłamstwem” – stwierdził Metzner w oświadczeniu prasowym.
Gmina Bat Yam udostępniła oświadczenie na swojej stronie Facebooku 1 marca 2021 r.
W dyskusji pod postem o akcji szczepień przeciwko Covid-19 w centrum handlowym, użytkowniczka przedstawiająca się jako Maja Majów zamieściła dłuższą wersję tego samego filmu i napisała, że „szczepienia w Bat Yam to jedno wielkie kłamstwo”. Strona gminy Bat Yam na FB zareagowała publikując dementi MDA i napisała, że nadal „będzie działać, by mieszkańcy byli szczepieni, aby ratować ich życie."

O wyrwanym z kontekstu nagraniu pisał też indonezyjski portal informacyjny Medcom.id.
Wniosek: popularny film z Izraela, na którym widać, jak pielęgniarka wkłuwa igłę w kołnierzyk koszuli mężczyzny nie jest dowodem na fałszywą pandemię. Służby ratownicze MDA w Izraelu poinformowały AFP, że mężczyzna wpierw zaszczepił się przeciwko Covid-19, po czym poprosił pielęgniarkę o powtórzenie czynności, co sfilmował jego kolega na pamiątkę. To częsta prośba ze strony szczepiących się. Udostępnianie filmu bez tego kontekstu wprowadza użytkowników internetu w błąd.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami