W Australii nie ma obowiązkowych szczepień dzieci przeciwko Covid-19

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kilka tysięcy udostępnień zyskało nagranie z Australii pokazujące, jak policja i ubrane w fartuchy ochronne kobiety siłą odbierają z rąk mężczyzny dziewczynkę. Internauci w wielu krajach udostępniali nagranie twierdząc, że dziecko zabrano w celu przymusowego szczepienia przeciwko Covid-19. Twierdzenie zdementowała policja stanu Victoria, informując, że sytuacja ta nie miała żadnego związku ze szczepieniami. W momencie publikacji tego tekstu w żadnym ze stanów Australii nie było powszechnego obowiązku szczepienia przeciwko Covid-19, ani dorosłych, ani dzieci.

Nagranie było opublikowane na wielu grupach i stronach na Facebooku (1). „Pacz i płacz rodzicu. To już się dzieje w Australii! Powstań i broń swojego dziecka za wszelką cenę, bo zabraknie czasu gdy to jeszcze możliwe!” – czytamy w poście opublikowanym 19 sierpnia po polsku.

„To się dzieje już w Australii... ” – czytamy w innym poście z tego samego dnia. „Tam już jest faszyzm pełną gębą. Za chwilę u nas” – dodał inny internauta.


Zrzut ekranu z Facebooka z nagrania interwencji policji w Melbourne (Australia) ( AFP 30.08.2021 r. / )


W trwającym 40-sekund nagraniu widać, jak funkcjonariusze policji siłą oddzielają dziewczynkę od trzymającego ją mężczyzny. Dwie kobiety w maskach i ubraniach ochronnych zabierają ją do innego pomieszczenia. Słychać okrzyki wyrywającego się dziecka. To samo wideo zostało udostępnione w języku francuskim, węgierskim i czeskim. Publikowali je również użytkownicy Twittera (1, 2) Instagrama i TikToka. W jednej z wersji na ekranie widoczny jest napis po angielsku: „To jest niebywale niepokojące. Nie jestem do końca pewien, co się dzieje, ale myślę, że to ma związek z Covid.”

O tym, że nagranie ma być dowodem na rzekome przymusowe szczepienia dzieci w Australii świadczą komentarze publikowane przez internautów. „Mężczyzna/ojciec trzyma córkę, bo nie chce poddać jej zabiegowi zaszczepienia, bandyci w kitlach ją wyrywają i biorą dziecko do aplikacji, a inni bandyci skuwają ojca, bo ten bronił zdrowia i życia dziecka czego wy nie rozumiecie?” – napisał jeden z nich.

Sprawdziliśmy. Nagranie w internecie wyszukaliśmy używając funkcji wyszukiwania obrazem. O nagraniu pisała m.in. australijska strona news.com. Z artykułu na stronie dowiadujemy się, że „zawodnik krykieta Kevin Pietersen został potępiony za rozpowszechnianie dezinformacji na temat Covid-19, w tym twierdzenia, że dzieci są zabierane siłą od swoich rodziców”.

Pietersen rzeczywiście udostępnił tweet z nagraniem, na co zareagowała policja stanu Victoria, dementując jego treść. Poniżej publikujemy w czerwonej ramce dementi policji.

Zrzut ekranu z Twittera z odpowiedzią policji stanu Victoria na tweet zawierający fałszywą treść ( AFP 30.08.2021 r. / )

20 sierpnia policja stanu Victoria, napisała: „Victoria Police może potwierdzić, że jest to nieścisłe. Ta scena nie była w żaden sposób związana z Covid/szczepionkami lub testami. Ze względu na ochronę prywatności zaangażowanych osób nie będziemy podawać żadnych dalszych szczegółów”.

Historię viralowego filmu z dopisaną fałszywą treścią opisała również amerykańska agencja prasowa AP.

AFP skontaktowała się z policją tego stanu w południowo-wschodniej Australii, by dodatkowo potwierdzić te informacje. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że incydent nie był w żaden sposób związany z Covid-19.

„Nagranie zostało zrobione na posterunku policji w Werribee, (zachodnie przedmieścia Melbourne przyp. red.) i nie miało w żadnej mierze nic wspólnego z Covid-19", przekazała 30 sierpnia 2021 roku w mailu do AFP Leonie Johnson, kierownik serwisu prasowego policji w stanie Victoria.

Jak wyglądają szczepienia dzieci w Australii?

Szczepienia w Australii nie są powszechnie obowiązkowe ani dorosłych, ani dzieci, jak podaje Departament Zdrowia.

„Szczepienie przeciwko Covid-19 jest dobrowolne - podobnie jak wszystkie szczepienia w Australii - a ludzie mają możliwość wyboru. Zasada ta obowiązywać będzie w przypadku każdej szczepionki Covid-19, która może pojawić się w przyszłości", informuje Departament na swojej stronie internetowej zaktualizowanej 12 sierpnia 2021 roku.

Obecnie szczepione są osoby dorosłe oraz w wyjatkowych okolicznościach dzieci. Zgodę na szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat ze względu na szczególne zagrożenia zdrowotne wydał 2 sierpnia federalny minister zdrowia Australii Greg Hunt. Pod koniec sierpnia, rząd Australii zadecydował o rozszerzeniu programu powszechnych szczepień dzieci w tym wieku. Te szczepienia rusząją 13 września.

Do 29 sierpnia Australijczykom podano łącznie 19 085 741 dawek szczepionki przeciw Covid-19, a ponad 7 milionów osób w wieku powyżej 16 lat zostało w pełni zaszczepionych - wynika z oficjalnych danych.

Jeśli zaś chodzi o obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19, to prawdą jest, że planowane są one m.in. dla wszystkich opiekunów osób starszych w domach opieki, jak czytamy na stronie departamentu:W przyszłości mogą wystąpić okoliczności, w których dowód szczepienia będzie wymagany, m.in. takie wymagania będą stosowane w związku z przekraczaniem granicy lub ponownym wjazdem, bądź w związku z przedłużeniem zatrudnienia w określonych obszarach. Jednym z przykładów są obowiązkowe wymagania szczepienia dla wszystkich pracowników opieki nad osobami starszymi w domach opieki, które wejdą w życie 17 września 2021 r. zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami w poszczególnych stanach i terytoriach"(Australii - przyp. red).

Nie znamy dokładnego wieku dziewczynki na nagraniu, policja go nie podała.

Użytkownicy mediów społecznościowych opisują przypadki hospitalizacji dzieci chorych na Covid-19 bez rodziców, ale głównie dlatego, że ich rodzice byli zbyt chorzy, aby się nimi zająć. Jednak w większość przypadków dzieci są leczone w domu.

Rządowa organizacja Healthdirect dostarcza informacji rodzicom, których dzieci mają pozytywny wynik testu na Covid, ale nigdzie nie wspomina o separacji od rodziców, wręcz przeciwnie, podkreśla, że dzieci powinny pozostać w domu, a rodzic musi być w kontakcie z lekarzem dziecka. Według australijskiej strony dla rodziców "Raising Children Network", rodzicom zaleca się, aby dzieci z pozytywnym wynikiem testu poddać kwarantannie w domu.

Zrzut ekranu z australijskiej witryny dla rodziców, która doradza, jak leczyć dzieci zarażone wirusem Covid-19 ( AFP/25.08 2021 r. / )

Wniosek: Nagranie z interwencji policji w Australii nie przedstawia siłowe odebranie ojcu dziecko w celu przymusowego szczepienia przeciwko Covid-19. Kontekst nagrania nie miał żadnego związku z pandemią, poinformowała AFP policja stanu Victoria. Szczepienia przeciw Covid-19 są w Australii dobrowolne, z wyjątkiem niektórych zawodów, takich jak pracownicy socjalni w domach opieki dla osób starszych, u których staną się obowiązkowe od 17 września. Szczepienia dzieci w przedziale od 12 do 15 roku życia ruszą 13 września, również na zasadach dobrowolności. Do tego czasu szczepienia dzieci są dopuszczane w wyjątkowych sytuacjach.

30 sierpnia 2021 Naprawiliśmy link
COVID-19 SZCZEPIONKI