W Gdyni powstają tymczasowe lokale dla osób niemających gdzie odbyć kwarantanny

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 09/09/2021, 13:06
  • Zaktualizowane w 09/09/2021, 17:38
  • Przeczytasz w ciągu 6 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Kilkaset udostępnień miały na Facebooku relacje z budowy lokali tymczasowych w Gdyni. Dla udostępniających zdjęcia i filmy mają to być „nowe obozy zagłady”. Internauci porównywali je z obozem w Oświęcimiu i do rzekomych obozów „FEMA” w USA. W każdym województwie w Polsce działają izolatoria dla osób chorych na Covid lub odbywających kwarantannę w przekształconych na te cele sanatoriach, hotelach czy akademikach. Budynki w Gdyni mają służyć osobom na kwarantannie, które nie mają gdzie jej odbyć. Kierowane będą tam na własny wniosek, tłumaczy rzeczniczka miasta. Porównania do obozów koncentracyjnych są z gruntu niedorzecznie.

„I tutaj mamy k***e budowane więzienie Oświęcim. Drugi Oświęcim powstaje w Gdyni” - mówi autor dwudziesto sekundowego nagrania. Na filmie opublikowanym 28 sierpnia na Facebooku widać fundamenty pod dwa budynki wykonane na niewielkim placu budowy na terenach podmiejskich. Z tablicy informacyjnej można dowiedzieć się, że inwestycję realizuje gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych. Jak czytamy na tablicy, jest to „budowa lokali tymczasowych na potrzeby osób wobec których istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS COV-2”

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku z nagraniem z placu budowy w Gdyni ( AFP 9.09.2021 / )

Wcześniej, 16 sierpnia, zdjęcia z tej samej inwestycji opublikował na swoim profilu użytkownik Facebooka Dawid Mielewczyk, a za nim inni internauci (1, 2, 3). Gdynianin w opisie swoich zdjęć napisał, że mamy do czynienia z obozami FEMA, które jak wierzą zwolennicy spiskowych teorii o rzekomym Nowym porządku świata (NWO) tworzone są w celu depopulacji ludzkości. Również i on porównywał budowę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

OBOZY FEMA coraz bliżej dochodzą do skutku...jak wiemy kiedyś też tak było Auschwi*z...widać że Gdynia zmierza w tym samym kierunku co nauczyła Nas Historia kiedyś. Kochani, mobilizujemy się i mówimy o tym znajomym i bliskim oraz Zwykłym Kowalskim na ulicy co się dzieję. Historia lubi się powtarzać...czy teraz też tak będzie?!” pyta internauta.

Inni publikujący zdjęcia pisali również, że „nowoczesne obozy zagłady” powstają na ich oczach.

Niedorzeczne porównania

Do Auschwitz-Birkenau, największego obozu na terenie okupowanej przez Niemcy Europy, naziści przywozili transporty Żydów skazanych na eksterminację. W komorach gazowych obozu zginęło blisko milion europejskich Żydów, m.in. z Węgier, Polski, Francji, Holandii, Grecji, Czech, Słowacji, Belgii i Włoch. Zdecydowaną większość z nich Niemcy zamordowali natychmiast po selekcji w komorach gazowych. W obozie zginęło również blisko 75 tys. Polaków, 21 tys. Romów i Sinti, 15 tys. sowieckich jeńców, a także tysiące osób innych narodowości.

Izolatoria zaś są tworzone do leczenia oraz w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19. Kwestię reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz.U. z 2020 r. poz. 539).

Porównania obozów i izolatoriów są z gruntu niedorzeczne.

W Polsce izolatoria są w każdym województwie. W pierwszych miesiącach epidemii przekształcono w nie hotele, sanatoria lub akademiki. Pobyt w nich opłacany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przebywają w nich osoby lekko chore na Covid-19 nie wymagające hospitalizacji, a także osoby podlegające obowiązkowi kwarantanny, m.in. takie które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną czy też skierowane przez lekarza na test w kierunku Covid-19.

Co to jest FEMA i jakie spiskowe teorie krążą wokół niej?

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. Federal Emergency Management Agency, FEMA) to instytucja podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA. Odpowiada on za zarządzanie kryzysowe w Stanach Zjednoczonych w sytuacji katastrof i klęsk żywiołowych. Od kilku lat wokół agencji krąży wiele spiskowych teorii. Jedna z nich mówi, że w celu kontroli populacji ludzkości, istnieją plany bliżej nieokreślonych sił na świecie - New World Order (NWO) przewidujące redukcję populacji w rzekomych obozach śmierci. Miałaby je tworzyć agencja FEMA. Dowodem na istnienie obozów FEMA mają być zdjęcia milionów metalowych lub plastikowych trumien złożonych na polach w Madison, w stanie Georgia. Mity o obozach FEMA obalała m.in. strona fact-chekingowa Snopes.

Wraz z epidemią mity o obozach w USA odżyły. Do rzekomych nowych obozów koncentracyjnych tworzonych w czasie pandemii odniósł się gubernator Ohio Mike DeWine nazywając je niedorzecznymi plotkami.

Dziennikarze anglojęzycznego serwisu fact-checkingowego AFP zdementowali pod koniec sierpnia twierdzenia o rzekomych porwaniach przez żołnierzy Gwardii Narodowej osób w stanie Tennessee w celu umieszczania ich w covidowych obozach internowania. Wszystko to miało się dziać się w ramach spiskowej teorii mającej na celu kontrolę populacji.

Dla kogo budynki w Gdyni?

Używając narzędzia Google Street View, wirtualnie dotarliśmy do miejsca inwestycji. Znajduje się przy drodze odchodzącej od ul. płk Dąbka.

Image
Porównanie posta na Facebooku z budowy w Gdyni (po lewej) ze zrzutem ekranu z narzędzia Google Street View (po prawej) ( AFP 9.09.2021 / )

Zapytaliśmy rzeczniczkę Urzędu Miasta Gdyni w jakim celu powstają budynki.

Obok izolatoriów znajdujących się w gestii wojewodów niektóre samorządy, takie jak „Gdynia tworzą własne obiekty mające niezależną, uzupełniająca funkcję wobec placówek wojewódzkich” - przekazała 7 września w mailu do AFP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk.

- Nasza oferta jest skierowana do chętnych z terenu Gdyni - osoby, które dostaną z Sanepidu informację, iż powinny odbyć kwarantannę, a nie będą miały do tego warunków w domu, będą mogły się do nas zgłaszać, to dla takich osób budujemy te pomieszczenia. Skierowanie do takiego lokalu będzie się odbywało na wniosek osoby zainteresowanej - podkreśliła.

W całorocznych obiektach będzie mogło przebywać maksymalnie 18 osób – w pokojach jedno- i dwuosobowych. Zakończenie inwestycji jest planowane na marzec 2022 roku.

Budynki zaprojektowane są bardzo uniwersalnie, kiedy wyczerpie się ich formuła jako miejsc kwarantanny, będę wykorzystywane w zależności od potrzeb do innych celów - dodała Grzegorczyk. Ich szybkie powstanie możliwe będzie zastosowaniu szybkiej ścieżki administracyjnej, z pominięciem czasochłonnych procedur wynikających z prawa budowlanego.

Z Laboratorium Innowacji Społecznych otrzymaliśmy dokumentację dotyczącego postępowania ofertowego. W opisie zapytania precyzuje się, że „lokale tymczasowe przeznaczone są na potrzeby osób bezdomnych, wobec których istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS CoV-2.”

Image
Zrzut ekranu z zapytania ofertowego na budowę lokali tymczasowych w Gdyni ( AFP 9.09,2021 r. / )

Teren budowy należy do miasta i leży w pobliżu malowniczej osady rybackiej niedaleko plaży.

Czwarta fala

Budynki powstają w związku z ryzykiem nadejścia czwartej fali epidemii można również przeczytać w komunikacie Urzędu Miasta Gdyni.

– Miesiące, które mamy za sobą pokazały, że warto myśleć perspektywicznie i projektować formy wsparcia, które w razie potrzeby można niezwłocznie wykorzystać – zauważył w nim Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dlatego między innymi podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu w Gdyni lokali tymczasowych dla osób narażonych na zakażenie koronawirusem, które mają problem ze znalezieniem miejsca odosobnienia - dodaje.

Antyszczepionkowa narracja w sieci często instrumentalizuje tragedię niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych z czasów drugiej wojny światowej do argumentowania przeciwko szczepionkom. Muzeum Auschwitz-Birkenau we wpisie z 16 grudnia 2020 na swoim koncie na Twitterze potępiło takie praktyki. Muzeum określiło to porównanie „przerażającym symptomem upadku moralnego i intelektualnego” autorów.

Wniosek: Twierdzenia, że w Polsce w czasie epidemii powstają nowe obozy zagłady jest z gruntu niedorzeczne. Stawianie na równi działań mających na celu leczenie ludzi i zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii Covid-19 z zagładą milionów istnień ludzkich podczas drugiej wojny światowej jest uwłaczające pamięci tych ofiar.

9 września 2021 Naprawiono literówkę

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami