Nie, zdjęcie Niedzielskiego nie potwierdza, że pandemia została wymyślona

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie trzy tysiące udostępnień miało zdjęcie z Adamem Niedzielskim, ministrem zdrowia przebywającym w szpitalu, gdzie w tle można zobaczyć leżącego na łóżku manekina. Według niektórych, zdjęcie jest dowodem na nieistnienie pandemii, gdyż w szpitalach rzekomo zamiast „prawdziwych” pacjentów znajdują się manekiny. Tak naprawdę zdjęcie zrobiono w sanockim centrum szkolenia medycznego, gdzie studenci uczą się jak udzielać pierwszej pomocy, czasem z pomocą fantomów.

„Nie ma chorych? Wsadzamy manekiny” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku 27 września 2021 r. Fotografia miała 2,6 tys. udostępnień i rozpowszechnił ją Piotr Sterkowski, współpracownik koła poselskiego Konfederacji.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 28 września 2021 roku

„Teatru ciąg dalszy” – pisali niektórzy w komentarzach. Jednak to zdjęcie pochodzi z wizyty ministra Adama Niedzielskiego w Centrum Symulacji Medycznej Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Szef resortu zdrowia uczestniczył 21 września w „Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął też udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku” – poinformował nas Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji ministerstwa zdrowia.

O wizycie Niedzielskiego informowały także lokalne media (1, 2, 3), w których można obejrzeć liczne zdjęcia z wizyty ministra. Fotografie w placówce są również dostępne na Facebooku Powiatu Sanockiego.

„Centrum Symulacji Medycznej to największa inwestycja w historii Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Wyposażone jest w kilkanaście innowacyjnych sal, m.in.: salę szpitalnego oddziału ratunkowego, opieki pielęgniarskiej, sale symulacyjne, aule, pracownie biochemii i mikrobiologii, anatomii i fizjologii. Obiekt posiada także zaplecze hotelowe” – czytamy w informacji.

Wartość projektu wyniosła około 40 mln zł, z czego 13 mln zł stanowiły środki unijne, a 5 mln zł przekazało ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Umowę na budowę centrum symulacji medycznej podpisano jesienią 2019 roku.

Fantomy w salach szpitalnych przygotowanych do ćwiczeń dla studentów mają symulować prawdziwych pacjentów.

Zdjęcie ministra Niedzielskiego to tak naprawdę wycięty fragment z transmisji wideo na żywo, którą rejestrował na Facebooku portal „Rzeszów24”.

Poniżej publikujemy porównanie zdjęcia z Facebooka oraz wideo.

Porównanie zdjęcia udostępnionego na Facebooku z fragmentem transmisji wideo portalu "Rzeszów 24"

Dziennikarze AFP już wiekokrotnie weryfikowali materiały, które miały rzekomo potwierdzać teorię, że pandemia Covid-19 została zaplanowana czy wymyślona (1, 2).

Wniosek: zdjęcie ministra zdrowia nie pokazuje manekina zamiast pacjenta w czynnym szpitalu i nie potwierdza teorii, że pandemia koronawirusa jest nieprawdziwa. Niedzielski odwiedzał w tym czasie nowe centrum szkolenia medycznego, gdzie przyszłe pielęgniarki i ratownicy medyczni uczą się, jak ratować życie, m.in. z wykorzystaniem fantomów.

COVID-19