Nie, nagranie TVN-u pokazuje pracę medyków przy pacjentach na oddziałach covidowych

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 450 razy zostały udostępnione zdjęcia, które sugerowały, że do szpitali przyjmowane są manekiny, a nie pacjenci. To nieprawda. Nagranie pokazuje pracę medyków na oddziale Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, gdzie przyjmowani są chorzy na Covid-19.

Post został opublikowany na Facebooku 22 lutego i miał ponad 456 udostępnień (1, 2). Był również popularny na Twitterze. Przedstawia cztery różne fotografie, na których widać przedstawicieli opieki zdrowotnej w specjalistycznych, jasnoniebieskich kombinezonach.   

Zrzut ekranu z Facebooka z 3 marca 2021 roku

Wiele osób sugerowało w komentarzach, że fotografie nie przedstawiają żywego pacjenta, a manekina: „a ludzie dalej naiwni”, „Bardzo specjalistyczny szpital w Grudziądzu, trzeba przyznać jakieś ćwiczenia z manekinami mieli” – komentowali pod fotografiami.

Autorka publikacji udostępniła później fragment nagrania w komentarzach.

Zrzut ekranu jednego z komentarzy na Facebooku z 3 marca 2021 roku

Wideo zostało wyemitowane w programie informacyjnym „Fakty” stacji TVN. Niektórzy z komentujących pisali, że film został usunięty. Strona, którą udostępnili w publikacji na Facebooku rzeczywiście już nie działa. Niemniej jednak, materiał jest dostępny na stronie serwisu, ale pod innym adresem.

–  Zdjęcia zostały nagrane przez rzeczniczkę Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu i nam udostępnione – napisała nam w mailu Joanna Górska, dyrektor działu PR TVN Discovery Polska. Dodała, że dłuższy fragment tego ujęcia można zobaczyć w materiale Marka Nowickiego z 24 listopada 2020 r. – Jednak w związku z tym, że pacjent był rozpoznawalny, to został zablurowany (przyp. red. zamazany) – wyjaśnia.  

Nagrany w listopadzie materiał dziennikarski pokazuje jak wygląda praca medyków na oddziałach, gdzie przyjmuje się pacjentów z chorobą Covid-19. „Na zdjęciach z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu widać, jak co chwilę karetki przywożą zakażonych nowym koronawirusem. Obecnie w szpitalu jest 286 pacjentów z COVID-19, z czego 28 walczy o życie. Są podłączeni do respiratorów” – czytamy w artykule. 

Materiał trwa trzy minuty. Z uwagi na zachowanie prawa pacjenta do prywatności, wszyscy pacjenci w materiale zostali zamazani. Można to zobaczyć poniżej:

Artykuł oraz materiał "Faktów" serwisu TVN z 24 listopada 2020 roku (zrzut z 3 marca 2021 r.)

O komentarz zwróciliśmy się również do przedstawicieli Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego. Izabela Hirsch-Lewandowska odpowiedzialna za kontakt z mediami potwierdziła agencji informacyjnej AFP, że to ona nagrywała wideo i potwierdziła, że nagrany został pacjent grudziądzkiego szpitala. – Materiał został nagrany przeze mnie. Zapewniam, że nasz szpital zajmuje się pacjentami, nie manekinami – napisała przedstawicielka szpitala 26 lutego.  

Dziennikarze AFP Sprawdzam zweryfikowali w przeszłości nieprawdziwe doniesienia, które sugerowały, że pandemia Covid-19 nie istnieje, ponieważ w szpitalach medycy zamiast zajmować się pacjentami, pracują przy manekinach.

Wniosek: Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu udostępnił swoje nagrania stacji TVN, by pokazać jak wygląda praca lekarzy, którzy przyjmują na oddział pacjentów z chorobą Covid-19. Nagranie nie pokazuje pracy medyków przy manekinach. 

COVID-19