Nie, plotkę zdementowały amerykańskie linie lotnicze i Federalna Administracja Lotnictwa USA

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miała na Facebooku plotka, że pilot Delta Airlines, zaszczepiony przeciwko Covid-19, zmarł podczas lotu. Plotkę rozpowszechniała między innymi Jane Ruby przedstawiająca się jako ekspertka rynku farmaceutycznego. Zdementowały ją amerykańskie linie lotnicze Delta Airlines i Federalna Administracja Lotnictwa USA.

„Zaszczepiony pilot umiera w trakcie lotu, awaryjne lądowanie” - brzmi tytuł artykułu opublikowanego 12 października na blogu kancelarii Lega Artis. Publikacja miała ponad sto udostępnień. Artykuł opatrzono zdjęciem innej linii lotniczej.

Zrzut ekranu z Facebooka z publikacją o śmierci pilota ( AFP. 15.10.2021 r. / )Autor artykułu cytuje wypowiedź Jane Ruby, udzieloną 11 października w programie internetowej telewizji Stewa Petersa. Program był źródłem wielu nieprawdziwych twierdzeń m.in. na temat rzekomych pasożytów w szczepionkach., które opisaliśmy na naszej stronie.

Publikacje o rzekomej śmierci pilota pojawiły się również na Twitterze. Krążyły w wielu językach, głównie po angielsku.

W artykule czytamy (zachowaliśmy oryginalną pisownię. przyp. red.) : „Przełomowa informacja, którą podała dr Jane Ruby, potwierdzona przez wiele źródeł, że pilot Delta Airlines zaszczepiony Vaxxem zmarł podczas lotu, i drugi pilot musiał awaryjnie lądować, a firma ukrywała to w ciągu ostatnich dwóch tygodni!”.

„Przełomową informację podaną przez Ruby” odnaleźliśmy w programie telewizji internetowej Stewa Petersa z 11 października.

Zrzut ekranu z rozmowy Stewa Petersa z Jane Ruby o śmierci pilota ( AFP 15.10 2021 r / )

„Podzielę się pilną wiadomością, którą potwierdzono mi w trzech niezależnych niezależnych źródłach związanych bezpośrednio z liniami Delta. Pilot zmarł podczas lotu w ciągu ostatnich 10 dni. Drugi pilot powiedział stewardessie, że pilot do jakiegoś momentu mówił normalnie, a w pewnej chwili zaczął mówić w dziwny sposób i nagle zmarł. Samolot musiał dokonać awaryjnego lądowania. Teraz dowiadujemy się, że był to samolot z międzynarodowego lotniska w Los Angeles” - mówi ona w programie.

Dementi

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Federalnej Administracji Lotnictwa USA. 14 października w mailu do AFP zdementował on doniesienia o rzekomej śmierci pilota.

„FAA nie znalazła żadnych dowodów na potwierdzenie tego, że takie zdarzenie miało miejsce” - napisała do AFP Eva Lee Ngai z biura prasowego FAA.

Zaprzeczyły również linie lotnicze Delta.

„Delta jest świadoma doniesień sugerujących, że jeden z pilotów linii zmarł z powodu powikłań po szczepionce podczas wykonywania lotu, w wyniku czego doszło do awaryjnego lądowania. Wszystkie te zarzuty są nieprawdziwe. Pandemia była niezwykle tragicznym okresem dla wielu osób, a nasze serca łączą się z setkami tysięcy rodzin tych, którzy odeszli z powodu strasznego wirusa” - napisano 13 października w komunikacie prasowym na temat fałszywych twierdzeń.

Takie zajście jak awaryjne lądowanie samolotu na ogół nie przechodzi bez echa. Media relacjonują takie wydarzenia. Trafiają one również do mediów społecznościowych za sprawą świadków wydarzenia, najczęściej pasażerów, lub pracowników obsługi naziemnej.

W dniach w których rzekomo miało dojść do śmierci pilota, czyli między 1 a 10 października 2021 roku, według ram czasowych określonych przez Ruby, samoloty Delty nie miały żadnych lądowań awaryjnych.

Sprawdziliśmy również, czy nie doszło do nich wcześniej - w drugiej połowie września. Odnotowano dwa takie lądowania, żadne z nich nie było spowodowane stanem zdrowia pilota. Agencja Reuters informowała 26 września o awaryjnym lądowaniu w Atenach w związku z problemem podwozia w samolocie Airbus 330.

Wcześniej, portal Avherlad pisał, że 17 września, samolot Delta Airlines Boeing 717-200 o znaku rejestracyjnym N924AT, wykonujący lot DL-2548 z Atlanty, GA do Knoxville, TN (USA) ze 119 osobami na pokładzie, wykonał odejście na drugi krąg po tym jak na pasie w Knoxville TN zauważono resztki głównej klapy podwozia. Lądowanie wykonano na tym samym pasie, około 25 minut później.

Reszta artykułu na stronie Lega Artis poświęcona jest problemom linii lotniczych Southwest Airlines, które odwołały loty w ubiegły weekend, 11-12 paździerrnika. Odwołania rzeczywiście miały miejsce. Piszą o tym amerykańskie media tu.

Informację o rzekomej śmierci zweryfikowały amerykańskie strony factchekingowa Snopes i US Today .

Kim jest Jane Ruby?

Jej strona w internecie nie dostarcza wielu konkretnych informacji na temat jej wykształcenia i kariery zawodowej. Mówi o sobie, że jest „specjalistką medyczną i ekspertem ds. rozwoju leków farmaceutycznych z ponad 20-letnim doświadczeniem w procesach regulacyjnych związanych z zatwierdzaniem leków przez FDA i EMA.”

Nic nie wskazuje na to, by była doktorem nauk medycznych. Jak pisze, jest specjalistką ekonomii zdrowia. W swoich wypowiedziach krytykowała szczepionki przeciw Covid-19, twierdząc, że szczepionki rzekomo spowodują więcej ofiar niż sam wirus, że zawierają dwutlenek grafenu, a także magnes.

Wniosek: Nie jest prawdą, jak twierdzi znana z rozpowszechniania fałszywych twierdzeń Jane Ruby, że zaszczepiony przeciwko Covid-19 pilot Delta Airlines zmarł w czasie lotu. Plotkę zdementowały amerykańskie linie lotnicze i Federalna Administracja Lotnictwa USA.

COVID-19