Nie, osoby niezaszczepione są bardziej narażone na śmierć z powodu Covid-19

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miało na Facebooku wideo z twierdzeniem, że osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 „mają 11 razy większe ryzyko śmierci” (pisownia oryginalna) z powodu tej choroby. To nieprawda. Nagranie pochodzi z programu „The Today Show” w Australii i zostało celowo przycięte. Manipulacja dotyczy zniekształcenia głównego przesłania badania agencji CDC, która we wrześniu ujawniła nowe dowody potwierdzające skuteczność szczepionki.

Film z fałszywym twierdzeniem został opublikowany 7 października 2021 r. i miał 207 udostępnień oraz 2,4 tys. wyświetleń. W nagraniu słyszymy prowadzącą, która twierdzi, że zaszczepione osoby wykazują jedenastokrotnie większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu Covid-19.

Jej zmanipulowaną wypowiedź potwierdzają dołączone do nagrania polskie napisy: „Zaszczepieni ludzie mają 11 razy większe ryzyko śmierci z powodu Covid-19” – czytamy.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 19 października 2021 roku

Wyższa śmiertelność u osób nieszczepionych

Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwania obrazu w Google, udało nam się ustalić, że nagranie było transmitowane w programie „The Today Show” kanału australijskiej stacji „9News”.

Porównując oba filmy, wyraźnie słychać, że ten, który jest udostępniany na Facebooku, został specjalnie przycięty.

Nie udało nam się odnaleźć filmu na stronie australijskiej stacji, ale odnaleźliśmy artykuł z 14 września 2021 r., w którym możemy przeczytać, że dyrektor amerykańskiej agencji CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) dr Rochelle Walensky powiedziała, że z powodu wzrostu zakażeń wariantem Delta, osoby „nieszczepione były 4,5 razy bardziej narażone na zakażenie Covid-19 niż osoby w pełni zaszczepione i ponad 10 razy bardziej narażone na hospitalizację, a także 11 razy bardziej narażone na śmierć”.

Wpisując do wyszukiwarki „niezaszczepieni są 11 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu Covid-19”, to odnajdziemy wyniki potwierdzające to twierdzenie. Na ten temat pisały różne zagraniczne media m.in. Washington Post, CNN czy Business Insider, a także polskie (1, 2).

Badania CDC zostały opublikowane po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział nowe rozwiązania, które miałyby przyspieszyć proces szczepień w kraju.

W pierwszym z badań CDC przeanalizowano tysiące przypadków w 13 stanach i terytoriach USA w okresie między 9 kwietnia a 19 czerwca, czyli przed wzrostem zakażeń z powodu wariantu Delta. Wyniki porównano z okresem od 20 czerwca do 17 lipca 2021 r.

Wśród 615 454 badanych, liczba zakażeń u osób w pełni zaszczepionych wynosiła 46 312 (8 proc.), a wśród osób niezaszczepionych 569 142 (92 proc.). Liczba zgonów z powodu Covid-19 wśród osób niezaszczepionych wynosiła 6132 (91 proc.), a wśród zaszczepionych 616 (9 proc.).

Zrzut ekranu ze strony CDC wykonany 20 października 2021 roku

– Jak widzimy szczepienia działają i ochronią nas przed poważnymi komplikacjami Covid-19 – mówiła szefowa CDC Rochelle Walensky podczas konferencji zespołu ds. Covid-19 w Białym Domu.

Tego dnia agencja CDC opublikowała też inne badanie na temat skuteczności szczepionek przeciw Covid-19. Dane wykazują, że najskuteczniejszą szczepionką w Stanach Zjednoczonych jest Moderna (95 proc.), następnie Pfizer-BionTech (80 proc.), a skuteczność szczepionki Johnson & Johnson oceniono na 60 proc.

W tym samym czasie minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że „patrząc na dane w Polsce, można stwierdzić, że jeśli chodzi o zgony związane z Covid-19, to w 99 proc. dotykają one osób niezaszczepionych”.

Wniosek: wideo, w którym czytamy, że „zaszczepieni maja 11 razy większe ryzyko śmierci” zostało celowo przycięte. Jak mówi badanie CDC, to właśnie osoby niezaszczepione są 11 razy bardziej narażone na śmierć z powodu Covid-19.

COVID-19 SZCZEPIONKI