Nie, to jest osoba prawomocnie skazana za obraźliwe wpisy w mediach społecznościowych

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 21/10/2021, 17:50
  • Zaktualizowane w 21/10/2021, 19:25
  • Przeczytasz w ciągu 4 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Tysiące udostępnień miało na Facebooku zdjęcie mężczyzny przedstawianego jako wolontariusza, który od „początku pandemii pomaga seniorom w swojej wiosce”. Sprawdziliśmy, kim jest młody mężczyzna na zdjęciu. To Tomasz Uliński prawomocnie skazany w 2019 roku za hejt w internecie. Nie mieszka w małej wiosce tylko w Nisku, mieście w województwie podkarpackim. Sam napisał w mediach społecznościowych, że informacja o tym, że pomaga seniorom podczas pandemii nie jest prawdziwa.

„Od początku pandemii ten chłopak opiekuje się wszystkimi seniorami w jego wiosce. Robi zakupy, sprząta, pomaga na każdym kroku. Wspiera także swoich rodziców. Telewizje milczą i ani słowem nie wspominają o takich osobach. Okażmy mu wsparcie. Niech ten facet będzie znany.” - czytamy w poście opublikowanym 13 października na Facebooku. Do posta dołączone jest zdjęcie młodego mężczyzny w skórzanej kurtce.


Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku ze zdjęciem mężczyzny, który rzekomo od początku pandemii pomaga osobom starszym w swojej wiosce ( AFP 21.10.2021 r. / )

Zdjęcie ma 700 komentarzy, ponad 3,4 tys. polubień i 18 tys. udostępnień.

Inna fotografia - tego samego mężczyzny ale w T-shircie, z identycznym stwierdzeniem o pomaganiu starszym osobom w czasie pandemii, była opublikowana 15 marca na tym samym fanpejdżu - Koronawirus Polska.

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku ze zdjęciem mężczyzny, który rzekomo od początku pandemii pomaga osobom starszym w swojej wiosce ( AFP 21.10.2021 r. / )

Fotografia zyskała 53 tys. udostępnień, ponad 9,6 tys. polubień i ponad 2 tys. komentarzy. Zdjęcie pojawiło się też na Twitterze. W dyskusji pod postem dominowały słowa uznania.

Wielki szacunek. Jesteś młodym człowiekiem, nie pozwól by inni Ciebie zmienili. Bądź zawsze sobą młody. Jesteś Wielki.” - , napisał użytkownik w dyskusji pod postem.„Dobro wraca” - pisał ktoś inny.

„Wielki szacunek” - dodał internauta.

Kim jest młody człowiek i czym się zajmuje?

Jak zwykle skorzystaliśmy z popularnych wyszukiwarek, które oferują możliwość odwrotnego wyszukiwania obrazów. Doprowadziło nas to do innych kont w mediach społecznościowych, między innymi na Twitterze, gdzie użyto wizerunku tego samego mężczyzny na zdjęciu profilowym.

Cenne były również komentarze internautów pod postem. Jedna z użytkowniczek napisała że, „jedyne, co Tomasz robi w wolnych chwilach, to hejt na TT. Myślę, że autor tego postu, doskonale o tym wie...Tym razem, chwała Tomaszowi, za to, że przynajmniej uczciwie przyznaje, że cała sytuacja jest zmyślona”. Dołączyła zrzut ekranu z jego konta na Twitterze - Tomek ,Tomi #Babieslives.

Analiza konta dostarczyła nam kolejnych informacji. Poznaliśmy jego imię i nazwisko, które opublikował jeden z użytkowników Twittera.

Image
Zrzut ekranu z konta na Twitterze z wymienionym nazwiskiem mężczyzny ze zdjęcia ( AFP 21.10.2021 r. / )



Na tym koncie odnaleźliśmy również zdjęcie „anonimowego wolontariusza” z omawianych przez nas publikacji na Facebooku. Poniżej publikujemy porównanie dwóch zdjęć: po lewej zdjęcie z Twittera, po prawej, zdjęcie z posta na Facebooku.

Image
Dwa zdjęcia : po prawej zrzut ekranu z Twittera. Po prawej, zrzut ekranu z posta na Facebooku. Na obu widać identyczne zdjęcia. ( AFP 21.10.2021 r. / )

Dalsze poszukiwania w wyszukiwarkach przy użyciu zdjęć i nazwiska naprowadziły nas do innych kont użytkownika w mediach społecznościowych - na Instagramie, Facebooku i Twitterze, a także do informacji prasowych na jego temat.

Sam Tomasz Uliński potwierdził w tym wpisie na Twitterze, że historia przedstawiająca go jako wolontariusza pomagającego osobom starszym w czasie pandemii jest nieprawdziwa.

Image
Zrzut ekranu z konta na Twitterze z wymienionym nazwiskiem mężczyzny ze zdjęcia ( AFP 21.10.2021 r. / )

Gazeta Wyborcza i Fakt pisały o przypadkach kiedy Tomasz Uliński obrażał w sieci posłanki.

Wynika z nich, że w 2019 roku Sąd Rejonowy w Nisku skazał mężczyznę na grzywnę za znieważający wpis o posłance Platformy Obywatelskiej Agnieszce Pomaskiej. Używając jednego ze swych kont na Twitterze, które już zniknęło (o adresie @TomaszUlinski) ordynarnie wyrażał się on o gdańskiej posłance.

O mężczyźnie zrobiło się ponownie głośno, kiedy 6 lutego 2020 roku w czasie kampanii prezydenckiej napisał na Twitterze z konta Tomasz (Tomi), że mieszkańcy województwa podkarpackiego sprawią łomot kandydatce PO na prezydenta. Zareagowała ponownie na to posłanka Pomaska.

„Tak, poznaję. To jest zdjęcie hejtera, który skierował do mnie obraźliwe słowa w 2019 roku. Został za nie skazany" - potwierdziła w rozmowie telefonicznej z AFP 21 października posłanka Pomaska.

Portal Fakenews.pl również ocenił jako fałszywe twierdzenie, że młody mężczyzna jest wolontariuszem pomagającym osobom starszym podczas pandemii.

Wniosek: Nie jest prawdą, że mężczyzna ze zdjęcia masowo udostępnianego na Facebooku opiekuje się seniorami w swojej wiosce. To Tomasz Uliński prawomocnie skazany w 2019 roku za hejt. Nie mieszka w małej wiosce tylko w Nisku i jak sam napisał w mediach społecznościowych, informacja o pomocy seniorom nie jest prawdziwa.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami