Nie, włoskie stewardesy rozebrały się do bielizny w proteście przeciwko utracie pracy

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miało na Facebooku wideo rozbierających się do bielizny kobiet z twierdzeniem, że chodzi o włoskie stewardesy protestujące przeciwko śmiertelnym zastrzykom. To nieprawda. Z doniesień medialnych wiadomo, że stewardesy zrzuciły ubrania w centrum Rzymu w proteście przeciwko zwolnieniom w liniach lotniczych Alitalia. Ponadto, włoski związek zawodowy wspierający protest potwierdził, że akcja nie miała nic wspólnego ze szczepieniamiprzeciwko Covid-19.

Włoskie stewardesy, które wolą swoje życie od pracy ze śmiertelnym zastrzykiem” - czytamy w opisie do filmu. Nagranie z fałszywym twierdzeniem zostało opublikowane na Facebooku 22 października 2021 r. wśród holenderskich użytkowników (1, 2), gdzie zyskało ponad 900 udostępnień. Dwa dni później, 24 października, krążyło wśród polskich internautów.

Zrzut ekranu z Facebooka z nagrania z protestu włoskich stewardess rzekomo przeciwko szczepieniom na Covid-19 ( AFP 28.10.2021 r. / )

Było również popularne na Twitterze, gdzie opatrzono je podobnym opisem: „Włoskie stewardesy, które wolą zachować życie niż pracę”. Na filmie widzimy kobiety stojące na zabytkowym placu, zdejmujące z siebie służbowe ubrania stewardes.

„Brawo, jestem z wami” - napisała internautka w dyskusji pod filmem.

We Włoszech tzw. Zielona karta (Certificazione verde) zaświadcza, że okaziciel jest zaszczepiony przeciw Covid-19, uzyskał negatywny wynik testu w ciągu ostatnich 48 godzin lub też, że wyzdrowiał z Covid-19 w ciągu sześciu miesiącach przed jej wydaniem. Posiadanie zaświadczenia jest obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych od 15 października, co wywołało falę prostestów we Włoszech.

Protest kobiet nie miał jednak nic wspólnego z protestami przeciwko wprowadzeniu karty.

Demonstracja przeciwko redukcjom zatrudnienia i cięciom płacowym

Wpisując do wyszukiwarki Google słowa„Stewardesy Włochy protest” pojawia się kilkanaście publikacji z identyczną sceną. „Rzym: Protest byłych stewardess Alitalii. Zdjęły mundury i buty” - czytamy w artykule na branżowym portalu o lotnictwie Rynek lotniczy. Do publikacji dołączone jest nagranie.

„Przez kilka minut stały w milczeniu boso, jedynie w samych halkach. Następnie starannie zebrały swoje uniformy i buty. Obserwujących protest pożegnały okrzykiem Jesteśmy Alitalia! Związkowcy naciskają na rząd, aby przedłużył zasiłki dla bezrobotnych byłych stewardes nawet do pięciu lat.” - czytamy w artykule.

W innym artykule czytamy że kobiety „rozebrały się w centrum Rzymu”. Miały „Ważny powód”. Nie ma jednak słowa o szczepieniach. Wszystkie pozostałe publikacje znalezione po polsku (1 , 2) tłumaczą protest stewardes problemami pracowniczymi. Wpisując te same słowa, ale po angielsku, otrzymujemy podobne wyjaśnienia. Amerykański CNN: „Włoskie stewardesy rozbierają się, by zaprotestować przeciwko warunkom pracy” - czytamy w artykule. Wydarzenie miało miejsce na placu na rzymskim Kapitolu, na Piazza del Campidoglio w dniu 20 października.

Podobnie, europejska telewizja Euro News wyjaśnia, że linie lotnicze Alitalia przestały latać i zostały zastąpione przez nową linię lotniczą ITA , która „przejmie niecałe 3000 z 10 000 byłych pracowników Alitalii” - i że przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że ci, którzy będą pracować dla ITA, będą znacznie gorzej opłacani. AFP informowała o nowej linii lotniczej w depeszy z 15 października 2021 roku.

Włoskie serwisy informacyjne (1, 2) donoszą, że demonstrację zorganizował związek zawodowy USB (Unione Sindacale di Base), który zamieścił informacje o proteście na swojej stronie na Facebooku. Żadna z publikacji, z którymi zetknęła się AFP, nie wspomina o szczepieniach.

Porównaliśmy transmisję na żywo z wydarzenia ze strony USB na Facebooku z 20 października, dnia protestu z omawianym przez nas filmem w postach (poniżej).

Porównanie dwóch filmów. Po lewej, film z profilu związku zawodowego USB. Po prawej, z postu z fałszywym twierdzeniemi, że chodzi o protest stewardess przeciwko szczepieniom przeciwko Covid-19. ( AFP 28.10. 2021 r. / )

Film z protestu ukazał się również na stronie internetowej włoskiego związku zawodowego, gdzie został opisany jako „ milczący protest przeciwko braku poszanowania prawa i arogancji, z jaką ITA wyrzuciła 8 tys. pracowników flagowego przewoźnika.” W artykule podano również, że w proteście wzięło udział kilku związkowców USB.

AFP skontaktowała się ze związkiem zawodowym 27 października 2021 roku z pytaniem, czy protest miał coś wspólnego ze szczepieniami przeciwko Covid-19. Piero Santonastaso, rzecznik USB powiedział:

„Potwierdzam, że protest stewardes z Alitalii na Campidoglio 20 października, zorganizowany przy wsparciu USB, nie miał nic wspólnego ze szczepieniami” - przekazał rzecznik.

W internecie krąży wiele filmów, których oryginalny kontekst został usunięty i którym nadane zostało fałszywe znaczenie. Przykładem jest m.in. film z milionowej demonstracji w Madrycie w 2019 roku, który był publikowany jako protest przeciwko restrykcjom sanitarnym w związku z pandemią Covid-19. Protest w rzeczywistości był manifestacją prawicy w obronie jedności Hiszpanii, co opisaliśmy w naszym artykule na naszej stronie AFP Sprawdzam. Innym przykładem jest nagranie z protestu w Rumunii.

Wniosek: wideo rozbierających się do bielizny kobiet z twierdzeniem, że chodzi o włoskie stewardesy protestujące przeciwko szczepieniom przeciwko Covid-19 zostało wyrwane z kontekstu. W rzeczywistości było to protest w obronie praw pracowniczych stewardess zatrudnionych w liniach lotniczych Alitalia. Akcja nie miała nic wspólnego ze szczepieniami.

29 października 2021 Dodaliśmy link do strony internetowej rządu włoskiego na temat Zielonej Karty
Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI