Pracownik służby zdrowia zakłada środki ochrony osobistej na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Humber River w Toronto, Kanada, 29 kwietnia 2021 r. Źródło: AFP ( AFP / Cole Burston)

Uwaga na fałszywe publikacje o wzroście martwych urodzeń w Kanadzie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień na Facebooku miały publikacje o rzekomym wzroście liczby martwych urodzeń w Kanadzie wśród kobiet zaszczepionych przeciwko Covid-19. Autorzy publikacji twierdzili, że w jednym ze szpitali w Vancouver zarejestrowano w ciągu 24 godzin trzynaście takich przypadków. Jednakże to nieprawda. Szpital i lokalna służba zdrowia zdementowały te pogłoski. Dane urzędu zdrowia nie wskazują, aby szczepienia spowodowały wzrost liczby martwych urodzeń, poronień lub powikłań po porodzie.

„...Tutaj w Kanadzie (...) Jest epidemia martwych porodów od zakeczupowanych matek . W jednym tylko szpitalu w Brytyjskiej Kolumbii bylo ich 13 w ciągu jednej doby ! ” – czytamy w poście opublikowanym w języku polskim na Facebooku 7 grudnia. [W żargonie przeciwników szczepień określenie zakeczupowany znaczy zaszczepiony przeciwko Covid-19].

Zrzut ekranu z posta na Facebooku zrobiony 30 grudnia 2021 roku ( AFP 30/12.2021 r / )

Podobne treści udostępniało wielu innych użytkownków Facebooka dołączając zrzuty ekranu (1,2,3,4) z postów.

Wcześniej, od połowy listopada twierdzenia te były udostępniane po angielsku na Facebooku (1) na Twitterze (1). W dłuższych artykułach na brytyjskim portalu The Exposé i w portalu amerykańskim, znanych z zamieszczania nieprawdziwych informacji, można przeczytać, że chodzi o „szpital Lions Gate gdzie doszło do 13 martwych urodzeń”. Autorzy artykułów jako źródło podają kanadyjskich lekarzy rodzinnych. Lekarze ci, Mel Bruchet i Daniel Nagase, ogłosili podczas zorganizowanej przez siebie pikiety w Vancouver 11 listopada , że takie informacje mają z trzech różnych źródeł. Twierdzą oni, że szczepionki są przyczyną „wzrostu liczby martwych urodzeń” w całej Kanadzie.

Twierdzenia te pojawiły się w mediach społecznościowych niedługo po tym, jak Kanada wprowadziła 9 listopada możliwość przyjęcia trzeciej dawki dla osób dorosłych. W Kanadzie ponad 90 procent populacji w wieku powyżej 12 lat otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, wynika z oficjalnych danych zebranych do 23 grudnia.

Dementi

Regionalny urząd zdrowia Vancouver Coastal Health (Brytyjska Kolumbia) 23 listopada zdementował na Twitterze doniesienia o rzekomym wzroście martwych urodzeń.

„Twierdzenia te są nieprawdziwe, a osoby rozpowszechniające te fałszywe informacje nie mają powiązań ani z Lions Gate Hospital (LGH) ani z Vancouver Coastal Health (VCH)", czytamy. „Nie było żadnych zauważalnych zmian w częstości występowania martwych urodzeń w regionie VCH w całym okresie pandemii Covid-19".

AFP skontaktowało się z rzecznikiem Vancouver Coastal Health z prośba o dokładne dane. „Od kwietnia do końca sierpnia 2021 roku w siedmiu placówkach Vancouver Coastal Health odbyło się 1,326 porodów. Były w sumie cztery martwe urodzenia. Nie licząc pracowników służby zdrowia, szczepienia kobiet w wieku 40 lat i młodszych rozpoczęto w Kanadzie w maju" - przekazał 25 listopada.

Rzecznik powiedział również, że liczby nie odbiegają od stanu z poprzedniego roku. „W roku 2020/2021 było 3. 299 urodzeń i w sumie 11 martwych urodzeń." przekazał.

Szczepienia a ciąża

Kobiety w ciąży nie zostały włączone do badań klinicznych szczepionek prowadzonych przez firmy Pfizer-BioNTech i Moderna. Jednak kanadyjskie Towarzystwo ginekologów i położników Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada (SOGC) przekazało w oświadczeniu 4 listopada 2021 roku, że jest coraz więcej danych wskazujących, że nie odnotowano większej liczby poronień, martwych urodzeń, przedwczesnych porodów czy innych powikłań ciąży".

Kanadyjscy położnicy z SOGC podkreślili w oświadczeniach opublikwanych na Twitterze 25 listopada, że nie ma danych świadczących o wzroście liczby martwych urodzeń wśród kobiet zaszczepionych:

„Po dokładnym przejrzeniu kanadyjskich danych, brak dowodów na wzrost liczby martwych urodzeń, jak się sugeruje" - czytamy.

Nie ma żadnych danych wskazujących na wzrost liczby martwych urodzeń z powodu którejkolwiek ze szczepionek przeciw Covid-19. Infekcja Covid-19 w czasie ciąży jest związana ze zwiększonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka" - czytamy.

Potwierdziła to Deborah Money, profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, która 25 listopada powiedziała, że „absolutnie nie było wzrostu liczby martwych urodzeń od czasu rozpoczęcia kampanii szczepionkowej w Kanadzie," i nie ma „uzasadnienia z punktu widzenia biologii, aby sugerować, że istniałby związek między martwymi urodzeniami a szczepieniami".

Zgodnie z zaleceniami Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) przy Centers for Disease Control and Prevention oraz American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG), lekarze uważają, że należy szczepić kobiety ciężarne.

Kobiety w ciąży są bowiem w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby Covid-19, a ciężki przebieg choroby może byc groźny zarówno dla kobiety jak i dziecka.

Wniosek: twierdzenie o rzekomym wzroście liczby martwych urodzeń w Kanadzie u zaszczepionych przeciwko Covid-19 kobiet jest nieprawdziwe. Niepradą jest również to, że w jednym ze szpitali w Vancouver zarejestrowano w ciągu 24 godzin trzynaście takich przypadków. Lokalny urząd zdrowia zdemetował te pogłoski. Dane urzędu nie wskazują, by szczepienia spowodowały wzrost liczby martwych urodzeń, poronień czy powikłań po porodzie.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI