Rochelle Walensky, dyrektorka CDC, Waszyngton, 11 stycznia 2022 roku ( AFP/POOL / Greg Nash)

Wypowiedź dyrektorki CDC została wyrwana z kontekstu

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 2 tys. wyświetleń miało nagranie z Rochelle Walensky, dyrektorką amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, która miała powiedzieć, że większość zgonów z powodu Covid-19 dotyczy osób, które miały co najmniej cztery choroby współistniejące. Wiele osób sugerowało po obejrzeniu filmu, że w takim razie zagrożenie spowodowane chorobą Covid-19 zostało wyolbrzymione. Jednak nagranie to jest skróconą wersją wywiadu, a słowa Walensky zostały wyrwane z kontekstu.

„Dyrektor CDC przyznaje, że ponad 75 proc. zgonów z powodu Covid-19 (dotyczy osób, które miały, przyp. red.) co najmniej 4 choroby współistniejące” – czytamy w publikacji z 10 stycznia 2022 na Facebooku zawierającej wywiad w języku angielskim w amerykańskiej stacji telewizyjnej.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 17 stycznia 2021 roku

– Przeważająca liczba zgonów, ponad 75 proc., wystąpiła u osób, które miały co najmniej cztery choroby współistniejące. Więc byli to ludzie, którzy źle się czuli od początku – mówi Rochelle Walensky w nagraniu. Wideo było udostępniane na Twitterze, a także na Telegramie. Również w języku angielskim i francuskim.

Skąd pochodzi wideo?

Rochelle Walensky, dyrektorka amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), głównej amerykańskiej agencji zdrowia publicznego, udzieliła wywiadu na temat nowych ograniczeń związanych z pandemia Covid-19 w programie amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News „Good Morning America”.

W drugiej minucie wywiadu (2:32) Walensky była pytana o sposoby radzenia sobie z pandemią Covid-19 w dłuższej perspektywie, a także o to czy szczepionki są skuteczne w zapobieganiu ciężkich przypadków choroby Covid-19. Odpowiadając na ostatnie pytanie, Walensky powołała się na badanie przeprowadzone na grupie 1,2 mln zaszczepionych osób i opublikowane przez CDC 7 stycznia.

Jak powiedziała, badania wykazały, że u 0,015 proc. osób z 1,2 mln zaszczepionych, występował ciężki przebieg choroby Covid-19, a 0,0033 proc. zmarło. „Przeważająca liczba zgonów (z powodu Covid-19 u osób zaszczepionych, przyp. red.), ponad 75 proc., dotyczyła osób, które miały cztery lub więcej chorób współistniejących” – powiedziała w wywiadzie Rochelle Walensky.

Dane, o których wspomniała dyrektorka CDC, odnoszą się więc do osób zaszczepionych, które miały choroby współistniejące i które zmarły z powodu Covid-19. Dane nie dotyczą ogółu zgonów z powodu Covid-19.

Dyrektorka CDC odniosła się do udzielonego przez siebie wywiadu 11 stycznia w amerykańskim Senacie, stwierdzając, że sposób, w jaki został on opublikowany, doprowadził do błędnej interpretacji jej słów. – Wiele (z mojej wypowiedzi, przyp. red.) zostało wycięte, a zdanie zostało wyrwane z kontekstu - mówiła na początku stycznia. Dodała również, że mówiła o badaniu „pokazującym niezwykłą skuteczność szczepionek” przeciwko Covid-19.

O czym mówi wspomniane badanie

W cytowanej przez Walensky publikacji badano „czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby Covid-19 wśród osób wieku 18 lat i starszych” zaszczepionych między grudniem 2020 a październikiem 2021. W badaniu na podstawie danych dostarczonych przez 465 klinik i szpitali USA wzięło udział 1,2 mln osób.

Według tych badań wszystkie zaszczepione osoby, u których rozwinęła się ciężka postać zakażenia Covid-19, cierpiały na cztery lub więcej chorób współistniejących/czynników ryzyka. Z kolei 77,8 proc. z tych, które zmarły, miało cztery lub więcej czynników ryzyka (ang. „risk factors”).

„Ciężkie przypadki zachorowań na Covid-19 po szczepieniu są rzadkie; jednak osoby zaszczepione w wieku powyżej 65 lat., z obniżoną odpornością lub z innymi chorobami mogą być bardziej narażone”.

W publikacji stwierdzono również, że zwiększony zasięg szczepień jest priorytetem zdrowia publicznego, a także, że publikacja jest zgodna z „badaniami, które wykazały, że szczepienie przeciwko Covid-19 zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i zgonów związanych z tą chorobą”.

Zrzut ekranu z 13 stycznia 2021 z wnioskami z badania opublikowanego na stronie CDC

CDC ostrzega, że osoby z chorobami współistniejącymi (takimi jak nowotwory, przewlekłe choroby nerek, cukrzyca, problemy z sercem) są bardziej narażone na poważny przebieg choroby Covid-19. Dlatego CDC zaleca szczepienia oraz przyjmowanie dawek przypominających.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyjaśnia, że spośród zakażonych SARS-CoV-2, około 80 proc. wraca do zdrowia bez konieczności hospitalizacji. 15 proc. pacjentów przechodzi chorobę ciężko i wymaga tlenoterapii, natomiast 5 proc. zakażeń wymaga intensywnej terapii.

Zrzut ekranu ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, wykonany 17 stycznia 2021 roku

Wniosek: wypowiedź dyrektor CDC została wyrwana z kontekstu. Rochelle Walensky odnosiła się do opublikowanego przez CDC badania dotyczącego zaszczepionych osób, które miały choroby współistniejące i które zmarły z powodu Covid-19.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI