Informacje o śmierci Milana Kundery są nieprawdziwe
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 18/06/2020, 15:31
- Zaktualizowane w 19/06/2020, 10:21
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: AFP Czechy, AFP Poland
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Informacja była rozpowszechniana zarówno na Facebooku, jak i na Twitterze. Podawały ją również polskie media m.in. „Gazeta Wyborcza”.
Po raz pierwszy pojawiła się na Twitterze w czwartek po godz. 12. Wypłynęła z fałszywego konta Petra Druláka, byłego czeskiego ambasadora we Francji.
- Pilne! Otrzymałem właśnie z Paryża straszną wieść o śmierci Kundery. Brak słów - czytamy w tweecie.
Po informacji o śmierci Kundery, pojawił się następny tweet, ujawniający, że konto jest fałszywe i zostało stworzone przez włoskiego dziennikarza Tommasso Debenedetti.
Konto na Twitterze zostało już usunięte.
Tommaso Debenedetti jest znanym włoskim żartownisiem, który „uśmiercił” już wiele osób publicznych, w tym amerykańskiego ekonomistę Alana Greenspana czy francuskiego filmowca greckiego pochodzenia Costę Gavrasa. Inne jego ofiary to Fidel Castro czy Pedro Almodóvar.
Tommaso De Benedetti (bo tak naprawdę powinno się pisać jego imię i nazwisko) jest nauczycielem i mieszka w Rzymie. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” w 2012 r. powiedział, że fałszował tweety, by pokazać, że media społecznościowe są mało wiarygodnym źródłem informacji.
AFP nie udało się ustalić, czy fałszywą informację rozpowszechnił De Benedetti, czy ktoś inny.
Milan Kundera żyje
Potwierdziła to AFP Michaela Andresová, rzeczniczka prasowa czeskiej ambasady. - Rodzina Milana Kundery przekazała nam, że pisarz żyje i ma się dobrze - przekazała.
Andresová nadmieniła też, że to nie pierwszy raz kiedy ktoś puścił tego typu informację. - Mieliśmy ten sam problem jakiś miesiąc temu - wskazała. Nawiązując do imienia Kundery, dodała, że dziś imieniny obchodzą osoby o imieniu Milan. A w Czechach świętowanie imienin jest bardzo popularne.
Petr Drulák potwierdził, że konto na Twitterze było fałszywe. - Nie mam takiego konta - powiedział nam w rozmowie telefonicznej. - Przykro mi, że te fałszywe informacje się pojawiły. Mam nadzieję, że nikomu nie zaszkodziły - dodał.
„Gazeta Wyborcza” usunęła artykuł i napisała, że informacja o śmierci Kundery okazała się nieprawdą. Przepraszamy za jej rozpowszechnienie. Oby Milan Kundera żył jak najdłużej w dobrym zdrowiu - czytamy.
Nieznośna lekkość bytu
Milan Kundera urodził się w 1929 r., w Brnie - drugim, co do wielkości mieście w Czechosłowacji. Podczas gdy jego wczesna poezja była zdecydowanie prokomunistyczna, szybko rozczarował się represyjnym czechosłowackim reżimem i pisał powieści, które krytycznie odnosiły się do socjalistycznej rzeczywistości jego kraju. Otwarcie krytykował sowiecką inwazję na Czechosłowację w 1968 r., która doprowadziła do umieszczenia jego powieści na czarnej liście. Siedem lat później wyemigrował do Francji, gdzie napisał kilka swoich najbardziej znanych dzieł m.in. „Nieznośną lekkość bytu”.
Od 1993 r. Kundera publikuje w języku francuskim.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami