Nie, budowa tego punktu widokowego nie kosztowała 146 tys. zł

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Informacja o drogiej inwestycji zrealizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w województwie kujawsko-pomorskim została zmanipulowana. Punkt widokowy nie kosztował tak astronomicznej kwoty.

Od soboty, w sieci krąży zdjęcie punktu widokowego w Radzikach Dużych. Według zamieszczonej informacji, jego budowa miała kosztować 146 776 zł.

To nieprawda. Drewniana konstrukcja kosztowała zaledwie jeden procent tej sumy. Została zbudowana za środki unijne jako część większej inwestycji związanej z pielgrzymkowym szlakiem Camino de Santiago.

Zrzut ekranu z Facebooka 19 września 2019 r.

Zdjęcie pojawiło się na stronie partii politycznej Janusza Palikota - Twój Ruch w sobotę, w środku kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, kiedy to zwolennicy opozycji ośmieszają na wszelkie sposoby swych rywali. 

„W miejscowości Radziki Duże, PiS oddało do użytku punkt widokowy, którego budowa pochłonęła ponad 140 tys. zł. Oni wiedzą jak zmarnować pieniądze” - czytamy w poście. Pod wypowiedzią widać zdjęcie punktu widokowego oraz informacja, że inwestorem konstrukcji była partia Jarosława Kaczyńskiego. 

W ciągu kilku dni post obejrzało prawie tysiąc użytkowników, zyskał  on 2 tys. udostępnień i blisko 400 komentarzy. Wśród nich dominują słowa oburzenia pod adresem partii rządzącej.

Taras - wisienka na torcie

O całym projekcie można przeczytać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Wąpielsku. Projekt o nazwie „Budowa szlaku turystycznego wraz z punktem widokowym w miejscowości Radziki Duże, gmina Wąpielsk” był zrealizowany w 2014 r.  W Polsce to czasy rządów PO-PSL.  W tym czasie PiS nie miał większości w Radzie Gminy.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy Wąpielsk, na terenie której położone są Rudziki Duże. - Ten punkt widokowy kosztował nie więcej niż 1,5 tys. zł. To zaledwie 1 proc. całej inwestycji - Marcin Rempuszewski, pracownik urzędu odpowiedzialny za inwestycję.

- Taras to była wisienka na torcie całej inwestycji.

Projekt "Budowa szlaku turystycznego wraz z punktem widokowym w miejscowości Radziki Duże, gmina Wąpielsk" BIB

 

Projekt "Budowa szlaku turystycznego wraz z punktem widokowym w miejscowości Radziki Duże, gmina " BIP

- Celem projektu było zbudowanie niewielkiej odnogi dla szlaku Camino, który przebiega przez Radziki. Powstał chodnik, utwardzono drogę i wykonano odpływy. A przede wszystkim kosztowne odwodnienie. Wszystko to służy zarówno mieszkańcom jak i pielgrzymom. Turyści z punktu widokowego mogą podziwiać panoramę Radzików, m.in. kościół i ruiny zamku - dodaje.

Wysokość dofinansowania wyniosła 88.807,00 zł. Resztę pokryła gmina.

Średnik koszt budowy 125 metrów br. chodnika o szerokości 1,25 m. z kostki brukowej to ok. 27.000 zł, według cen rynkowych.

Przez Radziki Duże przebiega jeden ze szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostela w Hiszpanii, zwany Camino Polaco, czyli Droga Polska. 

Mapa szlaków Camino w Polsce. Zrzut ze strony Mypielgrzym.com..pl. 20 wrześniia 2019 r.

Droga św. Jakuba, w języku hiszpańskim - Camino de Santiago, to jeden z najstarszych szlaków pątniczych w Europie. Pątnicy z całej Europy wyruszali do miasta św. Jakuba. Szli również z Polski, czy też z krajów bałtyckich. Przez Polskę przebiegało kilka szlaków, m.in. Camino Polaco, która przechodzi właśnie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie i Wąpielsk, co zaznaczyliśmy na mapie po lewej czerwonym kółkiem. 

Zrzut ekranu 20 września 2019 r. ze strony camino.net.pl. Szlaki Camino w Europie.

Przez Radziki Duże idzie też wielu Litwinów. Camino Lituano łączy się z Camino Polaco na Suwalszczyźnie. Do Santiago de Compostela mają ponad 3 tys. kilometrów. 

Od niedawna, żółta muszla, znak pielgrzymki, figuruje w herbie gminy Wąpielsk, przypominając chrześcijańską tradycję miejscowości.

Herb gminy Wąpielsk. Zrzut ekranu 20 września 2019 r.

Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.  Znalazły się na to pieniądze.

Odnogę szlaku zrealizowano właśnie z funduszy unijnych,  w ramach funduszy pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020 PROW.

Szlak został też wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r.