The Supreme Court of Canada is seen in Ottawa, Ontario, Canada, June 20, 2008. Canada's Supreme Court on June 20 approved a pension funds' acquisition of telecom giant BCE for 51.7 billion dollars, allowing the largest leveraged takeover in the world to proceed. In doing so, the high court dismissed BCE (Bell Canada) bondholders' claims the deal is unfair to them. AFP PHOTO/GEOFF ROBINS (Photo by GEOFF ROBINS / AFP) (AFP / Geoff Robins)

Nie, Kanada nie zalegalizowała zoofilii

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 20/09/2019, 14:36
  • Zaktualizowane w 20/09/2019, 15:27
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Kanada, Natalia SAWKA
Od decyzji kanadyjskiego Sądu Najwyższego minęły trzy lata, ale informacje o tym, że w Kanadzie zalegalizowano seks ze zwierzętami, wciąż pojawiają się na Facebooku. W świetle kanadyjskiego prawa, akty seksualne ze zwierzętami są zakazane od 1955 r.

O tym że Kanada miała zalegalizować zoofilię było głośno w 2016 r. Na ten temat rozpisywały się m.in. francuskie i brytyjskie media. Do tematu wrócił wojewoda łódzki i kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Rau. W jednym z punktów swojej długiej wypowiedzi na Facebooku, stwierdził że Europa doszła do legalizacji zoofilii.

Jako źródło podaje artykuł portalu Pch24, w którym czytamy, że „kanadyjski sąd najwyższy częściowo zalegalizował zoofilię”. Źródłem jest brytyjski independent.co.uk.

Image
Zrzut ekranu portalu Pch24 z 20 września 2019 r.

Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tez zawartych we wspomnianym artykule.

Bestialstwo

O tym, że Kanada nie zalegalizowała seksu ze zwierzętami, AFP pisała w 2018 r. Zoofilia w kanadyjskim prawie określana jest „bestialstwem”.

W 2016 r. Sąd Najwyższy w Kanadzie zajął się sprawą mężczyzny, który sześć lat temu dostał 13 zarzutów o charakterze seksualnym. Jeden z nich dotyczył bestialstwa. Mieszkaniec Prince George w Kanadzie znęcał się nad swoją pasierbicą, wykorzystując do tego swojego psa. Jednak sąd wniosek odrzucił, ponieważ - jak uzasadniał - nie doszło do penetracji. W orzeczeniu czytamy: „Penetracja zawsze była rozumiana jako istotny element bestialstwa”. 

W sprawie orzeczenia tylko jedna sędzia miała odmienne zdanie. Stwierdziła, że definicja bestialstwa w kanadyjskim prawie powinna obejmować każdą aktywność seksualną ze zwierzęciem. Mimo to, reszta w dołączonej do orzeczenia opinii stwierdziła, że „przypadek ten skłania do stworzenie nowego prawa. Ale to już nie jest rola sędziów”.

W efekcie, orzeczenie sędziów opierało się na definicji bestialstwa ustanowionej w kanadyjskim kodeksie karnym w 1955 r. W Kanadzie prawo może zmienić jedynie ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu, przypieczętowana królewską zgodą.

Podsumowując, kanadyjski Sąd Najwyższy nie zalegalizował zoofilii, odrzucił jedynie wniosek ukarania mężczyzny za bestialstwo, ponieważ w akcie seksualnym nie doszło do penetracji. Co więcej, Sąd Najwyższy w Kanadzie nie mógł zalegalizować aktów seksualnych ze zwierzętami, ponieważ nie ma mocy tworzenia prawa. 

Zoofilia jest prawnie legalna tylko w trzech krajach Unii Europejskiej - są to Węgry, Finlandia i Rumunia.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami