Nie, Kanada nie zalegalizowała zoofilii
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 20/09/2019, 14:36
- Zaktualizowane w 20/09/2019, 15:27
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: AFP Kanada, Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
O tym że Kanada miała zalegalizować zoofilię było głośno w 2016 r. Na ten temat rozpisywały się m.in. francuskie i brytyjskie media. Do tematu wrócił wojewoda łódzki i kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Rau. W jednym z punktów swojej długiej wypowiedzi na Facebooku, stwierdził że Europa doszła do legalizacji zoofilii.
Jako źródło podaje artykuł portalu Pch24, w którym czytamy, że „kanadyjski sąd najwyższy częściowo zalegalizował zoofilię”. Źródłem jest brytyjski independent.co.uk.
Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tez zawartych we wspomnianym artykule.
Bestialstwo
O tym, że Kanada nie zalegalizowała seksu ze zwierzętami, AFP pisała w 2018 r. Zoofilia w kanadyjskim prawie określana jest „bestialstwem”.
W 2016 r. Sąd Najwyższy w Kanadzie zajął się sprawą mężczyzny, który sześć lat temu dostał 13 zarzutów o charakterze seksualnym. Jeden z nich dotyczył bestialstwa. Mieszkaniec Prince George w Kanadzie znęcał się nad swoją pasierbicą, wykorzystując do tego swojego psa. Jednak sąd wniosek odrzucił, ponieważ - jak uzasadniał - nie doszło do penetracji. W orzeczeniu czytamy: „Penetracja zawsze była rozumiana jako istotny element bestialstwa”.
W sprawie orzeczenia tylko jedna sędzia miała odmienne zdanie. Stwierdziła, że definicja bestialstwa w kanadyjskim prawie powinna obejmować każdą aktywność seksualną ze zwierzęciem. Mimo to, reszta w dołączonej do orzeczenia opinii stwierdziła, że „przypadek ten skłania do stworzenie nowego prawa. Ale to już nie jest rola sędziów”.
W efekcie, orzeczenie sędziów opierało się na definicji bestialstwa ustanowionej w kanadyjskim kodeksie karnym w 1955 r. W Kanadzie prawo może zmienić jedynie ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu, przypieczętowana królewską zgodą.
Podsumowując, kanadyjski Sąd Najwyższy nie zalegalizował zoofilii, odrzucił jedynie wniosek ukarania mężczyzny za bestialstwo, ponieważ w akcie seksualnym nie doszło do penetracji. Co więcej, Sąd Najwyższy w Kanadzie nie mógł zalegalizować aktów seksualnych ze zwierzętami, ponieważ nie ma mocy tworzenia prawa.
Zoofilia jest prawnie legalna tylko w trzech krajach Unii Europejskiej - są to Węgry, Finlandia i Rumunia.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami