Zrzut ekranu z Facebooka z 9 czerwca 2020 r.

Nie, była posłanka PiS nie napisała obraźliwego tweeta o Kaszubach

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawił się obraźliwy wobec Kaszubów tweet przypisywany Krystynie Pawłowicz. Jednak znana z dosadnego języka była posłanka Prawa i Sprawiedliwości nie jest jego autorką. Wpis pochodzi z fałszywego i nieaktualnego konta.

Wpis pojawił sie na Facebooku w niedzielę, 7 czerwca, trzy dni przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Kościerzynie, nieformalnej stolicy Kaszub. Walczący o reelekcję prezydent pojawił się tam we wtorek, 9 czerwca rano.

- We wtorek w naszym mieście. Kościerzyna o 10.00 zobaczymy Prezydenta Dudę. Setki mieszkańców przywita go tak jak na to zasługuje. Przypomnę tylko, że obecny Prezydent nominował panią Krystynę Pawłowicz na Sędzię Trybunału Konstytucyjnego. To ta która nazywała nas Kaszubów mendami niemieckimi i łajzami. DUDA przyjeżdżaj zobacz co o tobie sądzimy! - napisał jeden z użytkowników Facebooka.

Na dowód rzekomych słów Krystyny Pawłowicz, dziś sędzi Trybunału Konstytucyjnego, internauta zamieścił zdjęcie z Twittera.

Zrzut ekranu z Facebooka z 9 czerwca 2020 r.

- Kaszubi wy mendy niemieckie !!! Pan nasz was pokarał za głosowanie na PO tych sprzedajnych łajz - czytamy na zdjęciu tweeta. Na zdjęciu widać godzinę i datę: 10:12 - 18.08.2017 r. 

Post zyskał 441 udostępnień i blisko sto komentarzy. Autor być może chciał zachęcić przeciwników prezydenta Dudy do przyjścia na jego spotkanie i zgotowanie mu odpowiedniego powitania. Wielu internautów uwierzyło, że tweet jest prawdziwy. Kilku przypomniało jednak, że obraźliwy tekst pochodzi z 2017 r. z fejkowego konta na Twitterze.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zważywszy na obraźliwy język byłej posłanki załączony tweet wydawać się może prawdziwy. Lepiej sprawdzić jego autentyczność, gdy pojawia się on formie zdjęcia lub zrzutu ekranu. Warto odszukać dane konto na Twitterze i sprawdzić szczegóły takie jak zdjęcie profilowe, nazwę użytkownika czy nazwę profilu. 

Krystyna Pawłowicz  ma na swoim koncie inne zdjęcie profilowe. (kolorowe, z rozpuszczonymi  włosami). Nazwa to: @KrystPawlowicz. Z opisu dowiadujemy się, że konto zostało założone na Twitterze w grudniu 2017 r.

Natomiast w tweecie dołączonym do posta na Facebooku pojawia się inne zdjęcie profilowe (czarno-białe,) a także inna nazwa: @KrystynaPawlow.  W pierwszym przypadku mamy skrót od Krystyny i pełne nazwisko. W drugim, pełne imię i skrócone nazwisko.

To drugie konto jest fałszywe, o czym informowała w 2017 r. ona sama i o czym pisały media m.in. portal Onet.pl. 

Fałszywe konto zostało już dawno zawieszone. Kiedy wyszukamy je na Twitterze pojawi się następujący komunikat.

Zrzut ekranu z Twittera z 9 czerwca 2020 r.

Choć jest zamknięte, jego ślady można jeszcze odnaleźć w innych tweetach od innych użytkowników Twittera.

I tu.

 Historię opisywał już w 2018 r. portal Konkret24 a także Wojownicy Klawiatury.