Grafika przedstawia wyobrażone przez włoskiego artystę pojazdy, a nie przepowiednię świata w 2022 roku

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 14/09/2020, 13:00
  • Zaktualizowane w 14/09/2020, 17:00
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: AFP Meksyk, AFP Polska
Grafika przedstawiająca ludzi w jednoosobowych pojazdach była tysiące razy udostępniana na Facebooku w różnych językach. Obraz włoskiego artysty miał rzekomo przedstawiać „Życie w 2022 roku”.  To jednak nieprawda. Grafika przedstawia propozycję pojazdów, które mogłyby usprawnić ruch w dużych miastach. 

Post pojawił się na Facebooku 9 września. Ma on ponad 420 udostępnień. „Obraz Waltera Molino z 1962 roku zatytułowany «Life in 2022»” – czytamy we wpisie. Zdjęcie udostępnił Paweł Małaszyński, polski aktor znany m.in. z serialu Magda M.

Image
Screen z Facebooka z 14 września 2020 roku

Podobne posty były również udostępniane w języku hiszpańskim, angielskim, portugalskim, holenderskim, słowackim, czeskim i niemieckim. Wpis pojawił się również w języku indonezyjskim, gdzie podkreślano związek między pandemią koronawirusa a szklanymi kopułami, które mają chronić przed infekcją.

Twierdzenie, że obrazek przedstawia życie w 2022 roku jest jednak błędne.

Walter Molino był artystą, uważanym za jednego z największych ilustratorów i rysowników XX wieku we Włoszech.

Wizja przyszłości

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć publikację z 2014 r., gdzie już wtedy pojawiła się wspomniana grafika. „Singoletta” – babcia Segwaya (dwukołowego pojazdu) zaprojektowana w 1962 roku przez Waltera Molino – czytamy w tytule artykułu.

Grafika pojawiła się na tylnej okładce nieistniejącego już włoskiego tygodnika „Domenica Del Corriere” 16 grudnia 1962 roku.

Image
Screen z tylnej okładki magazynu Domenica del Corriere

W prawym dolnym rogu w tłumaczeniu na język polski można przeczytać: „Czy takie będą miasta? Oto jak można zmniejszyć, jeśli nie całkowicie rozwiązać problem ruchu drogowego w miastach. Zamiast wielkich samochodów, mamy małe «singoletty», małe jednoosobowe pojazdy, które nie zajmują dużo miejsca. W ten sposób Walter Molino wyobraża sobie ulicę, gdyby nowe rozwiązanie przyjęto na duża skalę”.

Zespół AFP skontaktował się z działem archiwów „Corriere della Sera”, włoskiego dziennika, do którego należał tygodnik „Domenica del Corriere”. Francesca Tramma, kierowniczka tego działu przekazała nam, że grafika znajdowała się na tylnej okładce gazety, która była w obiegu w latach 1899-1989.

Tramma powiedziała też, że posty na Facebooku wprowadzają w błąd, ponieważ grafika nie nawiązuje do 2022 roku. – Rysunek nawiązuje do innej okładki tygodnika „Domenica del Corriere”, na której widać szalejącego człowieka wśród zakorkowanych samochodów na ulicach Nowego Jorku – powiedziała.

Image
Screen okładki magazynu Domenica del Corriere

Okładka magazynu przedstawia mężczyznę biegającego po dachach samochodów. W lewym dolnym rogu w tłumaczeniu na język polski można przeczytać: „Koszmar ulicznych korków. Stojący w korku urzędnik pocztowy George A. Compton, po uciążliwym czekaniu zirytował się i oszalał. Wysiadł z samochodu, zdjął buty i wspiął się na dachy samochodów, skacząc z jednego na drugi”.

To samo zdjęcie można odnaleźć w artykule z 4 czerwca 2020 roku, w którym można więcej poczytać o wymyślonym pojeździe. „Singoletta z 1962 roku: jak została wykonana i kto ją wymyślił” – czytamy w tytule.

W połowie maja gazeta „Corriere della Sera” w reakcji na błędne interpretacje związane z ilustracją opublikowała następującą treść: „Singoletty Waltera Molino wydają się prorocze. W czasie pandemii przypominają, jak ważna jest zmiana transportu w mieście”. Z artykułu dowiadujemy się m.in., że efektem zmian spowodowanych kryzysem epidemii koronawirusa jest np. budowa 23 km tras rowerowych w Mediolanie.

Podsumowując, grafika przedstawiająca ludzi w wyobrażonych przez artystę pojazdach jednoosobowych pojawiła się na tylnej okładce magazynu „Domenica del Corriere” 16 grudnia 1962 roku. W artykule nie ma mowy o 2022 roku. Publikacja ma przedstawiać propozycję odciążenia ruchu samochodowego w miastach.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami