Zrzut ekranu z Facebooka z 26 listopada 2019 r.

Nie, była posłanka PiS zaprzecza

Copyright © AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku ogromną popularność zdobywa stare zdjęcie młodej kobiety w okularach i z rozpuszczonymi włosami, która pali papierosa. - To nie jestem ja - pisze Krystyna Pawłowicz na Twitterze. 

„Młoda Krystyna Pawłowicz na festiwalu w Jarocinie” - napisał autor fanpage'a „Niepokorni - Nie Boimy Się Myśleć Pod Prąd”. 

Zdjęcie przedstawia dziewczynę w jeansach i czarnym podkoszulku. Wyluzowana pali papierosa, siedząc na kocu wśród wielu innych osób, które podobnie jak ona przyszły odpocząć na łonie natury. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 listopada 2019 r.

Na Facebooku zdjęcie ma prawie 350 reakcji, 153 komentarzy i 846 udostępnień.

„Nigdy na takich spędach nie bywałam” ​

W sprawie zdjęcia głos na Twitterze zabrała była posłanka. - To nie jestem ja - napisała we wtorek rano. - Nigdy na takich spędach nie bywałam (...). Nigdy nie paliłam papierosów, okulary noszę dopiero od kilkunastu lat. Ten wyzywający styl też nie mój. Włosy też mi się nie falowały (...).

- ...i nigdy nie miałam złamanej lewej ręki i gipsu nie nosiłam... - napisała była posłanka w kolejnym tweecie.

Pawłowicz skomentowała również inne zdjęcie, które jest popularne w mediach społecznościowych. Przedstawia młodą kobietę, a fotografia jest wzięta z legitymacji szkolnej. 

- Tu mam chyba 17 lat. Zdjęcie sprzed 50 lat - pisze była posłanka.

Kim jest kobieta na tajemniczym zdjęciu?

Wyszukiwanie obrazu Google wykazało, że zdjęcie zostało prawdopodobnie wykonane w latach siedemdziesiątych. Zostało umieszczone w sieci przez jednego z użytkowników, który chciał pochwalić się wyglądem swojej mamy w młodości. - Moja mama, lat 15, pali podczas koncertu Allman Brothers ze złamaną ręką. Watkins Glen, 1973 - pisał użytkownik.

Zrzut ekranu ze strony techive.com z 26 listopada 2019 r.

Kim jest Krystyna Pawłowicz?

To znana z kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań w Sejmie, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Rok temu ogłosiła na Twitterze, że wraz z końcem kadencji parlamentu wycofa się z życia politycznego, dlatego też w ostatnich wyborach nie kandydowała do Sejmu. W listopadzie została wybrana na funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu, a w 2011-2019 członkinią Krajowej Rady Sądownictwa.

Wcześniej o dezinformującej fotografii pisał Konkret 24 oraz portal Antyfake

Natalia Sawka