Zrzut ekranu z Twittera z 25 listopada 2019 r.

Nie, to droga w Szwecji

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać przechodzącego przez drogę łosia z młodym. Z treści można było się dowiedzieć, że film został nagrany na drodze z Lublina do Sandomierza. Tak naprawdę sytuacja miała miejsce w południowej Szwecji.

Nagranie pojawiło się na Twitterze we wtorek, 19 listopada 2019.  Zamieścił je dziennikarz  Bartosz Piekarski. Tego samego dnia pojawiło się też na Facebooku i miało kilkaset wyświetleń oraz udostępnień.

Zrzut ekranu z Facebooka z 22 listopada 2019 r.

Widać na nim spacerującego z młodym łosia. Kierowca samochodu zatrzymał się, by zwierzęta przepuścić. Podobnie zachowali się inni kierowcy samochodów. Wszyscy spokojnie czekali aż zwierzęta bezpiecznie przejdą przez drogę.

Film z niedzieli, droga Lublin-Sandomierz! „Synek! No rusz się!” ???
Szacunek dla cierpliwych kierowców! O to chodzi!!!” - pisał użytkownik Twittera.

Na nagraniu widać wiosenne kolory, a nie kolorowe liście, które o tej porze roku są typowe dla późnej jesieni. Poza tym łosie w Polsce występują głównie na Podlasiu.

Postanowiliśmy sprawdzić

Za pomocą wyszukiwarki Google udało nam się wyszukać wcześniejsze publikacje. To samo wideo było udostępniane wśród rosyjskich użytkowników na platformie VKontakte.

Jednak najwcześniejsze publikacje zaprowadziły nas do Szwecji. Film z łosiem i jej młodym opublikowały strony „Aftonbladet” i „Lounaeestlande”.  Z artykułów dowiedzieliśmy się, że film nagrała w mieszkanka Boras, miasta na zachodzie w Szwecji. Łosie spotkała w maju na drodze między dwiema szwedzkimi miejscowościami - Bramhult i Fristad.

Jej nagranie ma 5,5 miliona wyświetleń.

Zrzut ekranu z Facebooka z 22 listopada 2019 r.