Nie, to Erza Muqoli urodzona we Francji córka migrantów z Kosowa

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 12/02/2020, 12:08
  • Zaktualizowane w 13/02/2020, 10:17
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
W sieci krąży nagranie słynnego utworu Charles’a Aznavoura „La Bohème”. Piosenkę ma śpiewać wnuczka francuskiego piosenkarza. To nieprawda, ta dziewczynka to Erza Muqoli, młoda francuska piosenkarka. Jej rodzice wyemigrowali do Francji z Kosowa po wojnie w byłej Jugosławii.

- Wnuczka Charlesa Aznavoura. ♥?♥ - napisała w poście użytkowniczka Facebooka pod nagraniem piosenki „La Bohème” w wykonaniu młodziutkiej piosenkarki.
Post pojawił się 11 marca 2019 r. i w ciągu jedenastu miesięcy uzyskał 515 tys. udostępnień. 

Dwa miesiące wcześniej, posty z tym samym nagraniem pojawiły się w sieci wśród arabskojęzycznych i hiszpańskojęzycznych użytkowników również zyskując setki tysięcy polubień.

Film miał 18 milionów wyświetleń.

Czytając komentarze widać, że większość użytkowników uwierzyła w to, że dziewczynka rzeczywiście jest wnuczką Aznavoura. Była też przekonana, że to właśnie po nim odziedziczyła swój talent.    

- Talent po dziadku!!! Piękne! - czytamy w jednym z komentarzy.
- Wspaniała! Genów nie wydłubiesz - napisał ktoś inny.
- Cudowna jesteś mała dziewczynko, Dziadek z Nieba wysyła ci wiele miłości i wsparcia! - dodał jeszcze ktoś inny.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka 12 luty 2020 r.

Niespełna trzyminutowy film przedstawia dziewczynkę grającą na pianinie i śpiewającą piosenkę „La Bohème”. Na polski przetłumaczył ją Wojciech Młynarski. Śpiewał ją między innymi Michał Bajor. Jej polski tytuł to „Cyganeria”. A tak śpiewał sam Aznavour.

Kim jest dziewczynka?

Dziewczynka z filmu z pewnością nie jest wnuczką Aznavoura. Jest znaną francuską piosenkarką o imieniu Erza Muqoli. Odszukaliśmy nagranie w dłuższej wersji. Zostało opublikowane na stronie „Mosaic Crystal” na YouTubie 9 listopada 2015 r.. Do tej pory zyskało 7 519 590 wyświetleń.  

Erza urodziła się 21 września 2005 r. w Sarreguemines, mieście w słynnym z białych win regionie Mozeli na granicy francusko-niemieckiej.  Wzięła udział w odpowiedniku polskiego Mam Talent – „La France a un incroyable talent”, gdzie zajęła ostatecznie 3 miejsce. 

Dołączyła do zespołu dziecięcego Kids United założonego przez francuski oddział UNICEF. 

Dziś Erza prowadzi swoją karierę solo. W połowie marca rozpoczyna tournée po Francji. 4 kwietnia zaśpiewa w słynnej paryskiej Olimpii.  

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 12 lutego 2020 r.

Można ją śledzić na Instagramie, Facebooku i Twitterze.

Z Aznavourem łączą ją podobny los dziecka emigrantów. Zmarły w 2018 r., w wieku 94 lat piosenkarz był dzieckiem ormiańskich emigrantów. Rodzice Erzy wyjechali z Kosowa w 1991 r. i jako albańscy uchodźcy polityczni znaleźli azyl we Francji. Ojciec piosenkarki Mehmet Muqoli w wywiadzie dla strony AmoMama wyznał, że stracił 52 członków rodziny zabitych przez Serbów podczas czystek etnicznych. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami