Zrzut ekranu z Facebooka z 5 lipca 2019 r.

Nie, europosłowie PiS nie trzymają krzyży w Strasburgu

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 05/07/2019, 18:20
  • Zaktualizowane w 05/07/2019, 18:23
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, Maja CZARNECKA
Pozujący europosłowie na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego to fotomontaż. Krzyże w ich rękach zostały doklejone. Prawdziwe zdjęcie zostało udostępnione przez europosłankę Beatę Mazurek.

W ostatnim tygodniu głośnym echem rozeszła się wiadomość o europosłach, którzy na początku lipca podczas trwającej sesji plenarnej w Strasburgu nie wstali do hymnu Unii Europejskiej. 29. posłów z brytyjskiej partii Brexit Nigela Farage’a odwróciło się tyłem do grających muzyków, a była minister edukacji narodowej Anna Zalewska i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, nawet nie wstali.

 

Posiedzenie inauguracyjne miało miejsce we wtorek, 2 lipca. Wielu nowych europosłów chwaliło się obecnością w parlamencie, udostępniając zdjęcia w mediach społecznościowych. Tak też uczyniła Beata Mazurek, była rzeczniczka PiS, która opublikowała zdjęcia z sesji plenarnej na Twitterze. Na jednym z nich widać ekipę dziesięciu europosłów z Prawa i Sprawiedliwości m.in. Patryka Jakiego, Joachima Brudzińskiego, Elżbietę Rafalską, Beatę Szydło i Beatę Kempę.

Image
Zrzut ekranu z 5 lipca 2019 r. tweeta Beaty Mazurek

Jeszcze tego samego dnia, w mediach społecznościowych pojawiła się przeróbka, na której ci sami posłowie trzymają w rękach krzyże.

Image
Zrzut ekranu posta na Facebooku z 5 lipca 2019 r.

Zdjęcie udostępnił fanpage Racjonalnej Polski, który dosyć często publikuje krytyczne posty wobec obozu rządzącego. Podpis: „silna grupa egzorcystów juz w akcji”. Fotografia ma ponad 3 tys. udostępnień i 4 tys. komentarzy oraz wygląda na bardzo realistyczną. Niektórzy uwierzyli, że jest prawdziwa.

Image
Zrzut ekranu komentarzy z Facebooka z 5 lipca 2019 r.

„Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę”

Być może internauci dali się nabrać, dlatego że fałszywe zdjęcie jest zgodne z ich światopoglądem. Politycy związani z obozem rządzącym znani są z podkreślania swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich i Kościoła. Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, politycy PiS zapowiadali pójście do wyborów w obronie tradycyjnych wartości. Jeszcze na początku maja sam prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku, że „kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę”.

 

Jak odnaleźć oryginalne zdjęcie?

Nam udało się odnaleźć oryginał za pomocą przeglądania wszystkich zdjęć europosłów w mediach społecznościowych. Oryginalne zdjęcie można odszukać przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazu. Polega to na pobraniu zdjęcia z Facebooka. Następnie wchodzimy na stronę images.google.com, klikamy w ikonkę aparatu, przesyłamy zdjęcie, a następnie szukamy, czy ktoś wcześniej go nie udostępnił.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami