Finland's Prime Minister Sanna Marin gives a press conference during a European Union Summit at the Europa building in Brussels on December 13, 2019. - EU leaders on December 13, reached an agreement to work for carbon neutrality by 2050 -- but without the agreement of coal-hungry Poland. EU leaders also agreed to protect European businesses moving to renewable energy by applying a carbon levy on imports from less regulated suppliers, France said during the first EU summit to be chaired by incoming EU Council president Charles Michel. (Photo by Alain JOCARD / AFP) (AFP / Alain Jocard)

Nie, Finlandia nie planuje wprowadzić czterodniowego tygodnia pracy

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kilka dni temu niektóre polskie serwisy internetowe informowały, że Finlandia zamierza wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Doniesienia te są nieprawdziwe, bo fiński rząd tego nie planuje i nie przewiduje się, by miał wprowadzić krótszy tydzień pracy w najbliższej przyszłości.

Doniesienia poparte cytatami nowo wybranej premier Sanny Marin pojawiły się w mediach kilka dni temu. Serwis internetowy TVP Info pisał 6 stycznia, że nowe zmiany mają być testowane. Dziennikarze przytoczyli słowa szefowej fińskiego rządu, które cytuje „New Europe”, anglojęzyczny tygodnik wydawany w Belgii , gdzie Marin miała powiedzieć, że „ludzie zasługują na to, aby mieć więcej czasu dla rodziny i bliskich, na swoje hobby i inne aspekty życia, takie jak kultura. To może być dla nas kolejny krok w rozwoju naszego życia zawodowego”.

Zrzut ekranu TVP Info z 8 stycznia 2020 r.

Słowa Marin były cytowane przez polski portal Noizz oraz zagraniczne media m.in. brytyjski The Guardian, amerykański Fox Business i francuski L’Express/L’Expansion.

Są prawdziwe, tyle że wypowiedź Marin pochodzi z 2019 r., kiedy nie była premierem.

Od czego się wszystko zaczęło

Artykuł New Europe zaznacza, że propozycja jest stara, bo Marin snuła pomysł wdrożenia elastycznego czterodniowego tygodnia pracy, gdy pełniła funkcję ministra transportu i komunikacji. A było to 17 sierpnia 2019 r., kiedy Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP) obchodziła swój jubileusz.

Sanna Marin mówiła krótko o czterodniowym tygodniu pracy podczas dyskusji panelowej w ramach obchodów 120-lecia SDP. Nagranie z wydarzenia można obejrzeć na oficjalnej stronie partii na Facebooku.

Zgodnie z tym, co pisze fiński serwis informacyjny Uusi Suomi, Marin wypowiedź brzmiała mniej więcej tak: - Czterodniowy tydzień pracy, sześciogodzinny dzień pracy. Dlaczego to nie może być kolejny krok? Osiem godzin to ostateczna prawda? Moim zdaniem ludzie zasługują na więcej czasu ze swoimi rodzinami, krewnymi i hobby, a także na inne aspekty życia, takie jak kultura. To może być kolejny krok w rozwoju naszego życia zawodowego.

Dwa dni później Marin zabrała głos w tej sprawie na Twitterze, pisząc że krótsze godziny pracy powinny być tematem dyskusji. „Czterodniowy tydzień lub sześciogodzinny dzień pracy z godnym wynagrodzeniem dziś może być utopią, ale w przyszłości może stać się faktem” - pisała.  

Informacja o planach skrócenia tygodnia pracy z pięciu do czterech dni stała się tak popularna, że rząd fiński wystosował na Twitterze oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że w programie gabinetu nie ma planów wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Kim jest Sanna Marin

To fińska polityk, którą 10 grudnia 2019 r. wybrano na szefową rządu Finlandii. Ma 34 lata i została ogłoszona najmłodszą szefową rządu na świecie. Wiekiem wyprzedziła nawet ukraińskiego premiera Oleksija Honczaruka, który w tej chwili ma 35 lat. Jednak od 7 stycznia, najmłodszym liderem jest  trzydziestotrzyletni kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Grafika AFP pokazująca najmłodszych liderów rządów

W rządzie Marin na 19 stanowisk, 12 pełnią kobiety. Polityczka z Socjaldemokratyczną Partią Finlandii jest związana od 2010 r. W 2012 r. uzyskała mandat radnej Tampere, a rok później została przewodniczącą rady. Marin ukończyła prawo administracyjne. Była wychowywana przez matkę i jej partnerkę, co stało się główną sensacją serwisów plotkarskich.