Zrzut ekranu z Facebooka z 18 marca 2020 r.

Nie, to fotomontaż, zdjęcie popularnego aktora jest sprzed pięciu lat

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kilkadziesiąt osób udostępniło na Facebooku i Twitterze zdjęcie z amerykańskim aktorem Tomem Hanksem, przebywającym w szpitalu podczas kwarantanny po zakażeniu koronawirusem. Opis do zdjęcia sugeruje, że pracownicy szpitala w Australii podarowali mu piłkę o imieniu Wilson, która była przyjacielem Chucka Nolanda, bohatera filmu „Cast Away”, którego Hanks zagrał 20 lat temu. To jednak nieprawda, zdjęcie Hanksa jest z 2015 r. i zostało połączone ze zdjęciem przedstawiającym szpital. 

- Pracownicy australijskiego szpitala podarowali Tomowi Hanksowi kogoś, z kim może spędzić czas kwarantanny - czytamy na stronie na Facebooku. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 18 marca 2020 r.

Zdjęcie było również udostępniane wśród zagranicznych użytkowników (1, 2, 3, 4, 5). 

Od tygodnia media żyją doniesieniami na temat zdrowia Toma Hanksa  i jego żony Rity Wilson, którzy byli leczneni w szpitalu uniwersyteckim Gold Coast w Australii. Popularny amerykański aktor i dwukrotny laureat Oscara poinformował na Instagramie, że wykryto u niego wirusa. Wczoraj aktor napisał, że razem z żoną już opuścili szpital

To fotomontaż

Zdjęcie przedstawiające Hanksa w szpitalu zostało skomponowane z dwóch innych zdjęć - jedno przedstawia aktora w 2015 r., a drugie salę w szpitalu. 

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google'u udało nam się ustalić, że zdjęcie Hanksa, to zrzut ekranu udostępnionego na Instagramie nagrania z 6 lutego 2015 r.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ICYMI at the #NYR game last night Tom Hanks and Wilson were finally reunited! #BFF

Post udostępniony przez New York Rangers (@nyrangers)

Na nagraniu Tom Hanks macha do kamery, a następnie łapie piłkę siatkową, która jest identyczna do Wilsona z filmu „Cast Away”, z którą zaprzyjaźnia się postać grana przez Toma Hanksa w 2000 r. 

Poniżej publikujemy porównanie obu zdjęć z Tomem Hanksem. Po lewej widać fotografię, która była udostępniana w mediach społecznościowych, a po prawej fragment filmu z Instagrama.

Jeśli chodzi o drugie zdjęcie, to które przedstawia salę w szpitalu, to udało nam się je odnaleźć w jednym z artykułów z 31 stycznia 2020 r. opublikowanym przez brytyjską stację telewizyjną BBC. Zdjęcie pochodzi z European Pressphoto Agency

Poniżej porównanie obu zdjęć. Z lewej zrzut ekranu fotografii udostępnianej w mediach społecznościowych, a z prawej zdjęcie sali szpitala. Podobne elementy na zdjęciach obrysowaliśmy na czerwono.

Zdjęcie zostało również sprawdzone przez takie portale jak: BuzzFeed News, MashableSnopes.