Nie, to jest peregrynacja Obrazu Miłosierdzia Bożego na Śląsku

Copyright © AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Fotografia z byłym marszałkiem Senatu, która ostatnio stała się bardzo popularna w mediach społecznościowych, to fotomontaż. Biały samochód tak naprawdę wiózł Obraz Miłosierdzia Bożego w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie śląskim. Zdjęcie jest z 2016 r.

„Z FB, musiałam wstawić. Puaczę. Uroczyste wywiezienie obrazu” - napisała jedna z użytkowniczek Twittera. Na opublikowanym przez nią zdjęciu widać księdza oraz tłum osób stojących przy ceglanym budynku. Wszyscy wpatrują się w biały samochód, który wiezie obraz z wizerunkiem Stanisława Karczewskiego.

Zrzut ekranu z Twittera z 15 listopada 2019 r.

Zdjęcie było też bardzo popularne na Facebooku. Udostępnił je m.in. prześmiewczy fanpage - SokzBuraka, który ma prawie 820 tys. obserwujących. Konto znane jest z publikowania hejterskich i satyrycznych treści, często nieprzychylnych politykom partii rządzącej.

- Fotomontaż dobrze by było podpisać. Nie jesteście chyba z TVP - pisał jeden z użytkowników w komentarzach. 

Fotomontaż

To zdjęcie rzeczywiście jest fałszywe. Oryginał fotografii nie jest łatwy do znalezienia w sieci. Nie udało nam się go wyszukać za pomocą wyszukiwarek Google, Bing i Yandex. Zawiódł również darmowy program TinEye. Przyjęliśmy więc inną metodę.

Wskazówką była dla nas rejestracja samochodu, której tablice to: KTT, co oznacza, że samochód był rejestrowany w Zakopanem. Próbowalismy wyszukać zdjęcie za pomocą haseł jak: „peregrynacja” i „Zakopane”. To, co udało nam się ustalić, to dane samochodu i zgodność rejestracji. To mierzący 3 metry wysokości i 5 metrów długości biały Volkswagen. Obraz, z którym jeździ samochód, nie przedstawia marszałka, a Jezusa Miłosiernego.

Zrzut ekranu ze strony niedziela.pl z 15 listopada 2019 r.

Parafia

Wciąż jednak nie mogliśmy odnaleźć fotografii. Napisaliśmy więc do użytkowniczki, która udostępniła zdjęcie na Twitterze, z pytaniem gdzie je początkowo zobaczyła. Kobieta przekazała nam link do jednego z użytkowników Facebooka, który też udostępnił przerobione zdjęcie.

W komentarzach jedna z osób pisała: - He he. Moja była parafia. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 15 listopada 2019 r.

Postanowiliśmy sprawdzić z jakiego miasta pochodzi ta osoba. Okazało się, że na jej Facebookowym profilu widnieją Czechowice-Dziedzice. To miejscowość położona w województwie śląskim, blisko granicy z Czechami i Słowacją.

Wpisaliśmy więc w Google hasło: „Peregrynacja obrazu w Czechowicach-Dziedzicach” i wyświetliła nam się strona lokalnej straży pożarnej, gdzie mogliśmy odnaleźć oryginał zdjęcia.

Zrzut ekranu ze strony osprzechowice.pl z 15 listopada 2019 r.

Zdjęcie zostało wykonane tuż przed kościołem parafialnym pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, w kwietniu 2016 r. i opublikowane na stronie tej parafii. 

Dzięki Google Earth przenieśliśmy się do niej. Kółeczkami na czerwno zaznaczyliśmy te same elementy architektury. To jeden z piękniejszych kościołów współczesnych w Polsce, zaprojektowany przez architekta Stanisława Niemczyka. Jego wnętrze zdobią ikony jednego z najwybitniejszych polskich malarzy ikon Jerzego Nowosielskiego.

Zrzut ekranu z 15 listopada 2019 r. Po lewej, zdjęcie parafii z góry. Po prawej, zdjęcie z peregrynacji w kwietniu 2016 r.

Nie tylko Jezus podmieniony

Nie tylko obraz Jezusa Miłosiernego został podmieniony. W fotomotażu dodano też postać prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który został umieszczony z prawej strony, w zastępstwie jednego z członków asysty wprowadzającej obraz do kościoła. Zastanowić mógł nas sam ubiór prezesa PiS. Na podrobionym  zdjęciu, odziany jest jedynie w marynarkę, natomiast wiekszość uczestników ma na sobie cieplejsze ubrania, stosowne do wiosennej aury. Peregrynacja odbyła się dokładnie 12 i 13 kwietnia 2016.  Więcej zdjęć z tej uroczystości można obejrzeć na stronie parafii na Facebooku.

Kim jest Stanisław Karczewski

Stanisław Karczewski w rządzie PiS sprawował funkcję marszałka Senatu. W 2018 r. Senat zamówił portret z jego wizerunkiem. Kosztował on 7700 zł. 

Po październikowych wyborach, polityk wierzył, że zostanie ponownie wybrany na stanowisko marszałka. Jednak politykom PiS nie udało się przeciągnąć na swoją stronę ani jednego senatora opozycji. To opozycja, która ma większośc w Senacie, wybrała nowego marszałka. Został nim Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej. Karczewski zaś został mianowany wicemarszałkiem. 

W Norwegii

Peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego, na co dzień przechowywanego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, rozpoczęła w 2011 roku. Objęła trzy diecezje na południu Polski: archidiecezję krakowską, diecezje tarnowską i bielsko-żywiecka. Obraz któremu towarzyszą relikwie Św. Siostry Faustyny i Św. Jana Pawła II, dotarł też do Norwegii. 

 
Maja Czarnecka
Natalia Sawka