Marszałek Senior Antoni Macierewicz inauguruje pierwsze posiedzenie Sejmu

Nie, w Smoleńsku nie ma ulicy Antoniego Macierewicza

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 14/11/2019, 13:18
  • Zaktualizowane w 14/11/2019, 14:52
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA
Informacja o tym, że w Smoleńsku powstała ulica byłego ministra obrony narodowej jest nieprawdziwa. 

„W Smoleńsku jedną z ulic nazwano ul. Antoniego Macierewicza. Za co? Za reklamę Smoleńska” - tak brzmi post jednego z użytkowników Facebooka.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 14 listopada 2019 r.

Post ma 290 reakcji na Facebooku i 52 udostępnienia. W komentarzach internauci pisali, że opublikowany news może być żartem. Jednak żaden z nich nie był tego do końca pewien.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 14 listopada 2019 r.

Rejestr ulic

Sprawdziliśmy, czy treść publikacji jest prawdziwa. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z urzędnikami z Administracji miasta Smoleńska. Pomogli oni nam znaleźć rejestr ulic w Smoleńsku, który dostępny jest na stronie administracji. Dzięki temu, mogliśmy wyszukać, czy w rejestrze istnieje ulica Antoniego Macierewicza. Jednak ani imię, ani nazwisko byłego ministra obrony narodowej, nie funkcjonuje w przesłanym do nas rejestrze ulic w Smoleńsku.

Image
Zrzut erkanu ze strony administracji Smoleńska z 14 listopada 2019 r.

Nazwy ulic można też sprawdzić za pomocą Google Maps i Yandex Maps. Jednak w żadnym z tych programów nie udało nam się znaleźć ulicy Antoniego Macierewicza w Smoleńsku. To też potwierdza, że taka ulica po prostu nie istnieje.

Image
Zrzut ekranu z Google Maps z 14 listopada 2019 r.
Image
Zrzut ekranu z Yandex Maps z 14 listopada 2019 r.

Kim jest Antoni Macierewicz?

To poseł Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie został wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę na marszałka seniora Sejmu IX kadencji. W latach 1968-1089 był działaczem opozycji demokratycznej w PRL-u. Współzakładał Komitet Obrony Robotników oraz Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”. W 2010 r. został szefem zorganizowanego przez posłów PiS, zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy sządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Wielokrotnie formułował teorie, wedle których katastrofa samolotu nie była błędem pilota. Sugerował, że mogła być m.in. politycznym zabójstwem lub skutkiem zamachu. W rządzie Beaty Szydło, w latach 2015-2018 pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Ma 71 lat. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami