Nie, to policjant rozprawił się z agresywnym pasażerem w metrze w Londynie

Copyright © AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

„Dialog między Arabem a Polakiem” - tak brzmi opis do udostępnionego filmu na Facebooku. Widać na nim mężczyznę, który silnym ciosem głowy uderza jednego z pasażerów metra. Fałszywa jest treść publikacji. Tak zwany Polak, to brytyjski policjant, a do całego zajścia doszło w londyńskim metrze.

Pod koniec października, jeden z użytkowników Facebooka udostępnił nagranie, które opisał takimi słowami: „Dialog między Arabem a Polakiem w metrze, spowodowany próbą ukradzenia Polakowi portfela”. Film ma ponad 7 tys. udostępnień.

„W Hiszpanii ta scenka też robi furorę! - pisał potem ten sam użytkownik w komentarzach.

Zrzut ekranu z Facebooka z 13 listopada 2019 r.

Film był również popularny na Twitterze i YouTubie, z tym samym podpisem Dialog między Arabem a Polakiem w metrze.  

 

Pokazuje on mężczyznę, który w zatłoczonym metrze próbuje dyskutować z wysokim pasażerem w garniturze. W końcu, ten pierwszy mówi do wysokiego: look at me (ang. spójrz na mnie), a ten drugi przytrzymuje mu ręce i zadaje cios głową. Przerażeni pasażerowie wydawali się być w szoku. Nieliczni wybuchnęli wręcz śmiechem.

Z Hiszpanii do Polski

Film prócz polskich użytkowników Facebooka, był również popularnych wśród Hiszpanów. W komentarzach, zarówno hiszpańskich, jak i polskich internautów przebijał się podziw wobec umiejętności tzw. Polaka. 

Postanowiliśmy odnaleźć oryginał filmu. Korzystając z programu InVID, podzieliliśmy wideo na poszczególne klatki. Jedną z nich zapisaliśmy na dysku.

Zrzut ekranu z narzędzia InVID 13 listopada 2019 r.

Przy pomocy popularnych wyszukiwarek oferujących możliwość odwróconego wyszukiwania obrazem, odnaleźliśmy wcześniejsze publikacje nagrania.  O nagraniu pisały na początku października brytyjskie tabloidy m.in. Metro, The Sun i Daily Mail.

Zrzut ekranu z tabloidów z 13 listopada 2019 r.

O zdarzeniu informowała również brytyjska policja. Z komunikatu wynika, że do całego zdarzenia doszło na trasie pociągu Upminster w Londynie. Poszkodowany to 29-letni Danut Buftea, który został oskarżony o przestępstwo przeciwko porządkowi publicznemu. 

Kim jest Polak” 

Według informacji, które uzyskali dziennikarze Daily Mail, mężczyzna był agresywny wobec innych współpasażerów. Miał też mówić, że jest z Afganistanu. Z kolei ten drugi, starał się go przyciskać do drzwi metra, by odseparować go od reszty. Według tabloidów, wysoki mężczyzna,  był brytyjskim policjantem, który w chwili zdarzenia nie pełnił służby. Na stacji Upminster wysadził awanturnika z pociągu i tam z pomocą innych osób skuł go oraz aresztował.

Można to zobaczyć na drugim filmie poniżej.