Zrzut ekranu z Twittera z 12 listopada 2019 r.

Nie, ta kobieta nie nawoływała do nienawiści. To zdjęcie zostało zmanipulowane

Copyright AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie przedstawiające kobietę w białej, wełnianej czapce to fotomontaż i nie jest z tegorocznego Marszu Niepodległości. Fotografia pochodzi sprzed roku, a hasło zostało zmanipulowane. 

„Nienawiść, głupota i pogarda do drugiego człowieka. To groźny wirus, który noszą w sobie tacy ludzie …” - napisał Grzegorz Furgo, były poseł Platformy Obywatelskiej na Twitterze i udostępnił zdjęcie, na którym widać dwie osoby biorące udział w warszawskim Marszu Niepodległości. 

Zrzut ekranu z Twittera z 12 listopada 2019 r.

Byłemu posłowi odpisał poseł Koalicji Obywatelskiej, Bartłomiej Sienkiewicz i jednocześnie wzywał Prokuraturę Krajową do interwencji. - To jest ścigane z oskarżenia publicznego. Ej @PK_GOV_PL jesteście tam? To wasz obowiązek! - pisał były minister spraw wewnętrznych na Twitterze.

Zrzut ekranu z Twittera z 12 listopada 2019 r.

„Ciemnogród”

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku, który trzyma obraz Chrystusa Króla Polski, autorstwa Grzegorza Tomkowicza.

Obok niego stoi kobieta w białej, wełnianej czapce, która w prawej ręce trzyma wraz z różańcem kartkę papieru z hasłem: „Chrystus Królem Polski! Polska dla KATOLIKÓW! Innowiercy precz z Polski! Żydzi, PO i SLD do gazu! Jezus was zgładzi!”.

Fotografia była udostępniana zarówno na Twitterze, jak i na Facebooku. Na jednej z grup uzyskała 124 udostępnienia. Kobieta na zdjęciu była przez komentujących wyzywana od „starych dewotek” i ciemnogrodu.

To fotomontaż

Zdjęcie zostało zmanipulowane. Oryginalne zdjęcie udało nam się wyszukać, dzięki przejrzeniu tweetów w dyskusji u Grzegorza Furgo. Fotografię można również odnaleźć na stronie isidorium.blogspot.com, gdzie opublikowano fotorelację z Marszu Niepodległości w Warszawie w 2018 r. Hasło, które widać na kartce zostało podmienione w programie graficznym. 

Zrzut ekranu z bloga isydorium wykonany 12 listopada 2019 r.

Tak naprawdę kobieta widoczna na zdjęciu trzymała kartkę z hasłem: „Jezus Chrystus Królem Polski”.

Po południu, we wtorek 12 listopada Grzegorz Furgo skasował swojego tweeta.

O fotomontażu pisał Konkret 24 oraz portal Antyfake.

Natalia Sawka