Nie, ta kobieta nie nawoływała do nienawiści. To zdjęcie zostało zmanipulowane
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 12/11/2019, 17:55
- Zaktualizowane w 12/11/2019, 18:54
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Nienawiść, głupota i pogarda do drugiego człowieka. To groźny wirus, który noszą w sobie tacy ludzie …” - napisał Grzegorz Furgo, były poseł Platformy Obywatelskiej na Twitterze i udostępnił zdjęcie, na którym widać dwie osoby biorące udział w warszawskim Marszu Niepodległości.
Byłemu posłowi odpisał poseł Koalicji Obywatelskiej, Bartłomiej Sienkiewicz i jednocześnie wzywał Prokuraturę Krajową do interwencji. - To jest ścigane z oskarżenia publicznego. Ej @PK_GOV_PL jesteście tam? To wasz obowiązek! - pisał były minister spraw wewnętrznych na Twitterze.
„Ciemnogród”
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku, który trzyma obraz Chrystusa Króla Polski, autorstwa Grzegorza Tomkowicza.
Obok niego stoi kobieta w białej, wełnianej czapce, która w prawej ręce trzyma wraz z różańcem kartkę papieru z hasłem: „Chrystus Królem Polski! Polska dla KATOLIKÓW! Innowiercy precz z Polski! Żydzi, PO i SLD do gazu! Jezus was zgładzi!”.
Fotografia była udostępniana zarówno na Twitterze, jak i na Facebooku. Na jednej z grup uzyskała 124 udostępnienia. Kobieta na zdjęciu była przez komentujących wyzywana od „starych dewotek” i ciemnogrodu.
To fotomontaż
Zdjęcie zostało zmanipulowane. Oryginalne zdjęcie udało nam się wyszukać, dzięki przejrzeniu tweetów w dyskusji u Grzegorza Furgo. Fotografię można również odnaleźć na stronie isidorium.blogspot.com, gdzie opublikowano fotorelację z Marszu Niepodległości w Warszawie w 2018 r. Hasło, które widać na kartce zostało podmienione w programie graficznym.
Tak naprawdę kobieta widoczna na zdjęciu trzymała kartkę z hasłem: „Jezus Chrystus Królem Polski”.
Po południu, we wtorek 12 listopada Grzegorz Furgo skasował swojego tweeta.
O fotomontażu pisał Konkret 24 oraz portal Antyfake.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami