Nie, Kancelaria Premiera zdementowała tę informację. Kinga Duda uzyskała staż w wyniku udziału w międzynarodowym konkursie dla studentów prawa

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci pojawiła się informacja mówiąca, że polscy podatnicy opłacają staż córki prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie. Wywołała oburzenie użytkowników Facebooka, którzy uznali to za przejaw nepotyzmu dzisiejszego obozu władzy. Informację zdementowała Kancelaria Premiera. Staż jest wynikiem udziału w międzynarodowym konkursie dla młodych prawników Willem C. Vis Moot.

Na żółtym tle czytamy, że staż Kingi Dudy w Londynie, córki ubiegającego się o reelekcję prezydenta, „jest opłacany przez kancelarię premiera. (...) Kinga została przypadkowo wylosowana przez Premiera z tysięcy dzieci z ubogich rodzin” - pisze autor posta.

Zrzut ekranu z Facebooka z 1 lipca 2020 r.

Grafikę udostępnił użytkownik Facebooka 28 czerwca. W ciągu trzech dni post dotarł do 1,8 miliona użytkowników. Zyskał 13 tys. udostępnień i ponad 200 komentarzy. Identyczna grafika pojawiła się też na Twitterze. 

Sądząc po komentarzach, wielu użytkowników uwierzyło, że informacja jest prawdziwa. Trwa ostra kampania wyborcza przed druga turą wyborów prezydenckich, w której walczą Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej  i popierany przez PiS Andrzej Duda. Obiektem dezinformacji w sieci stali się nie tylko sami kandydaci, ale także ich otoczenie i najbliższa rodzina.

Gazeta RDK, która podpisana jest jako autor wpisu, miała zapytać kancelarię czy informacja jest prawdziwa, ale, jak twierdzi, nie dostała odpowiedzi.RDK to fanpage, który ma ponad 21 tys. obserwujących. Głównie publikuje posty krytyczne wobec polskiego rządu. Skrót RDK oznacza - republika, demokracja, konstytucja. 

Dementi

Zrobiliśmy tak samo. Dementi  od rządu uzyskaliśmy po dwóch dniach.

- Informujemy, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie finansowała i nie finansuje żadnego ze staży pani Kingi Dudy w Londynie - napisało nam w mailu w środę 1 lipca Centrum Informacyjne Rządu.

Sprawdzenie tej informacji w internecie nie wymagało też wiele trudu. W polskich mediach znaleźliśmy wiele artykułów o stażu córki prezydenta w Londynie. Ostatni z nich można znaleźć na portalu informacyjnym „Wirtualna Polska”. Z niego dowiadujemy się, że Kinga Duda zawdzięcza staż w Londynie nagrodzie zdobytej w konkursie arbitrażu międzynarodowego Willem C. Vis Moot. W tym prestiżowym konkursie bierze udział około 400 zespołów z uczelni prawniczych z blisko setki krajów.  W styczniu w Tvpinfo jej dziadek prof. Jan Duda  powiedział że chodzi o staż w  „bardzo dobrej kancelarii prawnej w Londynie”.

Informację potwierdziło biuro rzecznika prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie Kinga Duda studiowała na Wydziale Prawa: - W marcu ubiegłego roku, Pani Kinga Duda była częścią zespołu „Jagiellonian University Vis Moot Team”, który został wyróżniony dwoma nagrodami: „Best Respondent Award” oraz „Third Best Team Award”- czytamy w mailu skierowanym do AFP.

Nim dojdą do finału, zespoły uczestniczą najpierw w tzw. 
„Vis Pre-Moot”, czyli konkursach przygotowujących do konkursu głównego w Wiedniu.  Sponsorują je często renomowane kancelarie prawnicze. Przebieg zmagań zespołu z UJ można prześledzić na fanpejdżu „Jagiellonian University Vis Moot Team”. Publikujemy dwa zdjęcia. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 2 lipca 2020 r. Po lewej, przygotowania zespołu Vis Moot Team Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po prawej, trening we Wiedniu (Austria).

Oferta stażu

Zwycięzcy otrzymują jedynie cenny dyplom, tak jak to było w przypadku Pre-Moot w Paryżu o czym poinformował nas adwokat Karol Bucki z organizującej konkurs kancelarii August Debouzy:

- Nasza kancelaria organizuje co roku nieoficjalny trening dla studentów w ramach konkursu Willem C. Vis Pre-Moot, w którym bierze udział kilkanaście drużyn z całego świata. Trening odbywa się na kilka dni przed oficjalnymi finałami konkursu w Wiedniu.

W 2018 i 2019 roku, drużyna reprezentująca Uniwersytet Jagielloński wzięła udział w naszym treningu. Potwierdzam, że Pani Kinga Duda reprezentowała uniwersytet w obu przypadkach i że drużyna zajęła zarówno w 2018 jak i 2019 roku 3e miejsce na 14 startujących.

Nie oferujemy żadnych nagród uczestnikom naszego treningu - napisał adwokat.

Ale efektem konkursów jest często oferta stażu.

- Od wielu lat powszechną praktyką jest, że w tego typu krajowych i międzynarodowych konkursach prawnicy po zakończeniu danego konkursu zapraszają uczestników do aplikowania o staże w kancelariach, w których ci prawnicy pracują - tłumaczy nam adwokat Maciej Durbas, który od wielu lat trenuje studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w konkursie z arbitrażu międzynarodowego Willem C. Vis Moot.

- Tak też było w przypadku Pani Dudy po jednym z etapów konkursu - dodał. 

Na platformie zawodowej LinkedIn można też prześledzić przebieg studiów i praktyk zawodowych Kingi Dudy. Wynika z niego, że ostatni staż przed wyjazdem do Londynu zrobiła w Warszawie w kancelarii Maruta Wachta.

Kinga Dunin należała do zdolniejszych studentek o czym świadczą wyróżnienia w czasie studiów między innym w Szkole Prawa Amerykańskiego UJ.

Sprawę opisał również Demagog.