Nie, to nie jest tweet kandydata na prezydenta Koalicji Obywatelskiej

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 02/07/2020, 16:16
  • Zaktualizowane w 02/07/2020, 17:21
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Po ogromnej ulewie, która przeszła w poniedziałek w Warszawie, w sieci pojawił się tweet Rafała Trzaskowskiego, który zachęca do spędzania czasu w strefie relaksu. Tweet jest nieprawdziwy i pochodzi z fałszywego konta.

Tweet pojawił się na Facebooku w poniedziałek 29 czerwca. Ma on 1,2 tys. reakcji, 79 komentarzy i 346 udostępnień.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 2 lipca 2020 r.

W tym dniu nad Warszawą przeszła ogromna ulewa, która skutkowała podtopieniem wielu ulic i części dzielnic. Niektórzy wykorzystywali ten fakt do uderzenia w kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, który w tym czasie prowadził kampanię wyborczą. Podtopienia wystapiły m.in. na Trasie Łazienkowskiej i Wisłostradzie. 

Z powodu ulewy zamknięto stację metra Ratusz-Arsenał. Rzecznik mazowieckiej straży pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski przekazał PAP, że straż otrzymała 65 zgłoszeń w sprawie zalanych ulic.

Jeszcze tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki wstawił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej zalanej piwnicy.

Przez Polskę znowu przechodzą nawałnice. Dziś, jak wielu mieszkańców Warszawy, spędziłem w domu (a właściwie w piwnicy) wieczór na usuwaniu skutków ulewy, która przeszła nad osiedlem, na którym mieszkam. Sprawdźmy czy sąsiedzi nie potrzebują pomocy. Bądźmy solidarni! - pisał w poniedziałek szef rządu. 

Fałszywe konto

Tweet, który pojawił się na Facebooku pochodzi z konta, które już nie istnieje

Osoba, która podszyła się pod Trzaskowskiego podmieniła zdjęcie profilowe na to, którego używa Rafał Trzaskowski. W ustawieniach zmienił nazwę użytkownika, podając imię i nazwisko kandydata Koalicji Obywatelskiej (z błędem, bo bez polskich znaków).

Poniżej zaznaczyliśmy szczegóły, które wyróżniaja fałszywe konto:

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 2 lipca 2020 r.

Oficjalne konto na Twitterze prezydenta Warszawy ma niebieską ikonkę. Od pewnego czasu Twitter znakuje zweryfikowane konta znanych osób czy marek. Jeśli przy nazwie występuje niebieski znaczek (lub biały, kiedy ustawiliśmy ciemniejszy motyw) oznacza to, że jest to prawdziwy profil polityka. To bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy mieć pewność, że obserwujemy oficjalne konto osoby lub instytucji publicznej. 

Image
Zrzut ekranu oficjalnego konta na Twitterze Rafała Trzaskowskiego, 2 lipca 2020 r.

To, że grafika jest fałszywa, potwierdził nam również Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej. 

Strefa relaksu

Czym jest wspomniana w tweecie strefa relaksu? To wybudowana na placu Bankowym w Warszawie latem 2019 r. przestrzeń przeznaczona pod rekreację. Miasto we współpracy z projektantami i architektami zaproponowało nowy sposób aranżacji fragmentu parkingu, gdzie stanęły drewniane meble z palet i pojawiła się zieleń. 

Po dwóch miesiącach na pl. Bankowy powrócił parking. Koszt inwestycji wyniósł 920 tys. zł

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami